Zábava

Slovensko: Rusko obviňuje starostu z poškodzovania hrobov vojakov z prvej svetovej vojny

Úrady na Slovensku odmietli tvrdenia ruského veľvyslanectva, že hroby ruských vojakov z prvej svetovej vojny boli vandalsky zničené na príkaz starostu miestnej dediny.

Ruský veľvyslanec Igor Bratchikov navštívil začiatkom tohto týždňa miesto v Ladomirovej a našiel hroby „takmer úplne zničené“, uviedla ambasáda. Primátor vo vyhlásení obvinil Vladislava Kubera zo zodpovednosti za to, čo nazval „rúhačským činom“.

Na dedinskom cintoríne bolo pochovaných 270 vojakov ruskej 8. armády, ktorí zahynuli na území dnešného východného Slovenska. Veľvyslanectvo uviedlo, že financovalo nákladnú renováciu hrobov pred ôsmimi rokmi.

Slovenský prokurátor Maroz Žilinka povedal, že úrady budú vyšetrovať, čo sa na mieste stalo.

Odkedy Rusi napadli Ukrajinu koncom februára, mnohé bývalé komunistické krajiny a bývalé sovietske republiky urýchlili proces odstraňovania svojich zostávajúcich pamätníkov zo sovietskej éry.

Kubár poprel, že by boli hroby zničené. Povedal, že časť poškodeného betónu bola odstránená a jeho vláda plánuje opraviť cintorín, a tiež sa obrátil na ruské veľvyslanectvo so žiadosťou o financovanie prác.

Národná polícia Slovenska sa vo svojom príspevku na Facebooku hodila za primátora a obvinila ambasádu z klamstva. Uviedla, že starostovi sa po ruských tvrdeniach vyhrážali smrťou.

Časť dnešného Slovenska bola súčasťou Rakúsko-Uhorska, ktoré bojovalo proti Rusku počas 1. svetovej vojny.

READ  Priamy prenos zadarmo, televízny kanál, pásmová séria, finále play-off Euro 2020, konečný čas štartu - Irish Sun

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close