Veda

6 superpotravín bohatých na antioxidanty vám môže pomôcť žiť dlhšie: Dietológ

Zaslúžia si pozornosť.

Vedci pripisujú zdraviu prospešný potenciál rastlinných potravín fytonutrientom – zlúčeninám nachádzajúcich sa na povrchu rastlín, ktoré poskytujú ochranu pred baktériami, vírusmi a hubami.

„Keď ľudia konzumujú fytonutrienty prostredníctvom ovocia, zeleniny, orechov, semien a celých zŕn, zohrávajú významnú úlohu ako antioxidanty, ktoré chránia pred poškodením spôsobeným prostredím, oxidačným stresom, poškodením ultrafialovým žiarením alebo dokonca chorobami.“ Melanie Murphy Richter, Registrovaný dietológ a neuronutriológ povedal dobre + dobre,

Vedci pripisujú zdraviu prospešný potenciál rastlinných potravín fytonutrientom – zlúčeninám nachádzajúcich sa na povrchu rastlín, ktoré poskytujú ochranu pred baktériami, vírusmi a hubami. VisualProduction – stock.adobe.com

Existuje šesť druhov ťažko vysloviteľných fytonutrientov: flavonoidy, karotenoidy, polyfenoly, fytosteroly, fytoestrogény a glukozinoláty.

Richter vysvetľuje: „Každá kategória fytonutrientov má svoje vlastné prospešné superschopnosti a môže zahŕňať protizápalové účinky, prínosy pre zdravie imunity, zlepšenie zdravia srdca, potenciálne vlastnosti v boji proti rakovine a môže mať vplyv na trávenie, pokožku a zdravie kostí. mať pozitívny vplyv.“

Fytonutrienty sa nachádzajú iba v potravinách získaných z rastlín, zatiaľ čo antioxidanty možno nájsť aj v nerastlinných zdrojoch. jchizhe – stock.adobe.com

A hoci sú fytonutrienty a antioxidanty podobné, nie sú to isté. Fytonutrienty sa nachádzajú výlučne v potravinách rastlinného pôvodu, pričom antioxidanty nájdeme aj v nerastlinných zdrojoch.

Neexistuje žiadna odporúčaná denná dávka pre fytonutrienty – Richter navrhuje jesť čo najviac potravín bohatých na fytonutrienty, aby ste si udržali celkové zdravie a pohodu.

„Môžete to urobiť tak, že si vedome zvolíte rastlinnú stravu a zameriate sa na každodenné jedenie rôznych jedál,“ povedala pre Well + Good. „Čím viac rozmanitosti konzumujeme, tým lepšie a širšie zdravotné prínosy získame.“

karotenoidy

Karotenoidy dodávajú potravinám, ako sú paradajky, ich sýtu farbu a zdravotné výhody. Getty Images/iStockphoto

Karotenoidy, ktoré sa nachádzajú v tekviciach, paradajkách, mrkve a paprike, dodávajú oranžovým, červeným a žltým rastlinným potravinám ich žiarivé farby.

Tieto farebné antioxidanty podporujú zdravie očí a môžu znížiť riziko rakoviny.

„Jedzte tieto potraviny so šupkou, pretože najvyššie množstvo živín sa nachádza v ich šupkách,“ poradil Richter.

flavonoidy

Citrusové plody sú bohaté na flavonoidy. getty obrázky

Flavonoidy nachádzajúce sa v citrusových plodoch, zelenom čaji, bobuľovom ovocí, jablkách, cibuli a kakau sú známe tým, že znižujú krvný tlak a cholesterol, čím sú prospešné pre srdce a celkové zdravie.

glukozinoláty

Krížová zelenina má protirakovinové vlastnosti. SewcreamStudio – stock.adobe.com

„Glukozinoláty sú skvelé detoxikátory,“ hovorí Richter pre Well + Good. „Môžu pomôcť odstrániť škodlivé látky z tela, čo môže znížiť riziko rakoviny.“

Ukázalo sa tiež, že glukozinoláty chránia pred zápalovými ochoreniami. Tieto zlúčeniny sa nachádzajú v krížovej zelenine, ako je brokolica, karfiol, ružičkový kel a kel.

fytoestrogény

Ľanové semienka obsahujú okrem fytoestrogénov aj vlákninu a omega-3 mastné kyseliny, obe sú zdraviu prospešné. ritablue – stock.adobe.com

Fytoestrogény nachádzajúce sa v ľanovom semienku, tofu, jačmeni a edamame dokážu vyrovnávať hladiny hormónov, vďaka čomu sú obzvlášť prospešné pre ženy.

„Pri konzumácii môžu napodobňovať úlohu estrogénu v tele a pomáhajú ženám lepšie regulovať svoje cykly počas celého života,“ vysvetľuje Richter.

fytosteroly

Fytosteroly nachádzajúce sa v orechoch, semenách a fazuli môžu znižovať hladinu cholesterolu. pixel-shot – stock.adobe.com

Richter vysvetľuje, že fytosteroly nachádzajúce sa v orechoch, semenách a fazuli „silne pôsobia proti nezdravým hladinám cholesterolu, vďaka čomu sú prospešné pre srdce“.

Cituje štúdiu z roku 2017, ktorá ukázala Konzumujte 2 gramy fytosterolu denne Môže potenciálne pomôcť znížiť hladinu „zlého“ lipoproteínového cholesterolu s nízkou hustotou (LDL cholesterol) až o 10 %.

polyfenoly

Červené víno a horká čokoláda obsahujú polyfenoly. Nerudole – stock.adobe.com

Polyfenoly nachádzajúce sa v tmavej čokoláde, bobuľovom ovocí, hruškách, hrozne a červenom víne sú silné antioxidanty, ktoré znižujú zápal v celom tele.

Polyfenoly poskytujú ochranu pred poškodením voľnými radikálmi, podporujú zdravie mozgu a pomáhajú predchádzať neurodegeneratívnym ochoreniam.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close