Svet

Afrika sa stáva slobodnejšou, bohatšou – americký think tank

Skóre prosperity Afriky sa počas sledovaného obdobia zvýšilo o 10 bodov v porovnaní s celosvetovým priemerom 0,4 bodu ročne v rokoch 1995 až 2012 a iba 0,1 bodu v rokoch 2012 až 2022 v dôsledku dopadov pandémie Covid-19.

„Subsaharská Afrika je regiónom, kde prosperita rástla najrýchlejšie,“ uviedli autori správy.

Vďaka rastúcej prosperite Afriky, zlepšeniu životného prostredia a zdravia sa jej skóre zvýšilo o 25,7 a 15 bodov.

Tieto faktory sa v týchto a ďalších krajinách prejavujú aj dnes, pričom zdôrazňujú trvalý rast ekonomických slobôd a pozitívne vyhliadky do budúcnosti pre rozvoj Afriky.

Etiópia napríklad podnikla ekonomické reformy, ktoré podporujú účasť súkromného sektora vo financiách, telekomunikáciách, logistike a výrobe.

Jedným z kľúčových krokov pri modernizácii silne štátom riadenej ekonomiky Etiópie bola privatizácia spoločnosti Ethio Telecom po získaní licencie kenským operátorom Safaricom v máji 2021.

Vo februári etiópska vláda navrhla čiastočnú privatizáciu Ethio Telecomu predajom 45-percentného podielu. Tento krok prilákal ďalších troch zahraničných operátorov: francúzsky Orange, Etisalat Group so sídlom v Abú Zabí a holandský Veon.

Namiesto toho Rwanda zabezpečuje svoju cestu trvalo udržateľného rozvoja tým, že do centra svojho rozhodovania a praxe stavia obehové hospodárstvo.

V decembri 2022 národ 1000 hôr spustil 14-ročný akčný plán a cestovnú mapu pre obehové hospodárstvo, ktorý vynaloží 211,2 milióna dolárov na nakladanie s odpadom a zavádzanie čistých výrobných technológií.

Rwanda minulý mesiac revidovala svoju stratégiu zeleného rastu a klimatickej odolnosti.

„Revidovaná stratégia zeleného rastu a odolnosti voči klíme je zameraná na národnú politiku a plánovanie integrovaným spôsobom, rieši zmenu klímy vo všetkých sektoroch hospodárstva a umožňuje Rwande prístup k medzinárodnému financovaniu a investíciám v oblasti klímy,“ povedal rwandský minister životného prostredia Dr. Jean D. . „Arch Mujavamaria.

READ  COP28 | Sľuby za straty a škody sa valia, ale sú potrebné miliardy - hlavný vyjednávač SA

Seychely, celosvetovo na 35. mieste, sú najslobodnejšou krajinou Afriky so skóre slobody 79,7, zatiaľ čo Kapverdy sú na 40. mieste so skóre 78,8.

Najslobodnejšie ekonomiky Afriky vedú Maurícius (47.) so skóre 74,7, Namíbia (51.) so skóre 72,9 a Botswana (55.) so skóre 72.

V severnej Afrike sa Tunisko umiestnilo na 93. mieste globálne so skóre 60,13, zatiaľ čo Maroko sa umiestnilo na 92. mieste so skóre 60,36.

Len Maurícius a Seychely dosiahli prah indexu pre rozvinuté krajiny. Podľa Atlantic Council sú Kapverdy vyrezané ako úplne nezávislá krajina, ale nedosahujú kategóriu prosperujúcich krajín.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close