Veda

9 malých príznakov, že máte chronický únavový syndróm Linda Easthouseová

Ak sa neustále cítite unavení a neviete prečo, vaše telo sa možno zúfalo snaží s niečím bojovať, no zdá sa, že nemá žiadnu šancu zachytiť sa.

Toto nie je druh únavy, ktorý môžete prekonať tým, že budete cez víkendy spať alebo idete na týždňové dovolenky na pláž. Ide o hlboko namáhaný sval, ktorý spôsobuje vyčerpávajúcu únavu, ktorá môže v niektorých dňoch spôsobiť, že nebudete môcť vstať z postele.

Ten druh letargie, extrémna únava, ktorá vás núti vnútorne vyčerpaných, môže byť spôsobený chronickým únavovým syndrómom (CFS).

SÚVISIACE: 10 dôvodov, prečo sa zobudíte unavení aj po plnohodnotnom spánku, podľa vedy

Čo je to chronický únavový syndróm?

Myalgická encefalomyelitída/syndróm chronickej únavy (ME/CFS) je označenie popisujúce komplexný syndróm, ktorý spôsobuje dlhodobú, invalidizujúcu, extrémnu únavu a vyčerpanie.

Väčšina ľudí s ME/CFS tiež vykazuje jeden alebo viac ďalších symptómov, ako sú bolesti svalov, kĺbov, poruchy spánku, slabá koncentrácia a/alebo bolesti hlavy. V závažných prípadoch môžete zažiť všetky tieto príznaky.

Čo spôsobuje ME/CFS a ako sa dá diagnostikovať?

Ako väčšina syndrómov, nie je k dispozícii žiadny krvný test na stanovenie definitívnej diagnózy a v súčasnosti nie je známa žiadna príčina.

Môžete vykonať testovanie tlakových bodov na posúdenie bolesti, ktoré poskytuje hrubý štandard merania. Ak zareaguje určitý počet bodov bolesti, dá sa predpokladať, že máte ME/CFS.

Lekárska komunita v Európe považuje za príčinu bolestivý zápal mozgu a miechy (čo v podstate znamená latinský výraz myalgická encefalomyelitída). Napriek tomu je to len ďalší spôsob, ako opísať súbor symptómov, a nie identifikovať príčinu.

Chronický únavový syndróm je jedinou známou diagnózou, keď trpíte dlhodobo vyčerpávajúcimi bolesťami a únavou, no všetko ostatné bolo testované a nič sa neprejavilo. Mnohí lekári to považujú za paušálnu diagnózu zahŕňajúcu rôzne choroby a problémy, ktoré vedú k rovnakému súboru symptómov. Existuje veľká rozmanitosť v type a závažnosti symptómov, ktoré zanechávajú v človeku extrémny pocit neustálej únavy.

READ  NASA sa snaží loviť otravné úniky vzduchu ISS

Tento syndróm je v podstate diagnostikovaný vylúčením všetkých ostatných známych možností.

Dá sa teda neustály pocit únavy vysvetliť tým, že ste prepracovaní, nadmerne vystresovaní a máte blízko k vyhoreniu?

Ak ste extrémne unavení a neustále sa pýtate: „Prečo som vždy taký unavený?“ Takže tu je 9 príznakov myalgickej encefalomyelitídy/chronickej únavy.

SÚVISIACE: Ak sa neustále cítite „spálený“, pravdepodobne trpíte touto vážnou chorobou

Tu je 9 malých príznakov, že máte syndróm chronickej únavy:

1. Je to veľmi odlišné od každodennej únavy (ako po týždni práce)

  • S odpočinkom to už nie je jednoduchšie.
  • Nie je to isté alebo spôsobené únavou po nadmernej námahe.
  • Nie je to spôsobené svalovou slabosťou.
  • Nie je to strata motivácie alebo šťastia, ktorá sa vyskytuje u depresívnych ľudí.

Foto: CottonBro Studio/Pexels

Nemusí to byť žiadny z nich, ale ktorýkoľvek z nich sa môže vyvinúť ako výsledok CFS/ME.

