Veda

Toto je ovsené smoothie s vírusovou senzáciou, ktorého výroba stojí pekný cent a sľubuje, že vám pomôže schudnúť 40 kíl za dva mesiace. Teraz naši odborníci testujú takzvaný OAT-zempic…

Ak nežijete na pustom ostrove, už ste počuli o lieku Ozempic, lieku na chudnutie, ktorý je považovaný za svätý grál pre ľudí trpiacich cukrovkou 2. typu a teraz obezitou. Počuli ste však už o najnovšom trende chudnutia? OAT-Zempic?

O niečo príťažlivejšie ako týždenná injekcia s vedľajšími účinkami, ako je nevoľnosť a zápcha, dostal Ozempic recept TikTok na „zázračné“ raňajky vyrobené z 240 ml vody, asi 45 gramov ovsa, štipky škorice a štipky Is. priezvisko. citrónu, zmiešané spolu.

Nikto nepije túto vec len tak pre zábavu – je to tenké a kyslé, s mierne pikantnou textúrou – ale online vyznávači tohto ovseného smoothie tvrdia, že ho pijú denne ako súčasť 40-dňovej „výzvy“. dobré na chudnutie ako Ozempic jab.

9 libier dole [4kg] za tri týždne!“ chváli používateľa. 'Nahor a nadol 4 libry asi za týždeň [1.8kg],“ komentuje ďalší.

Aj keď nie je presne jasné, odkiaľ recept otzempik pochádza, zdá sa, že si získal popularitu vďaka používateľovi TikTok známemu ako „The Chorro King“ (@fred_ddy92), ktorého stránka je založená na tom, že Joe sa venuje svojmu dlhodobému chudnutiu. úsilie a denne uverejňuje videá, v ktorých chváli jeho 'Otzempicskú cestu'.

naleje ovsené smoothie

Používateľ TikTok „The Chorro King“ – denne uverejňuje videá o „ceste Otzempik“ – demonštruje recept

V príspevkoch na sociálnych sieťach sa znova a znova opakuje, že tento nápoj vám môže pomôcť schudnúť 40 kíl [18kg] Minimálne do dvoch mesiacov.

Zdá sa to však nepravdepodobné – a možno dokonca riskantné. Usmernenie NHS napríklad naznačuje, že bezpečná a udržateľná miera chudnutia je 1–2 libry (až 1 kilogram) za týždeň (alebo asi 16 libier alebo 8 kilogramov počas dvoch mesiacov).

READ  Odborníci na hologram môžu teraz vytvárať reálne obrazy, ktoré sa pohybujú vo vzduchu - napríklad „3D tlačiarne pre svetlo“

Niet pochýb o tom, že stále viac a viac ľudí prijíma neoverené zdravotné rady z platforiem ako TikTok.

Prieskum 2 000 ľudí, ktorý tento týždeň vykonala aplikácia na sledovanie výživy MyFitnessPal, zistil, že 61 percent respondentov je ovplyvnených výživovými trendmi nájdenými na platforme alebo si ich často osvojuje – a 30 percent zažilo nejaký druh vedľajších účinkov, keď ich vyskúšalo. Diétne šialenstvo TikTok.

Existuje teda nejaké spojenie medzi chudnutím z Ozempicu a ovsenou diétou – iné ako triviálny názov?

„Ozempic funguje tak, že napodobňuje pôsobenie hormónu nazývaného GLP-1, ktorý pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi a znižovať chuť do jedla,“ vysvetľuje doktor Chandni Rajani, praktický lekár so sídlom v Londýne.

Ovos môže tiež do určitej miery znížiť chuť do jedla. Je to spôsobené ich obsahom vlákniny, konkrétne druhu rozpustnej vlákniny nazývanej beta-glukán.

„Ukladá sa v črevách a pomáha nám cítiť sa dlhšie sýty,“ hovorí nezávislá dietologička Carrie Ruxtonová.

Citoval štúdiu z roku 2001 v časopise Journal of Nutrition, ktorá zistila, že konzumácia ovsa v rámci nízkokalorickej diéty viedla k strate hmotnosti približne 4 kilogramov (asi 9 libier) za osem týždňov.

