Hlavné správy

Amerika je na hrane povstanie, ulica plní po zuby ozbrojení bojovníci

David Kilcullen je jedným z najväčších svetových odborníkov na potláčanie povstania, teroristov a guerillového boja. Muž, ktorý je považovaný za architekta úspešnej vojenskej stratégie pri potláčaní vzbury proti americkej okupácii Iraku v roku 2008, prišiel tento rok v lete sa znepokojujúcim varovaním.

Spojené štáty sú podľa neho v situácii, ktorú manuály CIA označujú ako „počiatočnej fáze povstania“. Povstanie (Insurgency) definuje ako „Organizáciu podvratných akcií a násilia s cieľom získať alebo zmeniť politickú kontrolu nad určitým územím“.

Počiatočnej fáze povstania je podľa tajnej služby možné chápať ako budovanie podhubie, organizačné fáza vzbury. „Môže to zahŕňať zárodočnú činnosť zo strany rôznych skupín. Organizáciu, výcvik, hromadenie zdrojov a budovanie verejnej podpory,“ opisuje austrálsky expert stav, v ktorom sú teraz ulice niektorých amerických miest.

Ľudia sa nechcú hádať. Chcú sa biť

Amerika má za sebou búrlivé leto. Smrť černocha George Floyda pod kolenom belošského policajta zapálila masové protesty proti policajnej brutalite a systémovému rasizmu. Na niektorých miestach protesty prerástli do rabovania, podpaľačstva a potýčok s políciou.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Ak chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

READ  Rangers sledujú reprezentačného stredopoliara Slovenska v 31-člennej reprezentácii za 2 milióny libier

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close