Hlavné správy

Pri útoku zahynulo päť civilistov, informujú USA o uzavretí veľvyslanectva

USA varovali Irak, aby zatvoril svoje veľvyslanectvo v Bagdade, ak ich vláda nepodnikne rýchle a rozhodné kroky na zastavenie neustálych útokov na záujmy USA a ich spojencov.

Útoky údajne uskutočňujú milície s podporou Iránu a ďalších ozbrojených síl. Uviedli to v pondelok predstavitelia USA a Iraku, informuje agentúra AP.

Iracká armáda okamžite po zverejnení správy uviedla, že raketový útok blízko bagdadského letiska si vyžiadal životy piatich civilistov – dvoch žien a troch detí – a dvoch detí bolo ťažko zranených.

Pôvodným cieľom útoku bolo pravdepodobne letisko, raketa však zasiahla obývanú oblasť, uviedol nemenovaný príslušník irackých bezpečnostných síl.

K ďalšiemu útoku došlo v pondelok juhozápadne od Bagdadu, keď bomba zasiahla konvoj prepravujúci zásoby pre americkú armádu. Od októbra minulého roku došlo v Iraku k takmer 78 útokom na americké záujmy, píše agentúra AFP.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo informoval irackého prezidenta o možnom zatvorení veľvyslanectva minulý týždeň v utorok, čím v sobotu zopakoval hrozbu pre irackého predsedu vlády. Nejde však o ultimátum, spresnil nemenovaný zdroj americkej vlády.

USA sa k týmto obvineniam oficiálne nevyjadrili, vláda prezidenta Donalda Trumpa sa však nehanbí vyjadriť svoj hnev a obavy z raketových útokov v blízkosti svojho veľvyslanectva, komentuje AP.

Washington umožňuje Bagdadu dovážať iránsky zemný plyn, bez ktorého by Irak nebol schopný uspokojiť svoje energetické potreby. Minulý týždeň však americké ministerstvo zahraničia skrátilo trvanie tejto výnimky zo sankcií voči Iránu zo 120 na 60 dní, čo je podľa AP dôkazom rastúceho napätia medzi oboma krajinami.

Vysokí irackí predstavitelia sa zaviazali, že útoky vyšetria, a zvýšili počet bezpečnostných síl v Bagdadskej zelenej zóne, v ktorej sídli aj americké veľvyslanectvo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close