Svet

Ako lesnícke skupiny pomáhajú zachrániť centrá stromov

Spoločenské lesné spoločnosti zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane lesov, hovorí vedúci člen organizácie.

Asistent projektu National Community Forestry Association (Nagoba) Daniel Kadiru hovorí, že Keňania sú zvyknutí vysádzať stromy a keď všetci odídu, nie je tu nikto, kto by stromy pestoval.

„Väčšinou nemenujeme ľudí zodpovedných za starostlivosť o stromčeky v lese. Po niekoľkých mesiacoch je zrelých menej ako 40 percent stromov,“ hovorí Kathiru.

„Keďže sa blížime k cieľu 15 miliárd stromov za 10 rokov, musíme využiť skúsenosti a poznatky získané CFA a použiť ich na starostlivosť o sadenice po ich vysadení.“

Hovorí, že každým žije komunita. Zákon o lesoch z roku 2005 priviedol spoločenstvá priľahlé k lesu k účasti na ochrane lesov a zákon im uložil povinnosť vytvárať združenia.

CFA sa riadia legislatívou, ktorá im umožňuje spolupracovať s KFS pri ochrane lesov. Spravuje ich Program participatívneho obhospodarovania lesov, ktorý pomáha dospieť k dohode a partnerstvu s komunitami v lesoch pri ochrane staníc KFS po celej krajine.

Podľa Gathiru získala Nacofa finančné prostriedky z Globálneho fondu pre prírodu-Keňa na realizáciu projektu s názvom Voices for Just Climate Action (VCA).

Jeho cieľom je posilniť hlasy marginalizovaných komunít pre opatrenia v oblasti klímy.

„Zamerali sme sa na okres Nakuru a spojili sme 12 CFA z rôznych lesných staníc v okrese. Dôvodom bolo vytvorenie siete, aby mohli spoločne zosilniť svoje hlasy,“ hovorí Kadiru.

Táto mobilizácia zosilňuje hlasy komunít a zvyšuje ich silu pre klimatickú spravodlivosť, hovorí.

„Zdieľali sme náš zámer vytvoriť sieť s 12 CFA a oni s touto myšlienkou súhlasili,“ hovorí Kadiru.

„Zhodli sa, že je dôležité spojiť sa a spolupracovať pri riešení svojich výziev. Každá lesná stanica bola nominovaná za člena a v súčasnosti má okres Nakuru sieť s názvom Sieť komunitných lesných asociácií Nakuru.

READ  Britskí politici odmietajú obranu Joea Bidena o vyhostení zahraničnej politiky z Afganistanu

Hovorí, že tiež nadviazal kontakty s relevantnými zainteresovanými stranami.

„Predtým bolo pre jednotlivca CFA ťažké úctivo spolupracovať s partnerom, ale ľahšie sa k nim pristupuje ako k sieti. Ich problémy začali priťahovať pozornosť rôznych zainteresovaných strán a okres ich teraz začal počúvať,“ hovorí.

Asistent projektu povedal, že Nacofa príde s memorandami, ktoré sa použijú na riadenie siete a zároveň spojenie s rôznymi partnermi, aby dosiahli svoje ciele.

Kadiru hovorí, že NAKOFA sa tiež podieľa na tvorbe politiky a v súčasnosti predkladá v Senáte návrh zákona o zdieľaní nákladov a výnosov.

„Návrh zákona sa zaoberá tým, ako príjmy z prírodných zdrojov idú do komunít,“ hovorí.

„Všetko je to o zdieľaní zdrojov. Budujeme kapacity a keď sa to dostane do parlamentu, snažíme sa, aby sa to dostalo do zákona.

Príbeh vznikol s podporou projektu WWF-K VCA a Mesha

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close