Veda

Vedci kritizujú Veľkú Barringtonskú deklaráciu

Keď Trumpova administratíva signalizuje ochotu vybudovať „stádovú imunitu“ zámerným povolením koronavírus šíriť sa veľké vedecké organizácie odsúdia plán, ktorý je podľa nich život ohrozujúci a prakticky nemožný.

Tento plán, stanovené traja vedci v kontroverznom dokumente nazvanom „Veľká Barringtonská deklarácia“ požaduje iba ochranu „zraniteľných“ ľudí a umožnenie infikovania všetkých ostatných vírusom COVID-19. Autori diskutovali o stratégii na stretnutí s dvoma najvyššími predstaviteľmi Bieleho domu minulý týždeň.

Tento týždeň šéf Svetovej zdravotníckej organizácie a viac ako tucet skupín zastupujúcich tisíce odborníkov na infekčné choroby a verejné zdravie tvrdo zatlačili späť v sérii formálnych výpovedí.

„Nikdy v histórii verejného zdravia sa imunita voči stádu nepoužívala ako stratégia reagujúca na prepuknutie choroby, nehovoriac o pandémii. Je to vedecky a eticky problematické, “ Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal v pondelok.

A v stredu skupina 80 vedcov nazval nápad „Nebezpečný omyl nepodložený vedeckými dôkazmi“ v liste zverejnenom v lekárskom časopise Lancet.

Veľká Barringtonská deklarácia, publikovaný na webe sponzorovanom libertariánskym think-tankom, tvrdí, že koronavírus nie je pre mnohých ľudí taký nebezpečný, takže „tým, ktorí nie sú zraniteľní, by sa malo okamžite umožniť pokračovať v živote obvyklým spôsobom.“ V liste sa uvádzajú „vážne obavy z negatívnych vplyvov prevládajúcich politík COVID-19 na fyzické a duševné zdravie“. V liste sa žiada vrátiť späť výučbu osobne, znovu otvoriť reštaurácie a podniky a obnoviť veľké zhromaždenia, ako sú koncerty a športové podujatia.

Doteraz tento list podpísalo viac ako 35 000 vedcov a lekárov, ktorí sa identifikovali sami niektorí signatári, ako napríklad „Dr. Johnny Bananas “a„ profesor Cominic Dummings, “boli identifikovaní ako zjavne falošné. Všetky podpisy boli neskôr zverejnené.

Architekti dokumentu sú trio vedcov z Harvardskej, Stanfordskej a Oxfordskej univerzity, niektorí z nich bol rozprávať tvorcom politiky celé mesiace že vírus nie je taký smrteľný. Minulý týždeň sa stretli s tajomníkom ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb Alexom Azarom a Scottom Atlasom, stanfordským neurorádiológom pracovnej skupiny pre koronavírusy v Bielom dome.

READ  Ďalších 537 prípadov COVID-19 potvrdených DHS, 3 nové úmrtia hlásené v nedeľu

Obaja vyjadrili podporu názorom vedcov. Potom Azar tweetol, že počul „silné posilnenie stratégie Trumpovej administratívy agresívnej ochrany zraniteľných osôb pri otváraní škôl a na pracovisku“. A na výzvu, ktorú v pondelok zvolal Biely dom, anonymní vyšší úradníci administratívy odkázali novinárov na Veľkú Barringtonskú deklaráciu. “Nepodporujeme plán,” uviedol jeden úradník. podľa Washington Post. “Tento plán podporuje politiku prezidenta v priebehu niekoľkých mesiacov.”

Veľká Barringtonská deklarácia mieša mesiace verejného záujmu k pandémii, ktorú federálna vláda nedokázala ovládnuť. Zomrelo viac ako 216 000 Američanov. Život sa zvýšil v podstate v každom zmysle: stratili sa pracovné miesta vo veľkom rozsahu, veľké i malé zhromaždenia sa zrušili a podniky, školy a reštaurácie sa zatvorili. Údaje naznačujú, že pandémia nemá zdravotné účinky iné ako COVID-19: Ľudia sa odkladajú vyšetrený na rakovinu a liečené na mŕtvicua čoraz viac dospelých má problémy súvisiace s duševné zdravie a zneužívanie návykových látok.

Pretože svet čaká na vakcínu, “pandemická únava”Sa šíri v USA a inde. V Spojenom kráľovstve, kde prípady COVID-19 opäť prudko stúpajú, zákonodarcovia zápasia s odporom verejnosti, keď sa snažia uskutočniť druhé kolo blokovacích opatrení.

Hlavná vedecká komunita však tvrdí, že vzdať sa ochrany zdravých ľudí pred vírusom nie je v zásade prijateľné riešenie.

