Svet

Africká únia vyzýva na mimoriadny summit o vojne v Sudáne

Mierová a bezpečnostná rada (PBV) Africkej únie (AÚ) vyzvala na mimoriadny summit, ktorý by sa zaoberal eskalujúcou vojnou v Sudáne. Rozhodnutie bolo prijaté 21. júna na stretnutí, ktorému predsedal ugandský prezident Yoweri Museveni a na ktorom sa zúčastnili kľúčoví predstavitelia AÚ a regionálni lídri.

PBV zdôraznil potrebu priamych rokovaní medzi sudánskymi ozbrojenými silami a Silami rýchlej podpory (RSF) s cieľom dosiahnuť prímerie. Bol zriadený ad hoc prezidentský výbor na čele s prezidentom Musevenim, ktorý pozostáva zo zástupcov z každého regiónu kontinentu, aby mohol viesť osobné rozhovory.

Rada vyzvala na bezodkladné stretnutie hláv bojujúcich frakcií pod záštitou AÚ a Medzivládnej komisie pre rozvoj (IGAD). Predchádzajúce pokusy zorganizovať stretnutie, akým bol napríklad proces Jeddh pod vedením IGAD a Saudsko-USA, zlyhali.

PBV ocenil úsilie skupiny AÚ na vysokej úrovni pre Sudán a IGAD pri organizovaní procesu all Inclusive sudánskeho politického dialógu v Addis Abebe od 10. do 15. júla 2024. Rada tiež uznala prebiehajúce úsilie Egypta o dialóg. júla.

Regionálny orgán vyzval všetkých sudánskych aktérov, aby aktívne podporovali politický dialóg s cieľom trvalého riešenia konfliktu riadeného ľuďmi a obnovy ústavného demokratického poriadku v Sudáne.

PBV vyzval na okamžité a bezpodmienečné prímerie s cieľom riešiť humanitárnu situáciu a vyzval bojujúcich, aby poskytli humanitárnym pracovníkom prístup a ochranu.

Rada významným krokom nariadila Podvýboru PSC pre sankcie, aby identifikoval všetkých vonkajších aktérov, ktorí podporujú bojujúce frakcie vojensky, finančne a politicky. Podvýbor bude v kontakte s Komisiou AÚ a Výborom pre spravodajské a bezpečnostné služby pre Afriku (CISSA) s cieľom do troch mesiacov vypracovať návrhy na začlenenie týchto aktérov.

Na stretnutí sa zúčastnil Moussa Faki Mahamat, predseda komisie AÚ; Mohamed Ibn Chambas, predseda výboru na vysokej úrovni AÚ pre Sudán; Workneh Gebeyehu, výkonný tajomník IGAD; a Ahmad Abul Caid, výkonný tajomník Ligy arabských štátov.

READ  Príkaz na očkovanie súkromného sektora nadobudne účinnosť „čoskoro“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close