Hlavné správy

Americký diplomat sa zúčastnil pietnej spomienky na bývalého prezidenta

Tchaj-pej 19. septembra (TASR) – Námestník ministra zahraničia USA Keith Krach sa v sobotu zúčastnil pietnej spomienky na zosnulého taiwanského exprezidenta Li Teng-čueja, informovala tlačová agentúra AFP.

Krach ukončil v sobotu svoju trojdňovú návštevu, ktorá vyvolala hnev Pekingu, pripomína AFP.

Toto je druhá návšteva zástupcu Spojených štátov na Taiwane za posledné dva mesiace. Začiatkom augusta ostrov navštívil americký minister zdravotníctva Alex Azar – bol najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý tu je od roku 1979.

Taiwan má nezávislú vládu od roku 1949, ale Čína ho považuje za svoje vlastné územie a hrozí, že sa ho zmocní.

Návšteva námestníka ministra zahraničia USA sa koná v čase, keď sa vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom zhoršili v dôsledku sporov o obchod, technológie, Taiwan, ľudské práva, Juhočínske more a pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2.

Čína v piatok zahájila vojenské cvičenia v oblasti blízko Taiwanského prielivu. Podľa taiwanského ministerstva obrany porušili suverenitu Taiwanu a vážne narušili mier a stabilitu v regióne.

Li Teng-chuej zomrel 30. júla tohto roku. V rokoch 1988 až 2000 pôsobil ako taiwanský prezident. Dohliadal na prechod ostrova z diktatúry stanného práva k plnej demokracii.

Počas pietnej slávnosti tibetský duchovný vodca dalajlámu vyzdvihol záväzok exprezidenta k demokracii a slobode.

READ  Deň pred prezidentskými voľbami na Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close