Ekonomika

Albánsko | Valného zhromaždenia

Bajram Bagaj, prezident Albánska, že zhromaždenie slúži ako jedinečná platforma pre globálnu spoluprácu a nádej na lepší svet a že obnovenie dôvery a obnovenie globálnej solidarity je jediný spôsob, ako môže medzinárodné spoločenstvo riešiť súčasné spoločné a globálne výzvy. Ale budúce generácie. Od roku 1955, keď Albánsko vstúpilo do Organizácie Spojených národov, vyrástlo z izolovanej krajiny na hrdého člena NATO a uľahčilo prístupové rokovania s Európskou úniou. Tento mesiac zaznamenal koniec prvého funkčného obdobia Albánska ako nestáleho člena Bezpečnostnej rady a druhého funkčného obdobia ako produktívneho predsedu rady. „Ako súčasť západného Balkánu Albánsko naďalej neochvejne prispieva k mieru a stabilite v regióne,“ povedal s tým, že dodržiava princíp priateľstva a dobrých susedských vzťahov v rámci regiónu.

Vyjadril hlboké znepokojenie nad periodickými krízami vo vzťahoch medzi susednými krajinami. Spolu s Kosovom sa krajina zaviazala k mieru v regióne a dúfa, že príspevky budú uznané a že „nezatienia naše snahy protiargumentmi“, povedal. Zopakoval svoju podporu „náročnému, no stále prebiehajúcemu dialógu“ medzi Kosovom a Srbskom, ktorý uľahčila Európska únia s podporou Spojených štátov, čím potvrdil záväzok Albánska k celistvosti a prosperite Kosova. Kosovo stále čaká na uznanie svojej nezávislosti mnohými krajinami, povedal a vyjadril nádej, že krajiny poskytnú Kosovu uznanie, ktoré si zaslúži, a zdôraznil, že „Kosovo dokázalo, že bolesť nemusí prinášať nepriateľstvo.“ Hoci je Albánsko mladé a nevyvolené vojnami a výbojmi, poučilo sa z nich a kvôli svojej histórii pripisuje veľký význam medzinárodnému právu, ktoré národy rešpektujú. Albánsko preto jednoznačne odsudzuje agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine a „budeme v tom pokračovať“.

Uznal, že trvalo udržateľný rozvoj slúži ako integrálny prvok pri dosahovaní medzinárodného mieru a bezpečnosti, a dodal, že nevyprovokovaná agresia Ruskej federácie proti jej susedom podkopala pokrok v oblasti trvalo udržateľného rozvoja na celom svete a „odviedla pozornosť a zdroje od riešenia spoločných výziev“. Uvítal samit o cieľoch trvalo udržateľného rozvoja, ktorý spustil generálny tajomník, a uviedol, že záväzok jeho krajiny dosiahnuť Agendu 2030 je „úspechom cieľov trvalo udržateľného rozvoja v našom kolektívnom úsilí riešiť výzvy, ktoré bránia trvalo udržateľnému rozvoju“. Uznal imperatív reforiem a povedal, že jeho krajina je pripravená spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom, aby sa rozvojové krajiny mohli aktívne podieľať na globálnej ekonomike a profitovať z nej. Vyjadril tiež svoj záväzok znižovať chudobu zosúladením svojho štátneho rozpočtu s cieľmi udržateľného rozvoja, začleňovaním rodovej rovnosti, revitalizáciou kapacít verejného sektora a posilňovaním systémov údajov a monitorovania v súlade s národne stanovenými príspevkami svojej krajiny.

READ  Slováci predstavili „prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete“

Poznamenal albánsky postoj k multilateralizmu a uviedol, že kritické výzvy ukazujú, že globálny rozum je jedinou možnosťou, pretože „nikto nemôže mať trvalý mier, kým ho nebudú mať všetci“. Kandidát do Rady pre ľudské práva budúci mesiac sa zaviazal, že v prípade zvolenia bude jeho krajina presadzovať ľudské práva, práva detí a menšín a spolupracovať s inými krajinami na presadzovaní a ochrane ľudských práv a slobôd. Vyzval na reformy Bezpečnostnej rady.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close