Ekonomika

Keď americký dolár oslabuje, drahé kovy stúpajú

Zdá sa, že americký dolár stráca svoju silu pomaly, ale určite v dôsledku koronárnej krízy. Jeho „zlomková hodnota“ však zvyšuje investície do komodít vo forme drahých kovov.

Rovnako ako v každodennom živote, aj v tomto prípade platí staré známe: „kde jeden vyhrá – druhý stráca“.

Extrémne tlačenie peňazí v USA a oslabenie ekonomiky v dôsledku koruny tlačia dolár.

Dôvodom oslabenia americkej meny je tlačenie peňazí Federálnym rezervným systémom USA. Snaží sa „bojovať“ proti rýchlemu nárastu dlhu krajiny a snahe o zvýšenie inflácie. Tieto stimuly nadobudli v posledných mesiacoch nebývalý rozmer.

Okrem toho sa euro za posledný týždeň výraznejšie posilnilo voči doláru, keď nemecké makroúdaje vykázali zlepšenie investičnej klímy.

Medzi investormi panuje všeobecný názor, že európske krajiny sa lepšie vyrovnali s americkým trhom s dôsledkami obmedzení spojených s prepuknutím pandémie koronavírusov.

Ak sa tieto faktory vezmú do úvahy, výsledkom bude silná podpora rastu hodnoty eura a zároveň prehĺbenie oslabenia amerického dolára.

Menový pár EUR / USD sa od prepadu marca posilnil o 11 percent. Celkovo sa americký dolár obchoduje s eurom na najnižšej úrovni od začiatku roka. Pri súčasnom výmennom kurze euro a dolár naposledy kolísali pred viac ako dvoma rokmi v apríli 2018.

Dolár tiež oslabil voči libre a japonskému jenu.

Ak by táto situácia trvala dlhšie, je možné, že už narušená dôvera investorov v túto globálnu rezervnú menu by sa mohla ďalej zvýšiť.

To by mohlo viesť k hľadaniu nového silného lídra, ktorý by nahradil túto menu na svetových trhoch. Zatiaľ je však táto myšlienka predčasná.

Je však isté, že súčasná situácia vytvára perfektné prostredie v prospech investícií do drahých kovov.

READ  Ekonomická dôvera Slovenska vo februári klesá

Keď sa americký dolár stáva pre investorov relatívne neatraktívnym v dôsledku oslabenia, zameriavajú svoju pozornosť aj na zvyšujúcu sa neistotu na kapitálových trhoch smerom k drahým kovom.

Vďaka tomu sa v posledných týždňoch zlata podarilo prekročiť limit 2 000 USD za uncu a striebro zaútočilo na hodnotu tesne pod 30 USD za uncu. Pozornosť investorov sa zameriava aj na akcie tých spoločností, ktorých činnosť je spojená s týmto druhom komodity.
Komentár hlavnej analytiky TopForexu Olivie Lacenovej

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close