2. Náhly nástup

Máte pocit, že máte chrípku, ale nikdy nezmizne. Existujú prípady, keď sa vyvíja pomalšie, ale náhly nástup je hlavným znakom nebezpečenstva. To je veľký dôvod, prečo veľa ľudí verí, že existuje vírusová zložka.

3. Máte miernu, boľavú bolesť svalov a kĺbov

Mierna, boľavá bolesť svalov alebo kĺbov, ktorá neustupuje a na nič nereaguje, je ďalším znakom syndrómu chronickej únavy. To sa môže rozvinúť do dlhodobej bolesti hlavy, ktorá nie je migrénou. Často sa predpokladá, že bolesť je vo fascii, ale má tendenciu byť viac rozptýlená a nezdá sa, že by súvisela s používaním svalov.

4. Po aktivite je vám zle

To znamená, že sa vám niečo podarí, no na druhý deň už ledva dokážete fungovať. Môže trvať niekoľko dní, kým sa opäť stabilizuje. Všetky príznaky sa cvičením zhoršujú.

READ  Žena z Colorada poprela transplantáciu obličky o príbehu „Fox & Friends First“

SÚVISIACE: Ak nemôžete tak dlho spať, môže nastať problém

5. Si psychicky vyčerpaný

Nielenže sa vaše svaly cítia unavené, ale aj váš mozog má pocit, že sa nevie zapnúť. Mnoho ľudí uvádza, že sa to líši od mozgovej hmly alebo úzkosti. Zdá sa, že mozog je príliš unavený na to, aby fungoval.

6. Vaša schopnosť myslenia sa zhorší

Znížená koncentrácia, znížená krátkodobá pamäť, znížená miera pozornosti, znížená pamäť na nedávne udalosti, ťažkosti pri plánovaní alebo organizovaní myšlienok, ťažkosti pri hľadaní správnych slov a niekedy pocit dezorientácie. Tieto zručnosti často ukazujú veľmi odlišný obraz od schopnosti obete fungovať pred nástupom.

7. Cítite sa unavení, no napriek tomu nemôžete zaspať

Ležíte v posteli a bolesť vám nedá spať. Akoby ste nemali energiu na spánok. Keď sa cítite ospalí, máte pocit, že sa nemôžete zobudiť. Mnoho ľudí trpí narušeným spánkovým režimom. Problémy so spánkom nie sú výsledkom CFS/ME.

8. Máte časté bolesti hrdla

To bude často sprevádzané citlivosťou v blízkych lymfatických uzlinách. Zdá sa, že bolesti hrdla sú skôr cyklické než spôsobené akýmkoľvek iným problémom.

9. Vaše srdce bije rýchlejšie alebo máte zvýšený tep

Váš srdcový tep môže byť nepravidelný. Testy ale nič neodhalia a lekári si to nevedia vysvetliť.

Ak ste unavení až do extrémnej únavy a vykazujete šesť alebo viac z vyššie uvedených indikátorov, potrebujete pomoc.

Nejde len o prepracovanosť alebo potrebu voľna.

Vyhľadajte praktického lekára alebo naturopata, ktorý môže vykonať testy, aby vylúčil všetko ostatné, a potom vás odkáže na holistického lekára na liečbu.

Vedieť, čo máte, je v istom zmysle užitočné, no na druhej strane samotná diagnóza vás nezlepší. Nespadnite však do pasce presvedčenia, že sa to nedá „napraviť“.

READ  V Brazílii nájdený typ SARS-CoV-2: infekčnejší, môže obmedziť imunitu

Nie ste len unavení a vhodná starostlivosť vám pomôže.

SÚVISIACE: 15 znakov, že ste emocionálne unavení (a potrebujete načerpať novú energiu)

Linda Easthouseová je kouč na zvládanie stresu, odborník na energetické liečenie, majster v rádionike, autor bestsellerov a zakladateľ East House Natural Health.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close