Svet

Africké krajiny očakávajú Trumpov bojkot, no niektorým je to jedno

  • Odborníci zvažujú, či pre Afričanov bude mať význam, či Trump alebo Biden vyhrajú americké voľby.
  • Národný koordinátor Konžskej demokratickej republiky pre sieť politológov Tiebol tvrdí, že kľúčový bude Trumpov prístup k Číne a OSN.
  • Kelma Manatouma, profesorka politológie na Univerzite N'Djamena Čad, hovorí, že Trumpova apatia na kontinente „dáva v Afrike voľnú ruku autokratickým režimom“.

Ak Donald Trump vyhrá novembrové prezidentské voľby v USA a vráti sa do Bieleho domu, čo to bude znamenať pre vzťahy USA v Afrike?

Možno nie veľa, ale niektorí ľudia na kontinente majú obavy.

Počas svojho prvého funkčného obdobia vo funkcii republikánskeho prezidenta prejavil o kontinent malý záujem a je známy najmä vďaka svojim odhaleniam o „krajinách sithole“.

Jeho nástupca a rival prezident Joe Biden v tohtoročných voľbách do volieb sľúbil, že bude Afrike venovať väčšiu pozornosť, no zatiaľ sľúbenú návštevu neuskutočnil.

Je teda pre Afričanov veľký rozdiel, či v prieskumoch vyhrá Trump alebo Biden? Podľa odborníkov, ktorí hovorili s agentúrou AFP, je odpoveď v niektorých oblastiach „áno“.

Christian Moleka, národný koordinátor siete politológov Dibol v Konžskej demokratickej republike, hovorí, že Trumpov postoj k Číne a OSN bude kľúčový.

Napriek „strategickému vákuu“, v ktorom by mala Trumpova politika pre Afriku v prvom volebnom období existovať, sa jeho administratíva zamerala na obchodnú súťaž s Čínou.

V strednej Afrike, vrátane vojnou zničenej východnej KDR, západné a čínske spoločnosti súťažia o prístup k vzácnym nerastom.

Trumpova administratíva „Amerika na prvom mieste“ môže eskalovať strategický konflikt s Čínou, ale menej sa zaujíma o spoluprácu s africkými vládami v oblasti právneho štátu a ľudských práv.

Moleka povedala:

Trumpa Afrika nezaujíma. Pamätáme si hlavne jeho výraz 'Sitholeské národy'.

„Trumpov návrat znamená zníženie angažovanosti USA vo všetkom tak rôznorodom, ako je klimatická otázka, a možno aj zníženie rozvojovej pomoci.“

READ  Koronavírus: Prvá dodávka vakcín covid-19 dorazila do Izraela

Silný pre silných

Trumpov transakčný prístup, ktorý odzrkadľuje prístup Číny, môže utešiť niektorých afrických lídrov, unavených demokratickým ústupom a prednáškami o právach LGBT.

Jeho výzva na „úplnú prezidentskú imunitu“ a odmietnutie akceptovať víťazstvo Bidena v roku 2020 spôsobí, že africkí lídri sa budú snažiť odstrániť akékoľvek ústavné kontroly ich vlády.

„Jeho návrat bude inšpirovať afrických silákov,“ povedal Moleka.

Trumpova náklonnosť k boju s Čínou by sa mohla vypomstiť a stiahnutie USA by mohlo otvoriť dvere Pekingu a Moskve.

„Trumpov nezáujem dá autokratickým režimom v Afrike voľnú ruku,“ povedala Kelma Manatouma, profesorka politológie na čadskej univerzite v N'Djamene.

„Tieto autoritárske režimy by mohli ľahko obnoviť otvorené vzťahy s Ruskom a Čínou.“

Trumpovo nerešpektovanie demokratických noriem vo svojej vlastnej krajine – tvrdenie, že voľby v roku 2020 boli zmanipulované a bránenie davu, ktorý drancoval Kongres – poškodil americký vplyv.

Čítať | DA prosí Západ o publikum, aby IEC podporovaná USA mohla organizovať slobodné a spravodlivé voľby

Juhoafrická vládnuca organizácia ANC sa vysmievala výzvam amerických pozorovateľov prieskumov, aby sa zúčastnili májových všeobecných volieb, poukazujúc na 30-ročný rekord nesporných hlasov v ich krajine.

Pretória mala tiež štipľavý vzťah s Bidenovou administratívou, ktorá zamietla žalobu o genocídu Južnej Afriky proti spojencovi USA Izrael ako „bezdôvodnú“.

Trump, fanúšik ruského prezidenta Vladimira Putina, sa však menej sťažuje na sympatie Juhoafrickej republiky k ruskej strane pri invázii Moskvy na Ukrajinu.

V častiach Afriky, kde miestni lídri nemusia byť proti americkému separatizmu, v Africkom rohu panujú obavy, že Trumpov návrat by mohol podkopať protiteroristické úsilie.

V posledných dňoch svojho prezidentovania Trump nariadil stiahnutie 700 amerických vojakov zo Somálska, kde podporovali miestne sily proti militantom z aš-Šabáb.

Biden rozhodnutie zvrátil, ale ak vracajúci sa Trump bude trvať na odchode, Američania sa len ťažko zmenia.

READ  Greta Thunberg: Aktivistka zatknutá na proteste proti klíme v Haagu

„Ak sa jeho prístup podobá na koniec jeho predchádzajúceho funkčného obdobia, videli sme prístup 'Amerika na prvom mieste'… čo bude veľmi problematické,“ povedala pre agentúru AFP poradkyňa Samira Gait.

Cait, hlavný analytik v Balkis Insights, výskumnej poradenskej spoločnosti so sídlom v Mogadišu, uviedol, že americké vedenie a výcvik sú pre somálske komandá brigády Tanab rozhodujúce.

'Obnovené vzťahy'

„Tešíme sa na náročné časy nielen pre Somálsko, ale aj pre širšiu bezpečnostnú situáciu v regióne,“ povedal.

Africké krajiny boli občas frustrované Bidenovou administratívou, ktorú rozptyľovali krízy v Afganistane, na Ukrajine a na Blízkom východe.

Viceprezidentka Kamala Harris a minister zahraničia Anthony Blinken však uskutočnili významné návštevy.

Prakticky povedané, USA financovali 250 miliónov dolárov (4,6 miliardy R) na skoré otvorenie 1 300-kilometrovej železničnej trate z baní v Kongu a Zambii do atlantických prístavov v Angole.

Doktor Julius Katta z Ghanskej univerzity skrátka varoval, že kontinent môže Trumpovo víťazstvo ľutovať.

„Administratíva Joea Bidena odviedla skvelú prácu pri obnovení vzťahov medzi USA a Afrikou,“ povedal AFP, zatiaľ čo jeho predchodca „prakticky opustil kontinent“.

„Trump sa o Afriku nestará a ak sa vráti, jeho politika voči Afrike sa nezmení.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close