Hlavné správy

Ako Európa posilňuje slobodu médií, slovenský Figo sa snaží sprísniť priľnavosť – Euractive

Capitals vám prináša najnovšie správy z celej Európy s aktuálnymi správami z mediálnej siete Uractiv. Môžete sa prihlásiť na odber noviniek Tu.


Európske správy, ktoré by ste si mali prečítať. Vitajte hlavné mestá Od Uractive.


Vypočujte si nový denný podcast Euractiv: Dnes v EÚ

Preskúmajte podstatu európskych záležitostí a obohaťte svoje chápanie dynamiky EÚ. Pridajte sa k nám a ponorte sa do politiky a politiky EÚ.

Počúvajte a odoberajte →


V dnešnej novinke The Capitals:

Bratislava

Na Slovensku vláda premiéra Roberta Fica oslavovala veľké hlasovanie v Európskom parlamente za európsky zákon o slobode médií, ktorý rozširuje ochranu novinárov a redakčnú slobodu verejnoprávnych vysielateľov, čo je krok, ktorý je v rozpore s niektorými jej pravidlami. Čítaj viac.

///

Berlín

Nemecký Scholz zdvojnásobil nesúhlas s dodávkou rakiet Taurus na Ukrajinu Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu opäť uviedol potrebu zapojenia nemeckých jednotiek ako prekážku pri zásobovaní Ukrajiny raketami dlhého doletu. Čítaj viac.

///

Amsterdam

Holandský krajne pravicový horák tvrdí, že Wilders sa nemôže stať premiérom Holandský krajne pravicový líder Geert Wilders v stredu povedal, že nebude premiérom napriek ohromujúcemu víťazstvu vo voľbách v novembri pre nedostatočnú podporu naprieč politickým spektrom. Čítaj viac.


Severské štáty a Pobaltie

Kodaň

Dánsko bude klásť dôraz na rodovú rovnosť vo vojenskej službe. Kodaň plánuje v rámci plánu na posilnenie dánskej bezpečnosti schváliť návrh zákona na predĺženie a vyrovnanie brannej povinnosti tak, aby zahŕňalo viac žien do armády, oznámila v stredu tamojšia premiérka Mette Frederiksenová. Čítaj viac.


Južná Európa

Rím

Taliansko môže minúť len polovicu prostriedkov EÚ na záchranu, varuje expert Taliansko by mohlo použiť polovicu prostriedkov poskytnutých v rámci základného plánu EÚ na obnovu po pandémii, povedal profesor ekonómie z Milánskej univerzity Marco Leonardi v rozhovore pre Uractive Italy. Zlyhanie časového limitu. Čítaj viac.

READ  Maďarsko-slovenské prepojovacie vedenia začínajú komerčnú prevádzku

///

Madrid

Medzinárodný dozorný orgán varoval, že boj Španielska proti korupcii zaostáva. V protikorupčných snahách Španielska je stále veľa „čiernych dier“, povedal v stredu David Martinez, výkonný riaditeľ mimovládnej organizácie Transparency International v iberskej krajine, v rozhovore s partnerom Euractivu EFE. Čítaj viac.

Katalánsky prezident po neúspešnom rozpočte vyzval na okamžité regionálne voľby. Šéf katalánskej regionálnej vlády Pere Aragonés zo separatistickej Republikánskej strany Katalánska (ERC) vyzval na predčasné voľby v španielskom regióne v stredu 12. mája po tom, čo väčšina zákonodarcov v regionálnom parlamente odmietla jeho rozpočet. Návrh na rok. Čítaj viac.


Východná Európa

Varšava

Varšava vynaloží 27 ​​miliónov eur na kryty proti bombám a obrannú infraštruktúru uprostred vojny na Ukrajine Varšava posilní svoju bezpečnosť v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov tým, že vynaloží 27 ​​miliónov eur na viac ako 27 miliónov pumových krytov a ďalšie bezpečnostné opatrenia počas prebiehajúcej vojny v susednej Ukrajine, oznámil v stredu starosta Rafal Truszkowski. Čítaj viac.

