Ekonomika

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlasuje prvú výzvu na ozdravné projekty – EURACTIV.com

Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo prvú výzvu na projekty rozvoja OZE z plánu obnovy, ktorá bude zverejnená v apríli.

Záujemcovia môžu získať financie na modernizáciu svojej zelenej energie a energetickej infraštruktúry do roka – od apríla do apríla.

Ministerstvo mieni vyhlásiť celkovo deväť výziev. V týchto výzvach ministerstvo v pondelok oznámilo, že celkovo 220 miliónov மில்லியன் bude vyčlenených na projekty z troch oblastí: podpora obnoviteľných zdrojov energie, opätovné skvalitnenie a zvýšenie flexibility prenosovej siete.

„Žiadatelia sa môžu uchádzať o peniaze určené na výstavbu nových solárnych a veterných elektrární a elektrární využívajúcich geotermálnu energiu, biomasu, bioplyn, zemný plyn a plyn z čistiarní odpadových vôd,“ uviedlo ministerstvo.

V druhej časti – Rehabilitácia – má ministerstvo za cieľ aj modernizáciu existujúcich elektrární na obnoviteľnú energiu. Na Slovensku je niekoľko vodných elektrární na výrobu elektriny, ktoré sú staré desiatky rokov a potrebujú rekonštrukciu. Časť financií bude venovaná práve im.

Financované budú projekty na zvýšenie flexibility elektrizačnej sústavy, najmä energetických zásobníkov a zariadení na výrobu vodíka a jeho skladovanie elektrolýzou s využitím elektriny z OZE.

Minister hospodárstva Richard Zulík, ktorý považuje vodík za jednu z priorít svojho rezortu, oznámil zámer investovať do technologického rozvoja 1 1 mld. Aj Slovensko otvorilo svoju prvú mobilnú „čerpačku“ na vodík.

READ  Regional Discovery Partnership: 63 regiónov, sedem miest a štyri členské štáty vybrané pre pilotnú prevádzku – Regionálna politika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close