Zábava

Slovenský premiér absolvoval ďalšiu operáciu. Je v kritickom stave – WJBF

$mapObjectsFields( array , by ), Associated Press

Pred 3 týždňami

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák vystúpil na tlačovej konferencii pred Fakultnou nemocnicou FD Roosevelta, kde sa v piatok v Banskej Bystrici lieči slovenský premiér Robert Figo, ktorého postrelili 15. mája. 17. mája 2024. Slovenský populistický premiér Robert Figo bol v stredu niekoľkokrát zastrelený a vážne zranený, ale jeho zástupkyňa povedala, že dúfa, že Figo prežije. (AP Photo/Denes Erdos)

BRATISLAVA – Slovenský premiér Robert Figo sa dva dni po tom, ako bol niekoľkokrát postrelený, podrobil ďalšej operácii a je v kritickom stave, informovali v piatok predstavitelia.

59-ročného Figa napadli pri zdravení priaznivcov po rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste Handlová. Podozrivý bol zatknutý.

Miriam Lapuniková, riaditeľka Univerzitnej nemocnice FD Roosevelta v Banskej Bystrici, kam Figa po postrelení previezli vrtuľníkom, uviedla, že Figo mal CT vyšetrenie a na jednotke intenzívnej starostlivosti bol bdelý a stabilizovaný. Jeho stav označila za „veľmi vážny“.

Povedal, že chirurgicky odstránil mŕtve tkanivo z Figovho tela.

„A myslím si, že uplynie niekoľko dní, kým budeme s istotou vedieť, akým smerom sa bude uberať,“ povedal novinárom v nemocnici minister obrany a podpredseda vlády Robert Galiniak.

Napriek tomu Kaliniak zdôraznil, že vláda pokračuje v práci.

„Ministerstvá pracujú na všetkých svojich povinnostiach, nič nebolo zmrazené ani zastavené, krajina pokračuje,“ povedal novinárom. „Stav je stabilizovaný a dnes je stabilizovaný aj pacient.“

Figo je dlhodobo rozdeľujúcou postavou na Slovensku aj mimo neho. Jeho minuloročný návrat k moci na proruskej, protiamerickej platforme vyvolal obavy medzi členmi EÚ a NATO, že sa vzdá prozápadných tendencií svojej krajiny, najmä na Ukrajine.

Svetoví lídri útok odsúdili a ponúkli podporu Figovi a Slovensku. Tlačová agentúra SR v piatok informovala, že pápež František poslal list prezidentke Zuzane Čaputovej.

READ  Canal+ získava práva WTA – Videoage International

„Odsudzujem tento zbabelý akt násilia a modlím sa k Bohu za rýchle uzdravenie premiéra,“ uviedol František v liste, ktorý agentúra zverejnila.

Muža obvineného z pokusu o atentát na Figa v piatok odviezli policajti do jeho domu. Miestne médiá informovali, že išlo o súčasť pátrania po dôkazoch.

Slovenská televízia Markíza odvysielala v piatok ráno zábery z prevozu podozrivého do jeho domu v meste Levice a informovala, že polícia zaistila počítač a niektoré dokumenty. Polícia sa nevyjadrila.

Prokuratúra požiadala políciu, aby podozrivého verejne neidentifikovala ani nezverejňovala ďalšie podrobnosti o prípade. Zadržanie podozrivého preveria na sobotňajšom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mimo hlavného mesta Bratislavy.

Nepotvrdené správy z médií naznačujú, že ide o 71-ročného dôchodcu známeho ako amatérsky básnik, ktorý v minulosti mohol pracovať ako ochrankár v nákupnom stredisku na juhozápade krajiny.

Vo štvrtok vládni predstavitelia poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedali tomuto popisu. Podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine, ale útok bol podľa nich politicky motivovaný.

Prezidentská kancelária Slovenska v piatok uviedla, že v utorok zorganizuje stretnutie lídrov všetkých parlamentných strán. Odchádzajúca prezidentka Čaputová plán oznámila po boku svojho nástupcu Petra Pellegriniho v polovici júna v snahe zmierniť sociálne napätie v krajine.

Na začiatku rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022 bolo Slovensko jedným z najvernejších podporovateľov Ukrajiny, ale dodávky zbraní na Ukrajinu zastavilo, keď sa Fico vrátil k moci a bol už štvrtým predsedom vlády.

Ficova vláda sa tiež usilovala o prepracovanie verejnoprávneho vysielania – tento krok by podľa kritikov dal vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To v kombinácii s jeho plánmi na revíziu trestného zákona na zrušenie špeciálneho protiúplatného prokurátora viedlo oponentov k obavám, že by Fico mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

Proti jeho politike sa v hlavnom meste a po 5,4-miliónovej krajine opakovane zhromaždili tisíce demonštrantov.

READ  Micah Richards: Dokument zdôrazňuje dôležitosť poznatkov o tom, prečo sa deje rasizmus Futbalové správy

Minulý mesiac povedal na Facebooku, že verí, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabíjaniu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia.

Pred Ficovým vlaňajším návratom k moci bolo predmetom policajného vyšetrovania viacero jeho politických a obchodných spolupracovníkov, desiatky z nich boli obvinené.

Jeho plán na reformu trestného systému by mal zrušiť špeciálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close