Veda

Kate Middleton nie je sama. Odborníci tvrdia, že rakovina je na vzostupe u ľudí do 50 rokov

Kate Middleton v piatok prezradila, že po operácii žalúdka jej diagnostikovali rakovinu.

Londýn:

Keď princezná Catherine z Walesu minulý týždeň prezradila, že podstupuje liečbu rakoviny, súčasťou šoku bolo aj to, že inak zdravá 42-ročná žena mala ochorenie, ktoré trápi väčšinu starších ľudí.

Vedci však čoraz viac varujú, že rakovinou trpí čoraz viac ľudí mladších ako 50 rokov – a nikto nevie prečo.

Celosvetovo sa počet ľudí mladších ako 50 rokov trpiacich 29 bežnými druhmi rakoviny medzi rokmi 1990 a 2019 zvýšil o takmer 80 percent, zistila minulý rok veľká štúdia v BMJ Oncology.

Vedci predpovedali, že počet nových prípadov rakoviny medzi mladými dospelými sa do konca tohto desaťročia zvýši o 30 percent, pričom postihnuté budú najmä bohaté krajiny.

Nárast prípadov – a rastúca celosvetová populácia – znamená, že počet úmrtí ľudí mladších ako 50 rokov na rakovinu sa za posledných 30 rokov zvýšil takmer o 28 percent.

Je to spôsobené tým, že šance ľudí všetkých vekových skupín prežiť rakovinu sa za posledné polstoročie takmer zdvojnásobili.

Výskumník rakoviny Shivan Shivakumar z University of Birmingham v Británii to nazval „epidémiou“ rakoviny mladých dospelých.

Odkedy Kate Middleton v piatok prezradila, že jej rakovina bola diagnostikovaná po operácii brucha začiatkom tohto roka, Shivakumar a ďalší lekári hovorili o náraste počtu mladých pacientov s rakovinou, ktorých navštevujú na svojich klinikách.

Zatiaľ čo rakovina prsníka je najčastejšia u ľudí mladších ako 50 rokov, výskumníci vyjadrili osobitné znepokojenie nad nárastom gastrointestinálnych rakovín – napríklad hrubého čreva, pankreasu, pečene a pažeráka – u mladých dospelých.

Podľa American Cancer Society je rakovina hrubého čreva hlavnou príčinou úmrtí na rakovinu u mužov mladších ako 50 rokov v Spojených štátoch. U žien je to číslo dva – len za rakovinou prsníka.

READ  Dokonca aj mierna infekcia má efekt podobný „chemomozgu“ – NBC New York

Významným prípadom kolorektálneho karcinómu bol prípad herca „Black Panther“ Chadwicka Bosemana, ktorý zomrel v roku 2020 vo veku 43 rokov.

Prečo sa to deje?

„Zatiaľ nemáme dôkazy, ktoré by povedali, čo je príčinou tohto nárastu,“ povedal Shivakumar pre agentúru AFP, „a pravdepodobne to bola kombinácia faktorov.“

Helen Coleman, profesorka epidemiológie rakoviny na Queen's University Belfast, ktorá študovala skorú rakovinu v Severnom Írsku, povedala AFP, že existujú dve možné vysvetlenia.

Jedným z nich je, že ľudia nad 40 rokov boli vystavení faktorom spôsobujúcim rakovinu – ako je tabakový dym, alkohol alebo obezita – v skoršom veku ako predchádzajúce generácie.

Upozornil, že „epidémia obezity“ sa začala až v 80. rokoch minulého storočia.

Shivakumar cítil, že aspoň časť hádanky by sa dala vysvetliť obezitou.

Existuje však „ďalšia vlna“ pacientov mladších ako 50 rokov, ktorí nie sú ani obézni, ani nie sú geneticky predisponovaní k tomu, aby dostali rakovinu, zdôraznil a dodal, že sa to považuje za „štatistickú možnosť.“ „Na tomto základe sa to nedá držať.

Ďalšou teóriou, povedal Coleman, je, že s jeho generáciou sa deje „niečo iné“.

Bolo poukázaných na niekoľko možných vinníkov, vrátane chemikálií, nových liekov a mikroplastov, ale žiadny nebol dokázaný.

Niektorí ľudia naznačili, že na vine môžu byť takzvané ultraspracované potraviny. „Ale existuje veľmi málo údajov, ktoré by to podporili,“ povedal Coleman.

Ďalšou teóriou je, že jedlo, ktoré jeme, môže zmeniť náš črevný mikrobióm.

Hoci zatiaľ nie je nič presvedčivé, Coleman povedal, že jeho vlastný výskum naznačuje, že rakovina spôsobuje zmeny v mikrobióme, nie inak.

Anti-vaxoví konšpirační teoretici sa dokonca pokúsili obviňovať vakcíny COVID-19.

To sa dá ľahko vyvrátiť, pretože nárast rakoviny u mladých dospelých sa vyskytuje už desaťročia, ale vakcíny sú dostupné len niekoľko rokov.

READ  DNA odhaľuje nový zvrat v príbehu o ľudskom pôvode

Čo sa dá robiť?

S cieľom riešiť nárast kolorektálneho karcinómu u mladých ľudí znížili USA v roku 2021 odporúčaný vek na skríning na 45 rokov. Ostatné krajiny zatiaľ tento príklad nenasledovali.

Vedci však dúfajú, že skúsenosť Katherine ľuďom doma pripomenie, aby sa poradili so svojím lekárom, ak majú pocit, že niečo nie je v poriadku.

„Ľudia poznajú svoje telá naozaj dobre,“ povedal Shivakumar.

„Ak si naozaj myslíte, že niečo nie je v poriadku, neodkladajte to – nechajte sa skontrolovať.“

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravili zamestnanci NDTV a je publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close