Zábava

Afganský filmár Zahra Karimi uviedol, že bol vyhostený z Kábulu

Zahra Karimi“Afganský filmár tento týždeň so svojou výzvou medzinárodnej kinematografickej komunite hovorí, že dokázal opustiť Kábul, pretože situácia v jeho domovskej krajine bola taká zlá.

Chaotické a tragické scény z kábulského letiska boli odvysielané v uplynulých dňoch, odkedy sa Taliban rýchlo zmocnil hlavného mesta, čo mnohých prinútilo nájsť únikovú cestu, aby sa vyhli prenasledovaniu. USA, Veľká Británia a ďalšie jednotky sa dnes presťahovali, aby zaistili letisko a začali usporiadanejšiu evakuáciu podľa videí civilistov, ktorí sa držali lietadla pri štarte z Tormaku.

Viac z termínu

Cieľom je evakuovať 1 000 ľudí denne z Kábulu, ale západné sily uznali, že Taliban môže letisko kedykoľvek uzavrieť.

„Nebojte sa, moji milí priatelia, som v poriadku a v bezpečí,“ napísala dnes na twitteri Karimi. Ďalší tweet poďakoval Slovenskej filmovej a televíznej akadémii, veľvyslanectvu Slovenska v Iráne, ukrajinskej vláde a tureckej vláde za Wandu Hrykovú. Nie je jasné, kam sa Karimi v čase havárie vybral, ale ďalšie správy naznačujú, že lietadlo tureckých leteckých spoločností dokázalo v pondelok odísť z Kábulu.

Napriek vplyvu západných vojsk na kábulskom letisku je situácia tých, ktorí utekajú z mesta, naďalej výzvou, pričom odlieta iba malý počet letov. Niektorí, ktorí sa chcú dostať na letisko, musia prekročiť kontrolné stanovište Talibanu, než sa dostanú k miestnym orgánom a západným jednotkám, čo je nebezpečné.

Za posledných 24 hodín sa britský študent Miles Routledge dostal do titulkov zrejme kvôli cestovaniu na prázdniny do Afganistanu, než sa dostal do zlej situácie. Routledge dnes uviedol, že bol v bezpečí potom, čo ho britská armáda deportovala do Dubaja po zdokumentovaní jeho procesu na sociálnej sieti 4Chan. Mnoho ďalších je pozadu. Paul Ben Farting, veterán z kráľovskej námornej pechoty, ktorý v krajine založil útočisko pre voľne žijúce zvieratá, vyzval vládu Spojeného kráľovstva, aby pomohla jemu a jeho posádke pri úteku z Kábulu.

READ  Myši, dokonca aj v nebi, sú začiatkom smrti

Mnohým, ktorí si nezaslúžia byť vyhostení, hrozí možnosť režimu Talibanu v Afganistane, vrátane filmárov a umeleckej komunity. Karimi včera varoval, že Taliban „zakáže všetky umenia“. Predtým dnes Sharbanu Sadat, filmový tvorca ocenený v Cannes Vlk a ovca, Povedala THR, že aj ona sa pokúsila utiecť z Kábulu.

Iní umelci, ako napríklad Omite Sheriff, ktorý prevádzkuje neziskovú umeleckú organizáciu s názvom Art Lords, vyjadrili znepokojenie nad tým, či môžu pokračovať v práci pod vládou Talibanu. Situácia je obzvlášť hrozná pre ženy, na ktoré sa v novom režime vzťahujú prísnejšie pravidlá.

Najlepšia časová os

Prosím zaregistrujte sa Spravodaj o časovej osi. Ak chcete dostávať najnovšie správy, sledujte nás Facebook, Twitter, A Instagram.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close