Hlavné správy

Weimarská Amerika? Trumpová šou nie je Kabaret – Denník N

Autor je britsko-americký historik

„Život je kabaret, starý kamoš,“ spieva Sally Bowlesová v muzikáli, ktorého predlohou boli berlínskej príbehy Christophera Isherwood. Mám podozrenie, že filmová verzia kabaret, Za účinkovanie v ktorej získala Liza Minnelli Oscara v kategórii najlepšia herečka, je vôbec tým najbližším obrazom weimarského Nemecka, ku ktorému sa staršej Američania vôbec dostali.

Americká nočná mora

Napriek tomu to nie je najhoršie miesto, kde začať, ak chcete hovoriť o tomto nemeckom obdobia ao tom, aké relevantné je v Amerike pod vedením Donalda Trumpa.

Od dekadencia Kit Kat Klubu po mrazivú interpretáciu piesne Zajtrajšok patrí mne v podaní blonďavého člena Hitlerjugend v pivnej záhrade poskytuje kabaret základné informácie o demokracii postihnuté chorobami, ktorú zmetie neodolateľné vábenie etnického nacionalizmu, politického násilia a demagógie.

Americkí otcovia zakladatelia poznali antickú aj modernej histórii. Veľmi dobre rozumeli tomu, že republiky majú tendenciu skĺznuť k tyranii. Benjamin Franklin raz údajne odpovedal na otázku, pre akú formu vlády sa rozhodlo Ústavodarné zhromaždenie v roku 1878, slovami: „Pre republiku, pokiaľ ju dokážete udržať.“

No Franklinova generácia nepoznala nič podobné, ako bola Weimarská republika, a preto nemala k dispozícii podobný odstrašujúci príklad. To je dôvod, prečo si už o pár rokov po jej kolapse v roku 1933 Američania adoptovali Weimar ako svoju vlastnú nočnú moru.

Starý žáner Weimerika

Rumunčina a hra Tu sa to nemôže stať od Sinclaira Lewisa z roku 1935 boli prvým príkladom žánru, ktorý môžeme nazvať „Weimerika“. Inšpirovaný skúsenosťami svojej manželky Dorothy Thompsonovej, ktorá bola novinovým spravodajkyňou v Nemecku, a pozornosťou, ktorú venovala ambicióznemu a charizmatickému Louisianský senátorovi Huey Long, si Lewis predstavil náhly kolaps Nového údelu a úsvit americkej tretej ríše pod diktátorským vedením bombastické Berzelius „Buzza“ Windripa.

READ  Maďarská reprezentácia na Slovensku bola úplný chaos

Windripova ideológie, ktorú mu pomáhal tvoriť goebbelsovský tlačový tajomník Lee Sarason, spočívala v snahe presvedčiť o víťazstvo zabudnutých ľudí, ktorí pochodujú po amerických mestách a nosia uniformy podobné tým nemeckým, len miesto svastiky majú na rukávoch päťcípej hviezdy. Ústava je zrušená, voľný trh nahradil skorumpovaný korporativizmus, slobodný tlač je dusená a na spoločnosť padá temnota.

Žáner Weimerika kvitol aj v ďalších desaťročiach. Stačí si spomenúť na Muža na úteku od Stephena Kinga z roku 1982 príbeh služobnice Margaret Atwoodová z roku 1985, na Sprisahanie proti Amerike Philipa Rotha z roku 2004 či na hladné hry Suzanne Collinsovej z roku 2008. Vo všetkých týchto knihách kladú spisovatelia dôraz na život vo fašistickej Amerike a všade ide o nejakú verziu Weimare, pretože bez úpadku pôvodnej republiky sa nástup diktatúry nedá vysvetliť. (Z nejakého dôvodu weimarský syndróm len zriedka postihuje starú dobrú Kanadu, ktorá v týchto dielach predstavuje útočisko pre hnutie amerického odporu.)

príliš veľa varovanie

Takže keď nás môj starý priateľ Andrew Sullivan minulý mesiac varoval pred vývojom v americkej politike a tvrdil, že je „veľmi weimarský“, nadviazal na 85 rokov starú tradíciu

„Stred skolaboval,“ napísal Sullivan. „Ozbrojené pouličné gangy krajnej pravice a krajnej ľavice vedú na našich uliciach vojnu. V každom kúte, v každej štrbine kultúry silnie tribalizmus. Pravicový aj ľavicový establišmentu toleruje extrémy na svojej strane, pretože extrémy sa navzájom tak nenávidia.“

Nie je to prvýkrát, čo Sullivan používa ako argument Weimeriku. Šesť mesiacov pred voľbami v roku 2016 varoval, že „naše paralyzovaná, emočné hyperdemokracia“ vedie „stroskotaného, ​​frustrovaného a nahnevaného voliča k chimerická všelieku, ktorým je Trump“, a odtiaľ k tyranii.

Problém s Weimerikou spočíva v tom, že sme si ju predstavovali príliš mnohokrát.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close