Liga národov: Komentár: Futbal spadol do ešte väčšej diery

dnes 00:00
|

Pred zápasom s Izraelom sa najčastejšie spomínala futbalová nuda slovenskej reprezentácie. Teraz to bolo o niečom inom. Nudu vystriedal hotový trapas.

Kaštieľ Šalamún (Izrael), Peter Pekarík a Marek Hamšík (obaja Slovensko).

Prečítajte si tiež

Liga národov: Slováci stratili dvojgólový náskok, Izrael otočil zápas na 21 …

Aj keď Slovensko konečne dalo góly, „sokol“ v katastrofickej obrane totálne odhodil perie. Ak sme boli po prvom polčase šťastní a mysleli si, že náš tím sa konečne ujal moci, v druhej polovici nás Izrael odplavil ako rozbitá polievka. Veľmi pravdepodobný zostup do C-divízie Spoločnosti národov nie je šokom, ale bolestivou realitou.

Na začiatku bolo všetko stále pekné. Už z nastavenia a menzelu základnej jedenástky bolo zrejmé, že sa Slovensko chystá vyskúšať vyššiu ofenzívu proti Izraelu. Dvaja kreatívni hráči v strede poľa boli toho jasným dôkazom. „Sokoli“ v predchádzajúcich zápasoch horeli v ofenzíve, nedávali góly, teraz sa to malo zmeniť. Stalo sa.

Dva zápasy bez streleného gólu, z toho jeden 120-minútový. Slovensko potrebovalo prevziať nielen herňu, ale aj ofenzívu. Pozícia Mareka Hamšíka s Ondrejom Dudom v strede poľa bola potvrdením toho, o čo sa trénerský štáb snažil. Viac kreativity a nápadu v ofenzíve, ktorá predtým v slovenskej hre absentovala.

Mali sme to. Stred poľa perfektne spolupracoval s nabiehajúcimi krajnými obrancami, krídlami a Róbertom Boženíkom, ktorý bol neustále na hrote. Šikovné kombinácie priniesli nášmu tímu niekoľko veľmi pekných akcií, šancí z konca polčasu a hlavne gólu Róberta Maka z 38 minút. Hra Slovákov mala konečne nápad, čaro a nastavenú tvár, čo nám na predchádzajúcich stretnutiach chýbalo. Bohužiaľ to bola iba krátka ilúzia prvýkrát. Fatamorgána.

Ak sledovali „funkčnosť“ našej obrany a výpadky koncentrácie v severoírskom Belfaste, náš súper musel mať široký úsmev v boji o postup na EURO 2020. Na Britských ostrovoch by našu obranu pokojne nazvali slovo „hanba“. Po slovensky „hanba“.

Oto Brunegraf.

READ  2. deň zápasu (tretia časť)

Liga národov: Oto Brunegraf a slovenskí hráči komentujú nepochopiteľnú prehru …

Keby Izrael po prvej polovici prvého dejstva zvíťazil o viac ako jeden gól, nikto by nemohol namietať. Súper nás dokázal rozobrať ako lego stavebnicu rýchlou výmenou lopty a rotáciou väčšieho počtu hráčov pred šestnástkou a iba vďaka šťastiu a dobre postaveným hokejkám Dominica Greifa Izraelčania nezasiahli teš sa.

Bolo ale zarážajúce sledovať, koľko priestoru musel jeden hráč pracovať s loptou v bezprostrednej blízkosti slovenského pokutového územia. Etatizmus, chaos a kolaps. Presne to sa dialo pred Greifovými očami.

Každá jedna strata našej lopty v strede poľa priniesla nášmu súperovi okamžité gólové ohrozenie. S dvojgólovým náskokom mohlo Slovensko v sľubných šanciach seknúť svojho súpera a bol by pokojný, ale namiesto toho mu nielen podal ruku, ale okamžite pripravil cestu senzačnému obratu.

To, čo Izrael nedokázal v prvom polčase, sa mu podarilo za neuveriteľných 21 minút. Čítate dobre, za 21 minút dokázal 33-ročný Eran Zahavi, ktorý strávil posledných päť sezón v exotickej Číne, streliť hetrik a otočiť zápas v prospech Izraela.

Áno, náš tím je zasiahnutý koronavírusom, absenciou opôr ako Martin Dúbravka alebo Dávid Hancko, stále však v sebe nesie kvalitu, ktorú musí mať, aby mohol tím 2: 0 ako Izrael zrušiť iba na náznak dychu . Po septembrovom krachu sme sa túlali, po tom októbri máme ešte väčšie obavy.

Slovensko je v hre o postup na EURO 2020, ale po stredajšom krachu sme len prepadli nepríjemnej skepse. Modlíme sa, aby nám COVID-19 v tíme nespôsobil ešte väčšie škody a aby sa nikto nezranil, inak nám hrozí smutná cesta do Severného Írska.

Veríme, že to tak nebude a budeme sa tešiť. Ak však zlyháme o mesiac, bude nevyhnutná zmena.