Hlavné správy

Český herec bojoval s depresiou: Najťažšia forma samovraždy!

Vlastimil Brodský sa narodil 15. decembra 1920 v Hrušove nad Odrou (dnes Ostrava v Českej republike). Pochádzal z rodiny vášnivých ochotníkov, najskôr však chcel byť tanečníkom. Ako študent strednej školy sa naučil stepovať a tancovať v nočných kluboch.

Študoval hereckú školu EF Burian, potom účinkoval v niekoľkých pražských divadlách (napríklad Větrník, pražské divadelné štúdio, nezávislé divadlo). Po druhej svetovej vojne bolo Divadlo satiry jedným zo zakladateľov úspešnej pražskej scény. Od roku 1948 bol členom Divadla na Vinohradoch (hosťoval aj na scéne Národného divadla v Prahe), odkiaľ 1. januára 1984 odišiel do dôchodku, hoci pôsobil až do roku 1990.

V jeho hereckom repertoári v divadle, televízii a filme dominujú antihrdinovia a tragikomické postavy s veľkou dávkou múdreho pôžitkárstva a humoru.

Jaroslav Mareš a Vlastimil

Zdroj: CS Film Company

Zahral si vo viac ako 150 filmoch, jeho najznámejšou bola snímka Where the Devil Can’t Can (1959), Mrs. Bovary (1960), When a Cat Comes (1963), You Can Not Hit a Woman with a Flower (1966) , Ostro sledované vlaky (1966), Všetci dobrí rodáci (1968), Farářův konec (1968), Skřivánci na niti (1969), Noc na Karlštejně (1973). Televízni diváci ho poznajú hlavne zo sérií Pan Tau (1969), FL Age (1970) a Arabela (1979). V mnohých filmoch si zahral aj so svojou vtedajšou manželkou Janou Brejchovou.

Jeho hlavnú úlohu si zabezpečila hlavná úloha Žida Jakoba Heyma v nemeckom filme Jakob der Lügner (Jakub klamár) z roku 1975, za ktorý získal Strieborného medveďa na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale v nemeckom Berlíne.

Vlastimil Brodský

Zdroj: Deutsche Film

Filmovú kariéru ukončil dôstojne veľkou postavou drilového dôchodcu Františka Hána v smutnej komédii Babí léto (2001), za ktorú získal Českého leva (2001) za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.

READ  Nemec pracuje na mieste s Devils vo Svetovej sérii

Vlastimil Brodský si získal obľubu aj v rozhlasových večeroch u škriatka Hajaja. Účinkoval tiež v dabingu v detskej sérii Šmolkovia a v mnohých televíznych inscenáciách. V roku 1995 vydal knihu spomienok Dr (o) bečky z požičovne duší.

Vlastimil Brodský, jeden z najpopulárnejších českých hercov, získal za svoje herecké schopnosti množstvo významných ocenení. V roku 1988 získal titul národného umelca. V roku 1967 to bola Cena Jaroslava Průchy, ocenená cenou Československého rozhlasu (1981), Zlatou vílou (1984) za film Migračné vtáky na Medzinárodnom filmovom festivale v Monte Carle (MFF), Cenou Thálie za celoživotné dielo v dráme (1997) ), a Medaile za zásluhy (2001) a na Cene MFF Karlovy Vary za mimoriadny umelecký prínos svetovému filmu (2002) in memoriam.

Vlastimil Brodský

Zdroj: CT

Herec zomrel 20. apríla 2002 a život ukončil dobrovoľne na svojej chate v Slunečnej v Českej republike. „Nikto to nevedel, nečakal to. Jeho otec mal vždy čierny humor, takže jeho podnety nikto nebral vážne. Povedal napríklad, že bude sedieť vedľa radiátora, aby si zvykol na horúčavu kremačná pec, “ uviedla pred rokom Tereza Brodská pre Novinky.cz.

Brodský celý život trpel depresiami a vo veku 81 rokov sa zastrelil. „Ťažko som sa vyrovnával s konkrétnou formou jeho odchodu. Nesúhlasila s tým, ako som ho poznala. Nemyslela som si, že niečo také niekedy urobí, ale keby som to urobila, radšej si dám lieky.“ , výfuk v garáži … “ povedala Tereza, ktorá nechápala, že jej otec si vybral metódu, ktorá je nezvratná, bez šance na záchranu.

„Psychiatri vám povedia, že je to najtvrdšia forma samovraždy. Keď sa to stalo, spanikárila som, že svojho otca nepoznám dosť dobre. Skutočne mi chýba. A čím som staršia, tým viac,“ povedala herečka.

READ  Slovensko vyhostilo 35 ruských veľvyslancov obvinených zo špionáže - EURACTIV.com

Vlastimil Brodský

Zdroj: CT

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close