Hlavné správy

Slovenský premiér je po pokuse o atentát v kritickom stave, podozrivý figuruje pred súdom

Zdravotný stav slovenského premiéra je naďalej kritický Niekoľkokrát zaútočil a vystrelil Začiatkom tohto týždňa úradníci oznámili sobotu.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková uviedla, že premiér Robert Figo v piatok podstúpil dvojhodinovú operáciu na odstránenie mŕtveho tkaniva z viacerých strelných poranení, čo „prispelo k pozitívnej prognóze“. Tolinková hovorila pred Univerzitnou nemocnicou FD Roosevelta v Banskej Bystrici, kam ju po streľbe odviezol vrtuľník Figo.

„V Banskej Bystrici sa v posledných dňoch udialo mnoho zázrakov, ktoré spôsobili lekári, sestry a personál Rooseveltovej nemocnice,“ povedal minister obrany Robert Kaliňák.

Na 59-ročného Figa zaútočili, keď pozdravil svojich priaznivcov po stredajšom rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste Handlová, takmer 135 kilometrov od hlavného mesta. Pred kultúrnym domom padli najmenej štyri výstrely Podozrivého zrazili na zem a zatkli.

Na videozázname z miesta je vidieť, ako pracovníci bezpečnostnej služby odvážajú zraneného premiéra do auta a potom uháňali. Preložili ho do helikoptéry a kamery ho nasnímali, ako ho na nosidlách valia do nemocnice zabaleného v prikrývkach.

Po streľbe, ktorá zranila slovenského premiéra Roberta Fica po stretnutí v Handlovej 15. mája 2024, je zadržaný muž.

Radovan Stoklasa/REUTERS


Figov stav je stále taký zlý, že nemôže byť letecky prepravený do hlavného mesta Bratislavy, uviedol Kaliňák.

Informácie o zdravotnom stave Figa prišli v čase, keď sa muž obvinený z pokusu o jeho úkladnú vraždu prvýkrát dostavil na súd, uvádzajú slovenské štátne médiá.

Prokurátori žiadali, aby bol na Slovenský Špecializovaný trestný súd nariadený zadržať podozrivého.

Prokurátori povedali polícii, aby muža verejne neidentifikovala ani nezverejňovala ďalšie podrobnosti o prípade, ale nepotvrdené správy z médií uviedli, že ide o 71-ročného dôchodcu známeho ako amatérskeho básnika, ktorý možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra na juhozápade krajiny. . .

The Pokus o atentát Mnohí vinili útok čiastočne za intenzívnu politickú polarizáciu, ktorá šokovala malý stredoeurópsky národ a rozdelila krajinu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Estok v stredu uviedol, že predbežné vyšetrovanie zistilo, že za útokom na Fica počas jeho účasti na rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste bol „jasný politický motív“. Vo štvrtok však uviedol, že obvinený vlk samotár „nepatrí k žiadnej politickej skupine“.

Súdny areál v Pezinku, mestečku za Bratislavou, strážili policajti v kuklách a puške. Spravodajské médiá nemali povolený vstup dovnútra a reportéri boli umiestnení vonku za bránou.

V piatok polícia podozrivého odviezla do jeho domu v meste Levis a zaistila počítač a niektoré dokumenty, informovala slovenská televízia. Polícia sa nevyjadrila.

Svetoví lídri útok odsúdili a ponúkli podporu Figovi a Slovensku.

Figo je dlhodobo rozdeľujúcou postavou na Slovensku aj mimo neho. Jeho Návrat k moci minulý rok Jeho proruská a protiamerická platforma podnietila medzi kolegami z EÚ a NATO obavy, že opustí prozápadný trend svojej krajiny, najmä na Ukrajine.

Na začiatku rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022 bolo Slovensko jedným z najvernejších podporovateľov Ukrajiny, ale dodávky zbraní na Ukrajinu zastavilo, keď sa Fico vrátil k moci a bol už štvrtým predsedom vlády.

Snažila sa o to aj Ficova vláda Úprava verejnoprávneho vysielania – Kritici uviedli, že tento krok poskytne vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. Pridalo sa to k nemu Plánuje novelizovať Trestný zákon Odvolanie špeciálneho protikorupčného prokurátora vyvolalo u oponentov obavy, že Fico by mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

Tisíce demonštrantov sa v hlavnom meste a po celej 5,4-miliónovej krajine niekoľkokrát zišli proti jeho politike.

Minulý mesiac povedal na Facebooku, že verí, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabíjaniu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia.

Pred Ficovým vlaňajším návratom k moci bolo predmetom policajného vyšetrovania viacero jeho politických a obchodných spolupracovníkov, desiatky z nich boli obvinené.

Jeho plán na reformu trestného systému by mal zrušiť špeciálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom.

READ  West Ham drží eso Sparty Brock David Hanko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close