Veda

Astronomicky tvrdá: Francúzsky hviezdny pohľad, Francúzsko loviace v tvare meteoroidu

Francúzske rady amatérskych astronómov boli vyzvané, aby pomohli nájsť meteorit v tvare marhule, ktorý minulý víkend zasiahol Zem na juhozápade krajiny.

Skala, ktorá váži 150 gramov, bola ponorená do atmosféry kamerami v astronomickom vzdelávacom zariadení v Morxe a v sobotu neďaleko Aguilenu, asi 100 km od Bordeaux. Pristála presne o 22:43. .

Táto stránka je súčasťou projektu Vigie-Ciel (Sky Watch) zameraného na približne 100 kamier v sieti Fireball Recovery and Interplanetary Observation Network (FRIPON), ktorej cieľom je detekovať a zhromaždiť približne 10 meteoritov, ktoré každoročne padajú vo Francúzsku.

„Meteority sú pozostatkom vytvorenia slnečnej sústavy, ktorej výhody nie sú nikdy vystavené poveternostným vplyvom,“ uviedol Mikel Wilmart z asociácie pre výučbu astronómie A Siel Overt (Open Sky), ktorá prevádzkuje observatórium Maurya.

„Taký čerstvý meteorit, ktorý spadol pred pár dňami, sa oproti prostrediu Zeme nezmenil, a preto obsahuje veľa cenných informácií pre vedcov,“ uviedol.

Pátranie už prebieha, ale výzvy na pomoc boli zverejnené na sociálnych sieťach a V priestoroch boli umiestnené plagáty Tam, kde s najväčšou pravdepodobnosťou spadne skala.

Ale Wilmart uznal, že existuje malá šanca na úspech.

„Je to ako malé hľadanie v ihle,“ povedal. „Skutočne rátame s tým, že sa ľudia pozrú do svojich záhrad alebo na kraj cesty, len by mohli naraziť na túto skalu, ktorú tak veľmi chcú.“

READ  NASA odkladá druhý test SLS Green Run

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close