///

PRAHA

Kritika českej implementácie kybernetickej bezpečnosti EÚ rastie. Implementácia smernice EÚ o kybernetickej bezpečnosti NIS2 v Českej republike bola silne kritizovaná mobilnými operátormi, ktorí tvrdia, že český zákon je najprísnejší v Európe a ohrozuje ich podnikanie. Čítaj viac.


Správy z Balkánu

Sofia

Bulhari podporujú členstvo v EÚ, ale vyjadrujú rastúci skepticizmus voči politike EÚ. Väčšina Bulharov má rada Európsku úniu a nespochybňuje smerovanie krajiny do EÚ, no podľa prieskumu sociologickej firmy Alpha Research zverejneného v stredu sú čoraz skeptickejší voči niektorým politikám EÚ a riadeniu EÚ. Čítaj viac.

Uniknuté dokumenty odhaľujú, že Kremeľ kontroluje výstavbu plynovodu Turkish Stream cez Bulharsko Uniknuté dokumenty z e-mailov ruských politikov ukazujú, že Kremeľ mal prostredníctvom ruských a bieloruských spoločností plnú kontrolu nad výstavbou plynovodu Turkish Stream cez Bulharsko v rokoch 2019-2021. Pod kontrolou bulharskej vlády Kapitál nahlásené. Čítaj viac.

READ  Graeme a Brand Clark si požičali zo Slovenska

///

Bukurešť

Rumunské prokuratúry historicky zápasili s nízkym počtom zamestnancov. Po odchode 165 prokurátorov do dôchodku v minulom roku, uprostred prebiehajúcich legislatívnych zmien a verejnej diskusie o platoch sudcov, rumunský štátny zástupca Alex Floranta v stredu uviedol, že úrady v súčasnosti čelia viac ako 69 % počtu zamestnancov.. Čítaj viac.


Agenda:

 • EÚ: Predseda vlády Faerských ostrovov Aksel V. Johannesen sa stretol s predsedníčkou Komisie Ursulou von der Leyenovou a dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou v Tórshavne na Faerských ostrovoch;
 • Podpredseda Komisie Valdis Dombrovskis víta generálnych riaditeľov MMF EÚ;
 • Hospodársky komisár Paolo Gentiloni predniesol úvodné slová na podujatí Rok obnovy a odolnosti 2024 v Madride v Španielsku;
 • Komisárka pre vnútorné záležitosti Yiva Johansson podáva správy v mene EÚ na paneli na vysokej úrovni Komisie pre narkotické drogy;
 • Komisár pre spravodlivosť Didier Reynders sa zúčastňuje mediálneho podujatia Safety Gate;
 • Komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski, „Poľnohospodárstvo pre budúcnosť: 20 rokov Poľska v EÚ“, konferencia organizovaná Výkonnou radou Poľnohospodárskeho združenia Warmysko-Masurska v Olsztyne, Poľsko;
 • Komisárka pre zdravie Stella Kiriakides sa zúčastňuje na trilógii o európskom priestore údajov o zdraví;
 • Komisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi sa zúčastňuje na trilógii o nariadení o nástroji pre západný Balkán;
 • Komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Ileana Ivanova hostí európsky okrúhly stôl na vysokej úrovni o podpore inovácií v oblasti jadrovej syntézy v Bruseli v Belgicku;
 • Nemecko: prezident Olaf Scholes litovská premiérka Ingrida Simonite;
 • Belgicko: Prezident NATO Jens Stoltenberg, poľský prezident Andrzej Duda na tlačovej konferencii;
 • Dánsko: PM Aksel Johannesen, tlačová konferencia predsedníčky Európskej komisie Ursula von der Leyen;
 • Taliansko: Stretnutie G7 o priemysle, technológiách a digitále;

***

[Edited by Charles Szumski, Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara]

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu o voľbách do EÚ 2024

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close