Znamená to, že Otzempic by mohol byť tou vzácnosťou – trendom chudnutia, ktorý skutočne funguje?

„Absolútne nie,“ hovorí pani Ruxtonová.

„Prekvapivé výsledky, ktoré uviedli niektorí nasledovníci TikTok, sú pravdepodobne spôsobené účinkami prerušovaného pôstu a nahradenia nezdravých jedál ovsenými nápojmi.“

Pri bližšom pohľade na recenzie Oatzempic a tých, ktorí hlásia úbytok hmotnosti pri jeho pití, používatelia tiež zistia, že robia viac, než len pridávajú tento ovsený nápoj do svojej stravy: Pôstujú, obmedzujú kalórie a zvyšujú úroveň vašej aktivity. Presne tak, ako to dokáže každý, kto drží diétu.

Zdá sa, že hlavným dôvodom, prečo je tento recept obľúbený, je jeho šikovný názov a jednoduchý fakt, že rovnako ako vďaka Ozempicu sa cítite menej hladní, aj ovos vám môže pomôcť cítiť sa sýty na dlhšie (aj keď iným mechanizmom).

READ  Vedci objavili tajnú hybnú silu klimatických zmien

'Ovos je všeobecne považovaný za zdravú potravinu kvôli obsahu vlákniny, ale nemá rovnaký mechanizmus účinku ako Ozempic… [though] „Niektorí jedinci ich môžu považovať za užitočné ako súčasť vyváženej stravy na reguláciu hmotnosti kvôli obsahu vlákniny a schopnosti znížiť chuť do jedla,“ hovorí Dr. Rajni.

„Aj keď neexistuje žiadna diéta, vďaka ktorej schudnete niekoľko kíl, kľúčové je, že máte kalorický deficit,“ hovorí pani Ruxton.

To znamená, že prijímate menej energie, ako vydávate, čo spôsobuje, že vaše telo spaľuje tuk na energiu.

Odborníčka na výživu Carrie Ruxton hovorí, že rovnaké účinky – ak nie lepšie – môžete dosiahnuť z misky ovsených vločiek, pohára pomarančového džúsu (pre vitamín C) a hrsti bobúľ.

Odborníčka na výživu Carrie Ruxton hovorí, že rovnaký účinok – ak nie lepší – môžete dosiahnuť z misky ovsených vločiek, pohára pomarančového džúsu (pre vitamín C) a hrsti bobúľ.

„Napríklad nedávna štúdia v British Journal of Nutrition v roku 2010 zistila, že konzumácia ovsenej vlákniny Bez Nedostatok kalórií nemá vplyv na hmotnosť. Rýchle riešenie neexistuje.

Takže ovos v Otzempiku nemusí priamo viesť k chudnutiu, ale aspoň nie je nebezpečný.

V skutočnosti sú výživné, poskytujú vitamíny B – ako aj beta-glukán, o ktorom je dokázané, že znižuje LDL cholesterol, takzvaný „zlý“ cholesterol, ktorý zvyšuje riziko srdcových chorôb.

Pani Ruxton hovorí, že pridanie škorice a citrónu je tiež potenciálne prospešné, hoci tieto zložky sú tu prítomné v zanedbateľných množstvách.

„Citrónová šťava poskytne malé množstvo vitamínu C, ktorý podporuje normálnu imunitnú funkciu; Zatiaľ čo je známe, že škorica má protizápalové účinky a pomáha znižovať hladinu cukru v krvi – aj keď dávka použitá v štúdii bola vysoká, asi jedna alebo dve čajovej lyžičky, je to oveľa viac, ako sa uvádza v recepte.

Podobné účinky – ak nie lepšie – môžete dosiahnuť s miskou ovsených vločiek, pohárom pomarančového džúsu (pre vitamín C) a hrsťou bobúľ (pre polyfenoly, ktoré inak poskytuje škorica), dodáva 'Asi bude chutiť celkom dobre!'

READ  Tretí test megarakety NASA zlyhal pre únik vodíka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close