Hlavné správy

Hackeri zverejňujú falošné správy, že Ukrajinci sa pokúšajú zabiť slovenského prezidenta

Neznámy útočník hackol webovú stránku českej spravodajskej služby a v utorok zverejnil falošnú správu, v ktorej sa prihlásil k pokusu o atentát na novozvoleného slovenského prezidenta Petra Pellegriniho.

Podľa ČTK, verejnoprávnej služby vo vlastníctve vlády, útočník zverejnil nepravdivý článok priamo na svojom webe, takže príbeh nebol distribuovaný zákazníkom služby.

Článok stiahnutý s ČTK vyhlasuje Ide o falzifikát a tvrdí, že o porušení informovalo spravodajské služby krajiny a orgány kybernetickej bezpečnosti.

Slovenská domáca spravodajská služba, Bezpečnostná informačná služba (BIS), „zmarila pokus o atentát na novozvoleného prezidenta SR Petra Pelligriniho,“ uvádza sa v titulku falošného príbehu.

Čitatelia poukázali na to, že príbeh bol napísaný zle Peter PellegriniMeno

Pellegrini bol zvolený začiatkom tohto mesiaca nahlásené Bola to posila pre slovenského proruského premiéra Roberta Fica. Napriek členstvu Slovenska v NATO Pellegrini vyhlásil, že je proti vyslaniu ozbrojených síl krajiny na pomoc v prípade napadnutia členského štátu Ruskom.

Falošný príbeh zverejnený v utorok v češtine a angličtine tvrdil, že fiktívny pokus o Pellegriniho atentát zosnovali ukrajinskí štátni príslušníci. Za jedného z páchateľov označila Vitalija Usatiho, kyjevského chargé d'affaires v Prahe.

ČTK incident označila za dezinformáciu. Zatiaľ neboli zverejnené žiadne dôkazy o hackovaní s konkrétnym hercom a tlačová agentúra uviedla, že nezverejní žiadne ďalšie informácie o tejto záležitosti.

ČTK vychádza v Českej republike aj na Slovensku a pôsobí od roku 1918, keď Československo vyhlásilo nezávislosť od Rakúsko-Uhorska. Od Nežnej revolúcie v roku 1989 po páde komunistickej strany je redakčne nezávislým verejným spravodajstvom.

Publikovanie podobných nepravdivých príbehov na hacknutých legitímnych spravodajských stránkach predtým Mandiant opísal ako informačné operácie a Dôvod hanebnej skupine hackerov napojenej na bieloruskú vládu.

O skupine sledovanej ako Ghostwriter, ako aj UNC1151 a Storm-0157 je známe, že sa zameriava na novinárov pomocou spearphishingových e-mailov, aby získali prístup k systémom správy obsahu svojej spoločnosti.

READ  Slovenský parlament trvá na prepustení arménskych zajatcov

GhostWriter sa predtým zameral na ukrajinčinu Vojaci armády A Štátne služby Poľska Predtým. Skupina často vykonáva phishingové aktivity, ako je krádež e-mailových prihlasovacích údajov, kompromitovanie webových stránok a distribúcia škodlivého softvéru.

V snahe rozdúchať napätie v Poľsku hackeri zverejnili správu: „Kňaza zavraždili migranti, o ktorých tvrdili, že sú to irackí štátni príslušníci, ktorí sa do Poľska vkradli z Litvy“. Podľa Benjamin Reid, Montiant, riaditeľ analýzy kybernetickej inteligencie. Ale „kňaz ešte žil – ľudia ho volali, ešte žil – takže to nebolo veľmi účinné.“

Získajte viac štatistík s

Registrované futures

Intelligence Cloud.

Uč sa viac.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close