Veda

Aurora nad USA hypnotizuje Twitter

Polárna žiara je zriedka viditeľná.

Veľká diera v slnečnej koróne spôsobila silnú geomagnetickú búrku, ktorá vážne poškodila magnetické pole Zeme. Udalosť slúžila ako katalyzátor pre veľkolepé zobrazenie Northern Lights, ktoré cestovalo po USA a videli ho milióny ľudí.

Niekoľko štátov v Spojených štátoch hlásilo pozorovanie tancujúcej zelenej brilantnosti polárnej žiary.

Fotografie a videá polárnej žiary sa začali objavovať na časovej osi miliónov používateľov sociálnych sietí. Niekoľko účtov zdieľalo samotné vizuálne zábery.

Odborníci tvrdia, že umiestnenie kyslíka a dusíka v atmosfére určuje farby, ktoré vidíme na oblohe. Dusík a kyslík sú hlavnými zdrojmi zelenej, červenej a modrej farby.

Čo presne je polárna žiara a čo spôsobuje jej existenciu?

Podľa NASAAk sa niekedy ocitnete v blízkosti severného alebo južného pólu, možno vás čaká veľmi špeciálna pochúťka. Na oblohe sú často krásne svetelné šou. Tieto svetlá sa nazývajú polárna žiara. Ak ste blízko severného pólu, nazýva sa to polárna žiara alebo polárna žiara. Ak ste blízko južného pólu, nazýva sa to aurora australis alebo južné svetlá.

READ  Na jarnom obrázku Marsu sa objavujú bizarné „polygóny“.

Aurory sú v skutočnosti spôsobené Slnkom. Slnko nám posiela viac ako len teplo a svetlo; Posiela k nám množstvo ďalšej energie a menších častíc. Ochranné magnetické pole okolo Zeme nás chráni pred väčšinou energie a častíc a my si ich ani nevšimneme.

Slnko však nevysiela stále rovnaké množstvo energie. Je tu nepretržitý prúd slnečného vetra a vyskytujú sa aj slnečné búrky. Počas typu slnečnej búrky nazývanej výron koronálnej hmoty Slnko vyvrhne obrovskú bublinu elektrifikovaného plynu, ktorý sa môže pohybovať vesmírom vysokou rýchlosťou.

Keď sa k nám priblíži slnečná búrka, časť energie a menšie častice môžu cestovať po magnetických siločiarach na severnom a južnom póle a do zemskej atmosféry. Tam častice interagujú s plynmi v našej atmosfére, čo vedie k nádhernému zobrazeniu svetla na oblohe. Kyslík vydáva zelené a červené svetlo. Dusík žiari modro a fialovo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close