Svet

Rusko stratilo kontrolu nad hlavným ostrovom

Ukrajina v nedeľu oznámila, že od ruských síl znovu dobyla strategicky dôležitý ostrov Nestryha.

Kapitán Dmytro Bledenčuk, hovorca južného operačného veliteľstva ozbrojených síl Ukrajiny, povedal ukrajinskému vysielateľovi Hromadske Radio, že kontrola nad ostrovom Dneper v Chersonskej oblasti by výrazne posilnila protisabotážne operácie Kyjeva.

Po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin vo februári 2022 spustil inváziu na Ukrajinu, jeho sily rýchlo obsadili veľké časti Chersonu. Ukrajina však v tomto roku spustila v regióne protiofenzívu, pričom jej armáda oslobodila severný Cherson na pravom brehu Dnepra. Odvtedy ukrajinské sily začali s pravidelnými nájazdmi cez rieku, vrátane inštalácie niekoľkých mostov na východnom brehu Dnepra na jeseň roku 2023.

Ostrov Nestryha, asi 12 míľ juhozápadne od mesta Cherson, má „strategický význam“, povedal Bledenčuk pre rozhlasovú stanicu Hromadske. „Akékoľvek pozície, ktoré bránia nepriateľovi priblížiť sa k našim pozíciám, sú dôležité,“ dodal.

Ukrajinskí vojaci vykonávajú bojovú misiu na ľavom brehu rieky Dneper. Ukrajina v nedeľu oznámila, že dobyla ostrov v Dnepri, o ktorom sa hovorí, že má strategický význam.

Foto Kostiandin Liberov/Lipkos/Getty Images

„Vzhľadom na to, že nepriateľ zvyčajne využíva podobné lokality – v skutočnosti existuje niekoľko takýchto ostrovov [Dnieper] „Je to dôležité predovšetkým pre prístup k rieke, motorizmus a kvalitu operácií proti sabotáži,“ povedal Pledenchuk.

Newsweek Ruské ministerstvo obrany bolo v pondelok zaslané e-mailom na vyjadrenie.

Popisuje strategický význam ostrova, The Kyjevská pošta Nestryha povedal, že je to „kľúčové pre budúce ukrajinské pozemné operácie na oslobodenie okupovaného Krymu“.

READ  USA: Biden vedie naďalej volebné urny, na Floride však stráca vedenie

„Pretože ukrajinské a ruské jednotky sa spoliehajú na člny pri zásobovaní regiónu, miestna geografia poskytla obom stranám obmedzený počet trás – dobytím ostrova by sa obmedzil počet dostupných trás k ukrajinskej najlepšej obrane regiónu a moskovským jednotkám. “ Mail povedal.

Noviny dodali, že ostrov „poskytne Ukrajine aj viac možností zásobovania“.

Generálplukovník Oleksandr Chirsky, náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl, v nedeľnom oznámení v Telegrame o tom, že Kyjev prevzal kontrolu nad ostrovom Nestryha, uviedol, že jeho armáda postúpila aj pri dedine Veletenske v južnom Chersone.

Vo svojom príspevku poznamenal, že „situácia zostáva napätá“ v Chersonskom a Záporožskom regióne, keď sa Putinove sily pokúšajú postúpiť na viacerých frontoch. Celkovo, napísal Chirsky, podmienky na frontovej línii sa „zhoršovali“ v dôsledku „značnej prevahy Ruska v silách a prostriedkoch“.

V súčasnosti sú „najťažšie“ podmienky podľa Chirského v Charkovskej oblasti a Pokrovskom okrese Doneckej oblasti. „V najviac ohrozených oblastiach však naše jednotky posilnili delostrelectvo a tankové jednotky,“ povedal.

„Pracujeme s partnermi, aby sme čo najskôr získali zbrane a vojenské vybavenie,“ napísal Chirsky vo svojom telegrame.