Ekonomika

A sprísnenie politiky ECB je jediná rozumná možnosť: Kazimír

FRANKFURT 19. júna (TASR) – Európska centrálna banka by mala v júli opäť zvýšiť úrokové sadzby, keďže inflačné riziká sa naklonia smerom nahor, uviedol v pondelok šéf slovenskej centrálnej banky.

ECB minulý rok zvýšila sadzby o štyri percentuálne body, aby bojovala s historickým nárastom inflácie, ale uviedla, že sa tak ešte nestalo, pretože rast cien prekvapivo naďalej rástol.

„V júli budeme musieť zvýšiť sadzby a presunúť sa na zdržanlivejšie územie,“ povedal Peter Kažimír, ktorý sedí v riadiacom orgáne ECB pre stanovovanie sadzieb. „Pokračovanie v sprísňovaní menovej politiky je jedinou rozumnou cestou vpred.“

Ale Casimir, ktorý naďalej vyzýval na prísnejšiu politiku boja proti inflácii, po júli ustúpil od podpory ďalšieho zvyšovania a tvrdil, že v septembri bude potrebná nová analýza na meranie vplyvu cyklu rýchleho zvyšovania sadzieb ECB.

Naďalej však tvrdil, že zastavenie zvyšovania sadzieb príliš skoro je „dôležitejším“ rizikom ako prílišné sprísňovanie.

Trhy do značnej miery zvýšili ceny v júli a vidia viac ako 50% šancu na ďalšie zvýšenie v septembri alebo októbri.

Očakáva sa, že inflácia, ktorá je teraz na úrovni 6,1 %, bude v roku 2025 vyššia ako 2 % cieľ ECB, keďže skorší boom cien energií teraz prenikol do širšej ekonomiky, čo tlačí nahor ceny všetkého a tlačí na rast miezd.

„Inflačné riziká sú stále značné, súvisia s podmienkami na trhu práce, cenami potravín a v neposlednom rade so ziskovými maržami,“ povedal Kažimír. (Správa Balas Korani; strih Toby Chopra)

READ  Madovich chce, aby minister financií rezignoval pred Vianocami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close