Veda

Pokles nových prípadov koronavírusu v niektorých stredozápadných štátoch ponúka známky nádeje

Po trestajúcom poklese, ktorý spôsobil, že nemocnice bojovali, zaznamenávajú niektoré stredozápadné štáty pokles počtu nových koronavírus prípadoch. Známky zlepšenia sú však vyvážené zrýchľujúcim sa šírením vírusu na obe pobrežia: V Kalifornii sa úradníci usilovne usilovali o distribúciu tašiek na telo a nasadenie mobilných már, keďže infekcie stúpali alarmujúcou rýchlosťou.

Štáty ako Iowa, Michigan, Minnesota a Nebraska zaznamenali za posledných pár týždňov pokles počtu ľudí s pozitívnym testom na COVID-19. Všetci však stále zaznamenávajú alarmujúci počet úmrtí a hospitalizácií kvôli predchádzajúcemu nárastu prípadov.

Vďaka zimnému počasiu, ktoré vedie ľudí do interiéru, kde sa vírus šíri ľahšie, nie je zaručené udržanie zlepšujúcej sa dynamiky, tvrdia lekári a úradníci v zdravotníctve.

SVETOVÁ VOJNA ZÍSKALA BIRMINGHAMOVA PRVÁ VAKCÍNA COVID-19

„Máme zavedenú vakcínu, ale to nemení celkový obraz,“ povedal agentúre Omaha World-Herald doktor James Lawler z Globálneho centra pre zdravotnú bezpečnosť Univerzity v Nebraske. „Stále by sa veci mohli celkom ľahko otočiť na juh.“

Ale on a ďalší sú číslami povzbudení. Napríklad v Iowe sa počet nových hlásených vírusových prípadov za posledné dva týždne znížil z takmer 1 800 na asi 1 250. V Nebraske to bolo z asi 1 800 denne na niečo málo cez 1 300.

„Mám momentálne palce,“ povedala doktorka Stacey Marlowová, lekárka na pohotovosti v nemocnici UnityPoint Allen Hospital vo Waterloo v Iowe. „Pacienti COVID, ktorých vidím, sú veľmi, veľmi chorí. Ale je ich … menej.“

Úmrtia na vírus v Iowe naďalej prudko stúpali, v priemere na 79 denne, oproti 28 pred dvoma týždňami.

ZÁSOBY VAKCÍNY COVID-19 ZA ZATVORENÉ SLEDOVANIE PRED ZIMNOU BÚRKOU, HOVORÍ AZAR

Dúfame, samozrejme, že pokles infekcií sa prejaví poklesom úmrtí, ale to si môže chvíľu vyžadovať. Mnoho z tých, ktorí teraz zomierajú na COVID-19, mohlo byť infikovaných pred týždňami.

READ  Pohľad zblízka na dve pristátia rakiet Falcon je taký majestátny, ako si myslíte

V celej krajine dosiahol počet obetí 300 000 a viac ako 16 miliónov potvrdených infekcií. V priemere je v USA zaznamenaných okolo 2 400 úmrtí a viac ako 215 000 nových prípadov denne. Vplyvný model z Washingtonskej univerzity tvrdí, že do 1. apríla môže byť úmrtie spolu 502 000, a to aj pri očkovaní.

Lawler uviedol, že sa zdá, že viac obyvateľov Nebrasky dodržiava varovania, aby obmedzili stravovanie a nosili masky na verejnosti. Pomáha to, že niekoľko miest v Nebraske nedávno prešlo mandátom masiek.

Povedal však, že je dôležité, aby Nebraskania zostali ostražití pri udržiavaní sociálneho dištancu, keď čakajú na širokú dostupnosť vakcín na jar.

Deborah Birx, členka pracovnej skupiny pre koronavírusovú pracovnú skupinu v Bielom dome, ktorá tento týždeň vyzvala guvernérov, uviedla, že pokrok v stredozápadných štátoch je vyvážený „zhoršujúcou sa situáciou“ na oboch pobrežiach.

Podľa projektu COVID Tracking celonárodne počet ľudí v nemocnici s vírusom dosiahol historické maximum viac ako 110 000.

KLIKNUTÍM SEM ZA CELÝM KRYTÍM KORONAVÍRUSOM

V Kalifornii sú teraz hospitalizácie dvojnásobne vyššie ako letný vrchol a hrozí prepadnutím systému, uviedol v utorok guvernér Gavin Newsom. Ponuka postelí na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa zmenšuje, pretože nových prípadov je v priemere viac ako 31 000 denne. Štátni úradníci distribuujú 5 000 tašiek na telo, väčšinou do ťažko postihnutých oblastí Los Angeles a San Diega, a majú k dispozícii 60 chladiarenských prívesov ako provizórne márnice v očakávaní nárastu úmrtí na koronavírusy.

Zdravotníci v okrese Orange uviedli, že plánujú poslať veľké stany do štyroch nemocníc, aby im pomohli zvládnuť množstvo prípadov pacientov.

„Dosiahli sme počet prípadov, ktorý presahuje všetky predchádzajúce rekordy,“ uviedol Van Do-Reynoso, riaditeľ pre verejné zdravie v okrese Santa Barbara. „Je nevyhnutné, aby každý jednotlivec okamžite konal a zostal doma. Dostávame sa do bodu, keď na obzore vidíme preplnenie nášho systému zdravotnej starostlivosti.“

READ  Izraelský posilňovač vakcíny proti COVID-19 vykazuje známky skrotenia Delty

V New Yorku úradníci v pondelok zastavili stolovanie v reštauráciách, pretože počet infekcií naďalej stúpal. Štátni a mestskí úradníci varovali, že v prípade, že sa situácia bude stále zhoršovať, môže byť nevyhnutná širšia odstávka.

„Nemôžeme nechať tento vírus ďalej rásť, najmä v okamihu, keď konečne dostávame vakcínu a môžeme zatočiť za roh,“ uviedol starosta Bill de Blasio.

CALIFORNIA VÝZVY NA 5 000 TELOVÝCH TAŠIEK Uprostred prepätia koronavírusmi

Asi 370 pacientov s koronavírusmi bolo v meste tento týždeň na jednotke intenzívnej starostlivosti, čo je trojnásobok počtu spred mesiaca, čo je však zlomok z viac ako 3 100 pacientov, ktorí v apríli vyplnili JIS. V celom štáte sa počet nových potvrdených prípadov zvýšil z približne 6500 denne na viac ako 10.100 za posledné dva týždne.

V New Jersey nárast počtu nových prípadov z približne 4 000 denne na konci novembra na priemerných 4 900 vyvolal obavy medzi úradníkmi a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Dynamika sa ale veľmi líši od krízy z minulej jari.

„Ľudia na túto chorobu stále zomierajú, ale určite nie v takom počte, aký sme videli v tej dobe,“ uviedol Dr. John Bonamo, hlavný lekár a pracovník kvality v RWJ Barnabas Health, veľký nemocničný operátor v štáte.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close