Zábava

Arts Entertainment je profesor vyučujúci na Fulbrightovom grante na Slovensku

Fulbright Scholar Program je najväčší akademický výmenný program. Poskytuje študentom, profesorom, profesionálom a umelcom granty založené na zásluhách na rozvoj medzinárodnej vedomostnej základne. Ľudstvo svojou povahou, výmena ľudí, myšlienok a zručností aktívne pracuje na podpore jednoty v celosvetovom meradle.

Od začiatku programu štát NC prijal do programu viac ako 65 vedcov. Jeden z ocenených, Robert Kochersberger, docent žurnalistiky, získal ocenenie trikrát.

Pre Kochersbergera tento titul rezonuje s jeho obdivom k študentom, ako aj s láskou k učeniu.

Kochersberger vyrastal v západnom New Yorku. Na začiatku prejavil záujem o písanie. Ako to často robí ctižiadostivý mladý spisovateľ, písal pre svoju stredoškolskú referát, povzbudený povzbudzovaním obdivovaného učiteľa. Ale na rozdiel od mnohých mladých spisovateľov pokračoval v písaní. Vyštudoval žurnalistiku na vysokej škole a zároveň písal pre miestne noviny.

Neskôr Kochersberger písal do niekoľkých novín po celom štáte New York, kde pracoval vo vysokoenergetických, zadymených redakciách poháňaných chlastom a nadávkami. Vzrušenie, ktoré prichádza s týmto prostredím – plným „bystrých, vtipných, nadšených a vášnivých ľudí“ – je nepochybne motivujúce, keď sa objavia najnovšie správy, povedal Kochersberger. Dostal však ďalší hovor.

„Pomáhať ľuďom učiť sa bolo v mojich génoch,“ povedal Kochersberger. „Pochádzam z učiteľskej rodiny.“

Kochersberger začal vyučovať žurnalistiku na anglickom oddelení štátu NC v roku 1986. Svojho prvého Fulbrighta získal v roku 1991.

„Nevedel som, čo robím,“ povedal Kochersberger. „Vedel som, že chcem robiť Fulbrighta, a chcel som krajinu v Európe, ktorá by bola iná – ale nie príliš odlišná.

Od januára do júna 1991 učil v severozápadnej časti Juhoslávie v meste Ľubľana. Desať dní po návrate do Spojených štátov viedli občianske spory v Juhoslávii k autonómii toho istého regiónu, ktorý je dnes známy ako Slovinsko. Učil. V roku 2003 sa vrátil do rovnakej oblasti na druhom Fulbrightovi.

„Bolo to jedinečné – bol som na rovnakom mieste, ale bol som v novej krajine,“ povedal Kochersberger.

Kochersberger dostal aj krátkodobý Fulbright, v ktorom cestoval do Thajska a Egypta.

„Vidíš veci, ktoré si ešte nikdy nevidel [otherwise]“ povedal Kochersberger. Vždy hovorím svojim priateľom: 'Keď sa nechám ostrihať v novej krajine, viem, že som v tom období naozaj rád'.

Počas vyučovania na State Kochersberger pracuje ako spisovateľ na voľnej nohe a pravidelne prispieva do The News & Observer. Zaoberá sa témami od letectva až po trest smrti. Väčšinu svojej práce čerpá z vlastných skúseností, z ktorých niektoré hovoria ľahšie ako iné.

V roku 2014 skončil Kochersberger na „Jeopardy“ tretí. V roku 2015 vyhral súťaž vo varení s kubánskym jedlom s názvom picadillo, ktoré ho naučila robiť jeho priateľka z vysokej školy. Jeho druhým domovom bola krásna odľahlá farma v Pensylvánii. V súčasnosti učí na svojom treťom celovečernom Fulbrightovi v Nitre na Slovensku.

Aj Kochersberger však čelil útrapám. 5. júla 2007 spáchal jej syn Charlie samovraždu. Kochersberger v súčasnosti píše spomienky na svojho syna.

„Bol to úžasný muž – vtipný, pekný, muzikálny, vzdelaný a milujúci… Nikdy nezabudnem ani na sekundu z jeho života,“ povedal Kochersberger. „Je dôležité, aby študenti vedeli, že tento druh tragédie môže zasiahnuť normálny, „špeciálny“ typ rodiny.“

Zážitok presahuje jeho osobný život, presahuje jeho písomné úvahy. Je to evidentné v jeho interakciách so študentmi a jeho súcite s ostatnými.

„Naozaj chce byť zdrojom, aby vám dal vedieť, že je k dispozícii, ak máte problémy,“ povedal Rod Kockshut, emeritný lektor na katedre žurnalistiky. „Je to starostlivý a otvorený človek… vždy ochotný počúvať.“

V súčasnosti Kochersberger pôsobí na Katedre britských a amerikanistických štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde vyučuje kurz písania a kurz amerikanistiky.

READ  French Open Chance: Po 2 kolách na Roland Garros nevystúpia žiadni miestni hráči

Kochersberger sa vracia do štátu NC na jar 2017.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close