Ekonomika

Južný Sudán | Valného zhromaždenia

Juhosudánsky prezident Salva Kiir Mayardit uviedol, že jeho krajina sa zaviazala k celosvetovému úsiliu riešiť výzvy, ktorým „čelíme ako ľudská rodina“. „Dúfame, že sa nám podarí obnoviť dôveru medzi členskými štátmi [and] Obnovte globálnu jednotu založenú na suverénnej rovnosti všetkých štátov,“ dodal. Južný Sudán sa zaviazal dosiahnuť ciele trvalo udržateľného rozvoja s cieľom zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre svojich obyvateľov. Južný Sudán zaznamenal od získania nezávislosti v roku 2011 určitý pokrok vo svojom sektore vzdelávania. Po prvé, ústava krajiny zaručuje bezplatné vzdelanie všetkým deťom. „Vzdelanie sme označili za ľudské právo každého dieťaťa,“ povedal. Južný Sudán sa tiež zaviazal platiť učiteľom životné minimum.

Pokiaľ ide o sektor zdravotníctva, povedal, že Južný Sudán plánuje venovať zdroje na poskytovanie dostupnej zdravotnej starostlivosti inkluzívnym a nákladovo efektívnym spôsobom. Zaviazala sa tiež podporovať obnoviteľnú energiu, znižovať emisie uhlíka a spolupracovať s medzinárodnými partnermi na ochrane životného prostredia. Rozvinuté krajiny musia znížiť svoje emisie a dodržiavať sľuby, ktoré dali rozvojovým krajinám.

Na národnej úrovni Juba „zatočila za roh“ podpísaním obnovenej mierovej dohody v roku 2018. „Teraz sme rozhodnutí stavať na záväzkoch,“ pokračoval a zdôraznil potrebu upevniť mier a stabilizovať ekonomiku. Krajina sa teraz zameriava na mierové ukončenie prechodného obdobia spravodlivými, transparentnými a dôveryhodnými voľbami v roku 2024.

„Náš mierový proces vlastnia a riadia naši vlastní ľudia,“ povedal a dodal, že bude pokračovať v kontakte s juhosudánskou občianskou spoločnosťou, ženami, mládežou a tradičnými vodcami. Keď sa jeho krajina uberá týmto smerom, vyzýva na zrušenie zbrojného embarga uvaleného na Organizáciu Spojených národov. Tvrdil, že súdny príkaz bráni implementácii bezpečnostných opatrení. Južný Sudán ako krajina, ktorá má spoločnú hranicu so Sudánom, prijal od vypuknutia konfliktu v apríli 2023 tisíce sudánskych utečencov. Táto infiltrácia zaplavila pohraničné komunity a vytvorila humanitárnu krízu. „Vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby zmobilizovalo zdroje na pomoc utečencom a vysídleným osobám vstupujúcim do Južného Sudánu,“ zdôraznil.

READ  Peugeot 3008/5008: Repasované SUV očarí s prednou maskou - Novinky - Auto

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close