Zábava

Angažovanosť ministra zahraničných vecí SR s Ruskom v Turecku – UBJ

Minister zahraničných vecí SR Juraj Planár v rámci významnej diplomatickej angažovanosti rokoval s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Stretnutie sa uskutočnilo 2. marca na okraji Antalyjského diplomatického fóra v tureckej Antalyi.

Témy diskusie, na ktoré upozornilo ruské ministerstvo zahraničných vecí, sa týkali rôznych kľúčových otázok medzinárodnej agendy so zameraním na prebiehajúcu „situáciu“ na Ukrajine.

Podľa tejto správy o stretnutí nie sú oficiálne informácie od MZV SR.

Stretnutie vzbudilo značnú pozornosť, keďže Západ pred dvoma rokmi prerušil vzťahy s Ruskom pre jeho agresiu na Ukrajine. Blanár predstavuje jedného z mála európskych predstaviteľov, ktorí sa od začiatku vojny zapojili do osobného kontaktu s ruským predstaviteľom.

Slovenská vláda v posledných mesiacoch odhalila vzor Ukrajinských podozrivých akcií a vyhlásení.

Slovenský premiér Robert Figo, zvolený na platforme vnímanej ako populistická a skeptická voči Ukrajine, zastavil vojenskú logistiku zo slovenských zásob a otvorene kritizoval pomoc Ukrajine na bezpečnostné účely, ako aj ekonomické sankcie. Rusko.

Ministerstvo kultúry SR v januári dodatočne zrušilo zákaz spolupráce s ruskými a bieloruskými inštitúciami.

Verejné vyhlásenie 20. januára vydal aj premiér Robert Fico, v ktorom v slovenskom rozhlase oznámil, že Ukrajina je proti vstupu do NATO.

Figo tiež v novembri 2023 naznačil, že Slovensko by malo byť pripravené na „ukončenie vojny na Ukrajine a normalizáciu vzťahov medzi Slovenskom a Ruskom“.

Bývalý minister obrany považuje nedostatok podpory pre Ukrajinu za ohrozenie slovenskej bezpečnosti

V tom, čo sa môže zdať ako uvedomenie si hlbokých obáv Ukrajiny, Slovensko, kľúčový spojenec, oznámilo, že ukončí vojenskú podporu. Krajina, skromný sused na východe Ukrajiny s 5,4 miliónmi obyvateľov, bola významným dodávateľom arzenálu zo sovietskej éry a po eskalácii vojny prijímala ukrajinských utečencov. Toto nedávne zastavenie podpory…

F7Qi1U2WoAAO26k

často kladené otázky

Prečo sa slovenský minister zahraničia Juraj Planár stretol s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom?

READ  Súd zrušil oslobodzujúci rozsudok prezidenta nad slovenskými vraždami

Ministri zahraničných vecí SR a Ruska diskutovali o naliehavých medzinárodných problémoch vrátane aktuálnych záležitostí Ukrajiny.

Vyjadrilo sa slovenské ministerstvo zahraničných vecí k tomuto stretnutiu?

Ministerstvo zahraničných vecí SR o stretnutí oficiálne neinformovalo.

Aký význam má stretnutie?

Stretnutie je významné z dôvodu diplomatickej izolácie Ruska zo strany Západu po jeho invázii na Ukrajinu. Minister Blanner je jedným z mála európskych lídrov, ktorí sa odvtedy osobne stretli s ruským predstaviteľom.

Aký postoj zaujala slovenská vláda k situácii na Ukrajine?

V poslednom období rôzne kroky a komentáre slovenských vládnych predstaviteľov, vrátane premiéra, naznačujú istý stupeň skepsy pri podpore Ukrajiny.

Aký je postoj premiéra Roberta Fica k Ukrajine a NATO?

Premiér Figo sa verejne postavil proti dodávkam zbraní na Ukrajinu, kritizoval ekonomické sankcie voči Rusku a povedal, že blokuje snahu Ukrajiny o vstup do NATO.

Záver

Nedávne stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Planára s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom predstavuje vzácny kontakt na vysokej úrovni medzi Ruskom a európskou krajinou v čase napätia okolo Ukrajiny. Vzhľadom na meniace sa politické postavenie Slovenska a jeho potenciálny vplyv na európsku diplomaciu a bezpečnosť zostáva obsah a dôsledky tejto interakcie predmetom záujmu a obáv.

Poznámka: My, TheUBJ, nevytvárame tu prezentovaný spravodajský obsah. Poskytnuté informácie sú prepísanou verziou z rôznych zdrojov na internete prostredníctvom technológie informačných kanálov AI. Nenárokujeme si vlastníctvo ani autorstvo spravodajského obsahu. Originál [https://kyivindependent.com/slovak-fm-meets-russias-lavrov-in-turkey](https://kyivindependent.com/slovak-fm-meets-russias-lavrov-in-turkey) uvedený odkaz.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close