Hlavné správy

Líder menšinovej strany podporuje dnes protestujúcich slovenských farmárov

Roľníci protestujú v Bruseli

Podobne ako iné krajiny v Európe, aj farmári na Slovensku majú dosť ich škrtiacich nariadení a vĺn nespravodlivosti. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Slovenský poľnohospodársky zväz dnes 22. februára organizujú celoštátnu demonštráciu tzv. ma7.sk správy. Krisztián Forró, kandidát na prezidenta Slovenska, hovorí, že EÚ nemôže akceptovať, že svojich vlastných farmárov bude bez konkurencie znevýhodňovať.

V súvislosti s demonštráciou farmárov Krisztian Forró, líder Strany maďarskej aliancie a jediný maďarský národný kandidát na prezidenta, povedal, že EÚ nemôže akceptovať používanie dvojakého metra. Ako vysvetlil, pre poľnohospodárov v EÚ ukladá prísne obmedzenia a pravidlá, zatiaľ čo dovoz z krajín mimo EÚ takéto obmedzenia a obmedzenia nemá.

EÚ nemôže akceptovať znevýhodnenie vlastných poľnohospodárov bez konkurencie. Plne chápem nevôľu farmárov a podporujem ich.

povedal.

Krisztian Forró, líder Strany maďarskej koalície. Foto: Facebook/Forró Krisztián

„Južné a východné Slovensko je vlastne chlebníkom krajiny, kde pracuje väčšina farmárov. (…) Viackrát sme odzneli fakt, že Slovensko sa môže stať plne potravinovo sebestačné, ak vláda poskytne domácim farmárom primeranú podporu a pomoc. Potraviny sebestačnosť je strategickým cieľom všetkých krajín.Výhoda a s najúrodnejšou pôdou na juhu a východe Slovenska má Slovensko všetko potrebné na jej dosiahnutie.

Na dnešnom proteste farmárov na Slovensku, ktorý dočasne prerušil dopravu najmä v centrách miest, vyjde do ulíc po celej krajine okolo 2000 traktorov.

pravda

Demonštrácia farmárov je protestom proti politike európskych inštitúcií, najmä Európskej komisie a Európskeho parlamentu. Hlavnou požiadavkou je zmena pravidiel EÚ. Žiadajú, aby sa obilie z Ukrajiny alebo iných tretích krajín nepredávalo po Európe a aby sa po odchode do Afriky nedržalo v Európe. Chcú tiež vidieť zmeny na zjednodušenie PPA (Platobného fondu) a administratívy.

Laszlo Borowski, riaditeľ okresného poľnohospodárskeho zväzu, povedal ma7.sk Na predvádzanie v Galante sa očakáva, že farmári privezú 140 traktorov. Automaty budú lemovať hlavnú ulicu a pred magistrátom vyrastie pódium, kde bude prednesený prejav. „Samozrejme, že sme to konzultovali s magistrátom aj políciou, pretože budú výrazné dopravné obmedzenia, život v meste však nemienime zastaviť. Okolo 11-tej pôjdeme po meste,“ povedal riaditeľ.

Agro-Jakubecz Ltd. Bálint Jakubecz, majiteľ, sa demonštrácie zúčastní ako malý farmár. ma7.sk To

Príjmy klesli o tretinu kvôli dovozu, ale výdavky a investície sa zvýšili kvôli nariadeniam EÚ.“

Tí, ktorí sa v roku 2023 dostanú do rovnováhy, môžu byť podľa neho spokojní bez strát.

Nasleduje „zvyšujúce sa množstvo alergénnych burín a brzdia nás dotácie. Je tu aj otázka zeleného paliva a nárokov. Nehovoriac o neúprosnej byrokracii: pomaly sa zo mňa stáva úradník, nie farmár,“ vysvetlil.

Súvisiaci článok

Farmárske organizácie V4 organizujú spoločnú demonštráciu

Farmárske organizácie V4 organizujú spoločnú demonštráciu

V posledných rokoch sa európski poľnohospodári dostali do siete zložitých výziev. Pokračovať v čítaní

Cez ma7.sk, hlavný obrázok: Facebook/MCC Brusel

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close