Hlavné správy

30. júna 2021: Dôležitý dátum pre britských štátnych príslušníkov na Slovensku

Kto by si mal vymeniť súčasný pobytový preukaz EÚ alebo požiadať o nový preukaz mimo EÚ?

Členovia rodiny, ktorí pred 31. decembrom 2020 žili vo Veľkej Británii a Severnom Írsku (UK) a na Slovensku pred 31. decembrom 2020, musia do 30. júna 2021 vymeniť svoj súčasný pobytový preukaz EÚ za nový preukaz mimo EÚ. V dôsledku tejto zmeny Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie (EÚ).

Obyvatelia Slovenska pred týmto dátumom bez povolenia na pobyt musia tiež požiadať o nový preukaz. Preukaz mimo EÚ bude obsahovať odkaz na dohodu o vystúpení a je platný päť alebo desať rokov v závislosti od typu pobytu žiadateľa na Slovensku. Získanie nového pobytového preukazu nebude mať za následok stratu práv a štátni príslušníci Spojeného kráľovstva budú mať prospech z podobnej situácie, v akej sa nachádzajú ostatní občania EÚ žijúci na Slovensku.

Podmienky pre tých, ktorí pricestovali po 1. januári 2021

Všetci ostatní občania Spojeného kráľovstva, ktorí do krajiny pricestujú prvýkrát po januári 2021, s výnimkou niekoľkých blízkych príbuzných, ktorí sa kedykoľvek v budúcnosti môžu pridať k svojim rodinným príslušníkom z Veľkej Británie, ktorí už majú na Slovensku pobyt do konca roku 2020, sú predmetom tohto oznámenia. pravidlá prisťahovalectva z krajín mimo EÚ a musia sa uchádzať o pobyt na Slovensku.

Kde nájdem podporu a ďalšie informácie

Boj proti občanom Spojeného kráľovstva môže ďalej ťažiť z dodatočnej podpory a informácií poskytovaných Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) na Slovensku.Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM)

Ďalšie informácie o tom, ako môžu občania Spojeného kráľovstva a ich rodinní príslušníci získať právo na pobyt na Slovensku po opustení Spojeného kráľovstva, nájdete na stránke www.uknationals.iom.sk. Webová stránka poskytuje podrobné informácie o bývaní a podnikaní, výskume a ďalších kľúčových oblastiach života ovplyvnených odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ.

READ  Slovensko plánuje zvýšiť bezpečnosť pre politikov po atentáte na populistického premiéra

Občanom Spojeného kráľovstva a ich rodinným príslušníkom, ktorí majú ďalšie otázky alebo potrebujú ďalšiu podporu, sa odporúča, aby kontaktovali IOM e-mailom na adrese [email protected] alebo na telefónnom čísle 00421 908 342 340.

Ako IOM doteraz pomohla Spojenému kráľovstvu

„Po odchode z EÚ sa naše služby zameriavajú najmä na tých, ktorí čelia špecifickým výzvam pri získavaní pobytových práv na Slovensku, ako sú ľudia s nízkou pohyblivosťou, osoby so zdravotným postihnutím alebo chronickými chorobami alebo tí, ktorí majú prístup k bariérovej technológii alebo technológiám,“ Uviedla to kancelária IOA na Slovensku. “Vysvetľuje Vadrao.

V období od júna do decembra 2020 kontaktovalo IOM 168 občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ktorým sme poskytli viac ako 520 osobných konzultácií. Mali sme klientov, ktorí nás podporili tým, že prišli s nimi do niektorých kancelárií, aby splnili požadované postupy. V zložitejších prípadoch pomáhame jednotlivcom zaregistrovať si pobyt, pripraviť dokumenty a požiadať o dokumenty, ktoré potrebujú.

Prinášame vám: Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM)

23. februára 2021 o 8:55

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close