Svet

AI v juhovýchodnej Ázii: Zelený potenciál na monitorovanie plastového odpadu, predpovede extrémneho počasia

Všetky uši počúvajú biodiverzitu

Od radarov po dažďové pralesy, AI našla uplatnenie aj v hlbinách niektorých z najstarších krajín juhovýchodnej Ázie.

Študenti Klara Hernblom a Johan Narva zo Švédskej univerzity poľnohospodárskych vied vykonávajú výskum v prastarých – a degradovaných – lesoch Sabah na malajskom ostrove Borneo.

Oni sú cieľom Lepšie porozumieť úrovniam biodiverzity a činnosti voľne žijúcich živočíchov v rôznych krajinách vrátane miest obnovy. Zistenia môžu poskytnúť pohľad na účinnosť uhlíkových kreditov, kde spoločnosti môžu kompenzovať svoju uhlíkovú stopu obnovou alebo ochranou lesov.

Aby porozumeli prostrediu, umiestnili desiatky zvukových rekordérov do krajiny, ktorú študovali. Zariadenia počas 10 dní zachytávajú zvuky zvierat, vtákov a plazov, ktoré tam žijú.

Namiesto manuálneho počúvania tisícok hodín nahrávok a pokusov o určenie druhov a správania môžu študenti nahrať svoje nahrávky na platformu Arbimon poháňanú umelou inteligenciou, ktorá ich dokáže analyzovať v reálnom čase.

„Vyzerá to naozaj sľubne. Bez toho by tento projekt nebol možný. A v budúcnosti získame len viac druhov, ktoré dokážeme identifikovať,“ povedal pán Narva.

Je to metóda široko používaná v regióne a na celom svete – online nástroj je pre vedcov a výskumníkov bezplatný.

Orbemon bol pôvodne spustený ako cloudový projekt na ukladanie a analýzu zvukových nahrávok na univerzite v Portoriku. V prvých aplikáciách pomáhal strážcom parkov odhaliť nelegálne aktivity, ako napríklad používanie motorovej píly v džungli Palawanu na Filipínach.

Jeho možnosti sú teraz zložitejšie.

Technológia využíva porovnávanie vzorov a zhlukovanie na nájdenie špecifických zvukových podpisov, ktoré označujú živé organizmy. Má potenciál poskytnúť pohľad na to, čo sa deje v lese – v reálnom čase.

„Vedcovi bez prístupu k technológiám trvá spracovanie jedného záznamu v priemere 10 až 15 minút,“ povedal pán Bourhan Yassin, generálny riaditeľ spoločnosti Rainforest Connection, ktorá vedie Arbimon. Nezisková organizácia sa venuje ochrane ohrozených ekosystémov.

READ  Dva nálety zasiahli libanonské mesto neďaleko izraelských hraníc - Svet

„Premýšľajte o tom a vynásobte to 100 000 záznamami, čo nie je veľa na výskumnú prácu alebo diplomovú prácu. To sa rovná niekde okolo štyri a pol mesiaca na získanie skutočne dobrých detekcií pre určitý druh.“

„S modelom AI to dokážete za pár sekúnd. V skutočnosti dokážete spracovať milión záznamov za pár sekúnd,“ povedal.

Pán Yasin povedal, že Arbimon pomáha preklenúť obrovskú priepasť medzi vedou a výskumom a ochranou prírody na zemi. Zdieľal, že každý týždeň sa na platformu nahrajú dva až tri milióny príspevkov. Doteraz bolo vykonaných viac ako dve miliardy analýz v takmer 6 000 projektoch v takmer 120 rôznych krajinách.

Napriek obrovskému potenciálu využitia environmentálnej akustiky, najmä v Malajzii a Indonézii, kde sú dažďové pralesy husté, existujú obmedzenia týkajúce sa jej využitia v juhovýchodnej Ázii.

Pán Yassin uznal, že vlády sú stále obozretné pri zhromažďovaní údajov, najmä o národných parkoch, a zdieľaní týchto údajov mimo svojich krajín.

„Vládne nariadenia ešte nedobehli,“ povedal. „Na to, aby sa umelá inteligencia v juhovýchodnej Ázii rozšírila, musí existovať decentralizácia a pochopenie skutočnosti, že AI nemusí byť úplne lokalizovaná a nemôže byť úplne kontrolovaná v rámci krajiny.

„Tieto systémy, najmä systémy ako Arbimon, neslúžia len jednej krajine, ale musia byť globálne.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close