Svet

Africký kardinál hovorí, že „fiducia“ zdiskreditovala synodu

Od svojho vzhľadu, Fiducia supplicans vyvolalo veľmi rôznorodé reakcie. Napríklad katolícki biskupi v niektorých častiach západnej Európy toto rozhodnutie privítali a označili ho za míľnik v úsilí o začlenenie LGBTQ+ veriacich do života Cirkvi.

„Som veľmi rád, že tento text ukončí niektoré agresívne odmietnutia a dá jasne najavo, že je skutočne katolícke žehnať ľuďom,“ povedal mainzský biskup Peter Colgraf reflektujúc všeobecný postoj nemeckých biskupov.

V Afrike je však odpor voči dávaniu požehnania párom rovnakého pohlavia pevný a zdrvujúci. V spoločnom vyhlásení zverejnenom 11. januára členovia SCAM vedení Ambongom túto myšlienku súhrnne odmietli.

„My africkí biskupi nepovažujeme za vhodné, aby Afrika žehnala homosexuálne páry alebo páry rovnakého pohlavia, pretože by to spôsobilo zmätok,“ uviedli.

Podľa správy ide o to, že „v afrických kostoloch nebude požehnanie pre páry rovnakého pohlavia“.

Ambongo vtedy tvrdil, že vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia sú proti prírodným zákonom aj africkým kultúram a tradíciám, pričom trval na tom, že ľudia by nemali byť diskriminovaní na základe svojho pohlavia.

„Konferencie afrických biskupov zdôrazňujú, že s homosexuálmi by sa malo zaobchádzať s rešpektom a dôstojnosťou, pričom im pripomínajú, že zväzky osôb rovnakého pohlavia sú v rozpore s Božou vôľou, a preto nemôžu dostať požehnanie Cirkvi.“ V správe sa uvádzalo.

V nedávnom rozhovore pre talianske noviny La StampaPápež František vyhlásil verejný protest Fiducia supplicans z „malých ideologických skupín“, pričom dovolil, aby Afrika bola „špeciálnym prípadom“.

„Homosexualita je pre nich z kultúrneho hľadiska ‚zlá‘ a nebudú ju tolerovať,“ povedal pápež.

„Vo všeobecnosti však verím, že postupne každého upokojí duch deklarácie Fiducia supplicans Prostredníctvom dikastéria pre náuku viery: Cieľom je pridávať, nie rozdeľovať. Vyzýva nás vítať ľudí, dôverovať im a zverovať ich Bohu,“ povedal.

READ  Ako by vzorky Marsu z roveru Perseverance mohli odhaliť život mimo Zeme

Ambongo na svojej tlačovej konferencii v Nairobi 25. januára uviedol, že vyhlásenie SECAM z 11. januára, ktoré odmieta vatikánsky poriadok, umlčalo kresťanských fanatikov v Afrike.

„Od zverejnenia môjho posolstva 11. januára som rád, že môžem konštatovať návrat mieru v Afrike a návrat solidarity s pápežom Františkom,“ povedal.

Počas spoločného stretnutia so svojimi európskymi partnermi viacerí biskupi z Afriky dali jasne najavo, že podľa ich názoru by synodálny proces nemal dovoliť, aby sa univerzálna cirkevná doktrína zmenila tak, aby „uvoľnila miesto pre každého“. Ďalší odkaz na kontroverziu okolo vzťahov osôb rovnakého pohlavia.

Generálny tajomník SECAM otec Rafael Simbine povedal: „Náš Pán a Majster Ježiš Kristus pozýva každého, aby sa stal učeníkom. Avšak všetci, ktorí reagujú na to, že sa stanú Jeho učeníkmi, Ho musia nasledovať nie podľa Jeho vlastných podmienok, ale podľa Pánových podmienok a noriem. Ježišova výzva k učeníctvu zahŕňa výzvu neustále sa odvracať od života v hriechu a smerovať k životu svätosti.

Africkí duchovní tiež zdôraznili potrebu zapojiť ženy a mládež do cesty viery.

„Budúcnosť Cirkvi leží v rukách mládeže a pre efektívnu účasť mládeže v Cirkvi musia byť prioritou ich programy a aktivity,“ uviedli členovia SECAM.

„Ženy vedú cirkev spolu; Tých je väčšina. Sú chrbtovou kosťou Cirkvi. Ženy sú darom Cirkvi,“ dodali biskupi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close