Svet

Ako teroristickí osadníci ovládli Izrael

Sassonova správa si všímala Aviho Maasa, ktorý väčšinu tohto obdobia riadil ministerstvo výstavby a bývania. Politický aktivista, ktorý na začiatku svojej kariéry hovoril o vyhnaní všetkých Arabov zo Západného brehu, Maos pomohol v 90. rokoch založiť osadu južne od Jeruzalema a začal budovať profesionálnu alianciu s Benjaminom Netanjahuom, vtedajším izraelským veľvyslancom pri OSN. krajín a čoskoro prevezme funkciu predsedu vlády. O niekoľko rokov neskôr bude Maoz nápomocný pri zabezpečení Netanjahuovho politického prežitia.

„Obraz, ktorý sa objaví, je v oku pozorovateľa,“ napísal Sasson vo svojej správe. „Namiesto toho, aby sa izraelská vláda rozhodla založiť osady na územiach Judey a Samárie, ich miesto od polovice 90. rokov zaujali iní.“ Napísal, že imigranti boli „hybnou silou“, ale „nemohli by uspieť bez pomoci rôznych ministrov výstavby a bývania v relevantných časoch, z ktorých niektorí boli slepí a iní povzbudzovaní podporou“.

Táto tajná sieť „fungovala s masívnym financovaním izraelskej vlády, bez primeranej verejnej transparentnosti a bez povinných kritérií,“ napísal Sasson. Zriaďovanie nepovolených pracovísk sa deje v rozpore s formálnymi postupmi a všeobecnými administratívnymi pravidlami a najmä s hrubým a pretrvávajúcim porušovaním zákona. Sasson varoval, že tieto porušenia pochádzajú od vlády: „Vláda a verejné organizácie porušili zákon, pravidlá, postupy stanovené samotnou vládou.“ Bol to konflikt, ktorý účinne neutralizoval izraelskú vnútornú kontrolu a rovnováhu a predstavoval veľkú hrozbu pre integritu krajiny. „Orgány činné v trestnom konaní nie sú schopné konať proti vládnym rezortom, ktoré porušujú zákon.“

Ale Sassonova správa, ktorá bola zverejnená v marci 2005, nemala takmer žiadny vplyv a odzrkadľovala tajnú správu Judith Karpovej o desaťročia skôr. Keďže mal priamy mandát od premiéra, Sasson možno dúfal, že jeho vyšetrovanie povedie k likvidácii nelegálnych základní, ktoré sa rozšírili po palestínskych územiach. Ale aj Sharon vo svojom vysokom úrade sa ocitol bezmocný proti stroju, ktorý teraz pomohol vybudovať na ochranu a rozširovanie osád na Západnom brehu.

READ  Čínsky kongres sa končí prejavom jednoty za Xiho víziou národnej veľkosti

To všetko bolo v súvislosti s evakuáciou z Gazy. Sharon, ktorý začal dohliadať na odstraňovanie osád z Gazy v auguste 2005, je tretím izraelským premiérom, ktorý ohrozuje sen o osídlení Veľkého Izraela, a táto iniciatíva vyvolala prudký odpor nielen osadníkov, ale aj rastúceho regiónu. Politické zriadenie. Netanjahu, ktorý prvýkrát pôsobil ako predseda vlády v rokoch 1996 až 1999 a predtým hlasoval za úsporné opatrenia, na protest odstúpil z funkcie ministra financií v Šaronovom kabinete – a tešil sa na ďalšiu súťaž o najvyšší post.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close