Hlavné správy

Ako prezidentské voľby premenia Slovensko na iné Maďarsko

Primárne voľby prezidenta sa na Slovensku uskutočnia 23. marca

Víťazstvo kandidáta podporovaného Ficom Súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini, podobne ako jeho maďarský kolega Viktor Orbán, umožní premiérovi upevniť si moc vo vlastných rukách.

Pred mesiacom bolo víťazstvo Pellegriniho takmer nevyhnutné. Postupne však súper Ivan Korgok zvyšuje svoje šance.

Viac o slovenských voľbách si prečítajte v článku Jurija Pančenka, redaktora European Pravda – Fico je o krok bližšie k monopolizácii moci: prečo sú na Slovensku prezidentské voľby dôležité.

„Šialenstvo ukrajinských neonacistov“, Severoatlantická aliancia, ktorá „oklamala Rusko“ a začiatok 3. svetovej vojny by boli nevyhnutné, ak by Ukrajina vstúpila do NATO.

To všetko je len malá časť zo škandalóznych vyjadrení nového slovenského premiéra Roberta Fica.

Figo, podobne ako maďarský premiér Viktor Orbán, Kritizuje európsky liberalizmus A Podporuje porozumenie s Putinom.

Medzi týmito dvoma vodcami je zásadný rozdiel. Robert Fico nemá v parlamente väčšinu a je nútený počítať s mocnou opozíciou aj prozápadnou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Jeho kandidátom v prezidentských voľbách v roku 2024 je súčasný predseda parlamentu a líder ľavicovej strany Hlas alebo Hlas. Pellegrini je od začiatku predvolebnej kampane nesporným favoritom. Stále sú vysoké šance stať sa novým prezidentom Slovenska.

Je to ideálny kandidát na to, aby ho Fico podporil v prezidentských voľbách.

Po prvé, má sa za to, že sedí na ďalších dvoch stoličkách, čo znamená, že je prijateľný pre Ficových voličov a prozápadných oponentov.

Po druhé, ak Pellegrini vyhrá, bude nútený odstúpiť z funkcie hlasitého predsedu. V tejto situácii je pravdepodobnejšie, že sa táto strana jednoducho pridá k Smar-SD Roberta Figa.

Neskôr Fico bude mať takmer plnú kontrolu nad parlamentnou väčšinou.

READ  Česká republika odkladá medzivládne rokovania so Slovenskom o názoroch na rusko-ukrajinskú vojnu

Na druhej strane bývalého ministra zahraničných vecí a slovenského diplomata Ivana Gorkoca väčšina opozície akceptuje.

Prvé sociologické prieskumy uskutočnené na začiatku predvolebnej kampane prakticky nedávali Korčokovi žiadnu šancu na víťazstvo.

Nedávny sociologický prieskum spoločnosti MEDIAN SK zverejnený minulý víkend Korčok sa zaväzuje viesť v prvom kole (36 % oproti 32,6 %). A čo je najdôležitejšie, náskok Pellegriniho v druhom kole sa znižuje na úroveň štatistickej chyby – cca 3,5 %.

možno vysvetliť takouto dynamikou Ťažkosti s umiestnením reproduktora. Túžba sedieť na dvoch stoličkách núti Pellegriniho držať sa ďalej od diskusií, aby nestratil status „univerzálneho kandidáta“. Takáto stratégia môže viesť k opaku. Pellegrini je neprijateľný pre oba politické tábory.

Predseda slovenského parlamentu túto výzvu chápe a stupňuje Príklon k proruskému voličovi.

Nie je vylúčené, že do druhého kola sa nekvalifikuje značná časť proruských voličov.

Naopak, zisk prvého miesta v prvom kole môže mobilizovať prozápadných voličov. To dáva Ivanovi Korgokovi reálnu šancu vyhrať.

Navyše je tu možnosť, že Slovensko nepôjde po vzore Maďarska, čo je veľmi dôležité pre EÚ aj Ukrajinu.

Ak nájdete chybu, vyberte požadovaný text a stlačte Ctrl + Enter, aby ste ju nahlásili redakcii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close