Hlavné správy

Za prezidenta Slovenska bol zvolený proruský kandidát Peter Pellegrini

BRATISLAVA, Slovensko – Blízky spojenec populistického premiéra Roberta Fica porazil prozápadného kariérneho diplomata a stal sa novým prezidentom Slovenska a nahradil tak prvú ženskú hlavu štátu Zuzanu Čaputovú.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini získal 53,26 percenta hlasov, informoval Štatistický úrad, pričom v sobotňajšom druhom kole volieb boli spočítané hlasy zo všetkých volebných miestností, kým bývalý minister zahraničných vecí Ivan Gorkoc mal 46,73 percenta.

„Môžem sľúbiť, že budem prezidentom všetkých občanov SR,“ povedal Pellegrini. „Sľubujem, že budem vždy po boku Slovenska.“

Pellegrini sa stal šiestym prezidentom Slovenska od získania nezávislosti v roku 1993 po rozpade Československa.

Čaputová, zarytá zástankyňa susednej Ukrajiny v boji proti ruskej agresii, sa o druhý mandát na prevažne slávnostnom poste neuchádzala.

Pellegriniho víťazstvo upevnilo Figovu moc, pretože jemu a jeho spojencom umožnilo kontrolovať kľúčové strategické pozície.

Prezident krajiny s 5,4 miliónmi obyvateľov si po parlamentných voľbách vyberá premiéra, prisahá v novej vláde a vymenúva sudcov ústavného súdu. Prezident môže tiež vetovať zákony, hoci parlament môže veto jednoduchou väčšinou prehlasovať a napadnúť ich na Ústavnom súde. Hlava štátu má tiež právo omilostiť zločincov.

Väčšinu výkonných právomocí má vláda na čele s predsedom vlády.

Ficova ľavicová strana Smar (Smer) zvíťazila v parlamentných voľbách 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

48-ročný Pellegrini, ktorý je za silnejšiu úlohu štátu, viedol ľavicovú stranu Hlas, ktorá skončila v prieskumoch tretia a vstúpila do vládnej koalície s Ficom a ultranacionalistickou Slovenskou národnou stranou.

Kritici sa obávajú, že Slovensko pod vedením Fica opustí svoj prozápadný trend a bude nasledovať príklad Maďarska pod vedením populistického premiéra Viktora Orbána.

Nová vláda okamžite prestala zásobovať Ukrajinu zbraňami. Tisíce ľudí opakovane vyšli do ulíc po celom Slovensku proti Figovej proruskej a inej politike, vrátane plánov na revíziu trestného zákona a prevzatie kontroly nad verejnoprávnymi médiami.

„Väčšina ľudí na Slovensku uviedla, že sa im páči tento systém vlády,“ uviedol Figo vo svojich komentároch.

Zatiaľ čo Pellegrini novú vládu podporil a nespochybňoval jej politiku, Korčok kritizoval kroky vlády, ktorých oponenti sa obávajú, že by mohli podkopať princípy právneho štátu.

Korčok je bývalý veľvyslanec v USA a Nemecku, ktorý pôsobil aj ako veľvyslanec krajiny pri NATO a Európskej únii. Dôrazne podporuje členstvo Slovenska v EÚ a NATO.

Priznal porážku a zablahoželal víťazovi.

„Som sklamaný,“ povedal o výsledku.

Pellegrini, bývalý zástupca Smarila Figa, sa stal premiérom v roku 2018 po tom, čo bol Figo nútený odstúpiť po veľkých protivládnych pouličných protestoch proti zabitiu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Pellegrini sa dočasne rozišiel s Figom po tom, čo korupciou pošpinený Smar prehral predchádzajúce voľby v roku 2020.

Pellegriniho víťazstvom sa Figo odrazil od dvoch prezidentských prehier. Figa pred 10 rokmi porazil v prezidentských voľbách Andrzej Kiska, zatiaľ čo Kaputová si pripísala víťazstvo nad kandidátom, ktorého podporila na voľbách v roku 2019.

Copyright 2024 NPR. Viac nájdete na https://www.npr.org.

CapRadio prináša správy, ktorým môžete dôverovať. Keďže sme nezisková organizácia, dary od ľudí, ako ste vy, udržujú časopis nad vodou, čo nám umožňuje nájsť príbehy, ktoré sú pre naše publikum dôležité. Ak veríte v to, čo robíme a podporujete naše poslanie, Prosím, prispejte ešte dnes.

Darujte ešte dnes

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close