Veda

Ako sledovať, ako Mars počas opozície v utorok večer svieti mimoriadne jasne

Mars bude na nočnej oblohe v októbri 2020 jasný a krásny.

NASA

Október 2020 je celý o sláve Marsu, keď sa trblietavá červená planéta predvádza na nočnej oblohe. Blízky prístup Marsu k Zemi sme absolvovali 6. októbra a teraz sa tešíme na utorok 13. októbra, kedy bude v opozícii.

Špinenie Marsu

Mars má povesť „červenej“ planéty, ale jeho farba na nočnej oblohe je trochu viac na halloweenskej strane spektra. Voľným okom sa javí ako jasne oranžovo-červená bodka, ako malé miesto trblietavej hrdze.

Výrazná farba Marsu je jednou stopou, ktorú ste našli v tme. Pozerajte sa na východnú oblohu, aby ste zachytili jej stúpanie v noci. Toto je skvelý čas na pozorovanie planéty, čiastočne preto, že jej spozorovanie je také jednoduché. Malo by to byť viditeľné väčšinu noci. Ako hovorí NASA„Jednoducho choďte von a pozrite sa hore a podľa miestneho počasia a svetelných podmienok by ste mali byť schopní vidieť Mars.“

Vyskúšajte naše zoznam hviezdnych aplikácií ak potrebujete ďalšiu pomoc s lokalizáciou planéty.

Opozícia: 13. októbra

Keď sa Mars a slnko vyrovnajú so Zemou uprostred, hovorí sa, že červená planéta je v opozícii. Je to ideálny čas na sledovanie pohybu Marsu po oblohe. Bude vychádzať na východe, keď bude klesať slnko, bude sa pohybovať po oblohe a potom bude zapadať na západe, keď vyjde slnko.

NASA popisuje opozíciu ako „skutočne„ plný “Mars.“ V utorok 13. októbra je čas vychutnať si odpor. Na to, aby sa to stalo znova, si budete musieť počkať viac ako dva roky.

Projekt Virtuálny ďalekohľad, ktorý nám prináša živé prenosy nebeských udalostí, bude streamujte opozičné pozorovanie Marsu so začiatkom o 13:00 PT. 13. októbra. Je to perfektný spôsob, ako si vychutnať akciu bez obáv o počasie. Pre ľudí v USA vám poskytne ukážku toho, čo hľadať po západe slnka.

Projekt očakáva, že pôjde o „najlepšie pozorovateľské podmienky od júla 2018“.

„Pretekársky model planétových dráh vysvetľuje, prečo. Zem a Mars sú ako bežci na trati. Zem je zvnútra, Mars je zvonka,“ NASA uviedla vo svojom blogu What’s Up z októbra. „Každých 26 mesiacov rýchla Zem dobehne spomalenie Marsu a zastaví ho. Opozícia nastáva, keď sa Zem ujme vedenia.“

Mars nie je jediným vystúpením na oblohe v októbri. Môžete tiež tešte sa na vzácny halloweensky modrý mesiac keď je náš lunárny sused 31. októbra plný, nie je to strašidelné; je to bohapusté.

Pretočte naspäť do tesného priblíženia 6. októbra

Utorok 6. októbra znamenal blízky prístup Marsu k Zemi, ale celý tento mesiac je stále vhodný čas na to, aby ste sa chytili ďalekohľadu a trochu lepšie sa pozreli. Dajte vlnu Rover NASA na vytrvalosť kým si pri tom. Vozidlo je na ceste k dosiahnutiu planéty vo februári 2021.

NASA zdieľala názor umelca na blízky prístup z utorka 6. októbra v porovnaní s posledným obdobím, keď sa túlilo v júli 2018. Zjavné veľkosti vyzerajú veľmi podobne. Tento rok mal Mars minimálnu vzdialenosť 62,6 km, čo je o 3 milióny kilometrov ďalej ako v roku 2018.

Pohľad tohto umelca ukazuje zjavné veľkosti Marsu počas blízkych priblížení v rokoch 2018 a 2020.

NASA

Možno bude koniec pozorného priblíženia, ale planéta je v noci stále dosť jasná, takže choďte von a vezmite sa na hliadku alebo si z pohodlia počítača nalaďte živý prenos projektu Virtual Telescope Project.

READ  Kľúč k prevencii Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close