Až 90% obyvateľov USA zostáva náchylný vírusu, podľa posledných odhadov CDC. Zdravotnícki experti sa obávajú, že nechať nekontrolovane sa šíriť patogén u zdravých ľudí, bez vakcíny, by ochorelo, hospitalizovať, a zabiť mnohých z nich, nehovoriac o preťažení systému zdravotnej starostlivosti. A aj keď mladí, zdraví ľudia zomierajú relatívne nižšie sadzby, môžu stále prenáša vírus na rizikové skupiny alebo sa pripojdiaľkových dopravcov„Ktorí znášajú vysiľujúce príznaky celé mesiace. Nie je tiež zaručené, že pozostalí navždy zostanú imúnni: Nikto nevie, ako dlho imunita trvá, a aj tu boli hrsť hlásených reinfekcií.

READ  Spoločnosť SpaceX v utorok vypustila ďalších 60 satelitov Starlink, čo prerušuje čistú sériu

Títo odborníci tiež tvrdia, že by bolo takmer nemožné izolovať milióny „zraniteľných“ Američanov, ktorí sú starší, existujúce podmienkyalebo žiť v viacgeneračných domácnostiach. Veľká Barringtonská deklarácia navrhuje izolovať tieto skupiny od zvyšku spoločnosti, neposkytuje však plán, ako to urobiť.

„Propagácia konceptu„ stádovej imunity “, ktorý je zakotvený v nedávno zverejnenom dokumente ako odpoveď na pandémiu COVID-19, je nevhodná, nezodpovedná a zle informovaná,“ uviedli šéfovia Americkej spoločnosti pre infekčné choroby a Asociácie pre liečenie HIV. , čo predstavuje viac ako 12 000 odborníkov na infekčné choroby a 6 000 odborníkov na HIV / AIDS, vo vyhlásení Streda.

V ďalšom spoločnom vyhlásení v stredu 14 popredných organizácií verejného zdravotníctva vyhlásil, že „návrhy uvedené vo Veľkej Barringtonskej deklarácii NIE SÚ založené na vede“ a že „by náhodne a zbytočne obetovali životy“.

„Deklarácia nie je stratégiou, je to politické vyhlásenie,“ napísali skupiny, ktoré zahŕňali Americkú asociáciu pre verejné zdravie, Asociáciu laboratórií pre verejné zdravie a Centrum pre verejnú bezpečnosť Johna Hopkinsa. „Ignoruje spoľahlivé odborné znalosti v oblasti verejného zdravia. Živí sa frustrovaným obyvateľstvom. Namiesto toho, aby sme predávali falošnú nádej, ktorá predvídateľne zlyhá, sa musíme sústrediť na to, ako zvládnuť túto pandémiu bezpečne, zodpovedne a nestranne. “

A skupina 80 vedcov bojuje proti Veľkej Barringtonskej deklarácii vlastným otvoreným listom: Memorandum Johna Snowa, pomenovaný pre lekára z 19. storočia, ktorý sledoval zdroj ohniska cholery v Londýne a je považovaný za zakladateľa modernej epidemiológie.

V liste signatári uznali, že došlo k „rozšírenej demoralizácii a znižovaniu dôvery“ tvárou v tvár pretrvávajúcim obmedzeniam v krajinách, ktoré neprijali „adekvátne opatrenia na zvládnutie pandémie a jej spoločenských dopadov“.

Spoločnosť však nemôže jednoducho dovoliť, aby sa vírus nekontrolovane šíril vo veľkých skupinách ľudí, tvrdí list, ktorý viedli 30 vedci a podpísalo 50 ďalších z oblasti verejného zdravia, epidemiológie, medicíny, zdravotnej politiky a ďalších odborov.

READ  „Mumifikované“ rastliny poskytujú pohľad na budúcnosť Zeme

Je potrebné implementovať opatrenia, ako sú rozsiahle testovanie a sledovanie kontaktov, „a musia byť podporené finančnými a sociálnymi programami, ktoré povzbudzujú reakcie komunity a riešia nerovnosti, ktoré pandémia ešte prehĺbila,“ napísali. Ako krajiny, ktoré preukázali, že prenos je možné riadiť, uviedli Japonsko, Vietnam a Nový Zéland.

„Dôkazy sú veľmi jasné: kontrola šírenia COVID-19 v komunite je najlepším spôsobom, ako chrániť naše spoločnosti a ekonomiky, kým do nasledujúcich mesiacov neprídu bezpečné a účinné vakcíny a terapeutiká,“ napísali.

„Nemôžeme si dovoliť rušivé prvky, ktoré podkopávajú účinnú reakciu; je nevyhnutné, aby sme na základe dôkazov konali urgentne. “

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close