Veda

Astronomicky tvrdá: Francúzsky hviezdny pohľad, Francúzsko loviace v tvare meteoroidu

Francúzske rady amatérskych astronómov boli vyzvané, aby pomohli nájsť meteorit v tvare marhule, ktorý minulý víkend zasiahol Zem na juhozápade krajiny.

Skala, ktorá váži 150 gramov, bola ponorená do atmosféry kamerami v astronomickom vzdelávacom zariadení v Morxe a v sobotu neďaleko Aguilenu, asi 100 km od Bordeaux. Pristála presne o 22:43. .

Táto stránka je súčasťou projektu Vigie-Ciel (Sky Watch) zameraného na približne 100 kamier v sieti Fireball Recovery and Interplanetary Observation Network (FRIPON), ktorej cieľom je detekovať a zhromaždiť približne 10 meteoritov, ktoré každoročne padajú vo Francúzsku.

„Meteority sú pozostatkom vytvorenia slnečnej sústavy, ktorej výhody nie sú nikdy vystavené poveternostným vplyvom,“ uviedol Mikel Wilmart z asociácie pre výučbu astronómie A Siel Overt (Open Sky), ktorá prevádzkuje observatórium Maurya.

„Taký čerstvý meteorit, ktorý spadol pred pár dňami, sa oproti prostrediu Zeme nezmenil, a preto obsahuje veľa cenných informácií pre vedcov,“ uviedol.

Pátranie už prebieha, ale výzvy na pomoc boli zverejnené na sociálnych sieťach a V priestoroch boli umiestnené plagáty Tam, kde s najväčšou pravdepodobnosťou spadne skala.

Ale Wilmart uznal, že existuje malá šanca na úspech.

„Je to ako malé hľadanie v ihle,“ povedal. „Skutočne rátame s tým, že sa ľudia pozrú do svojich záhrad alebo na kraj cesty, len by mohli naraziť na túto skalu, ktorú tak veľmi chcú.“

READ  Ako tento víkend vidieť na oblohe meteorický roj v kvadrante 2021

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close