Veda

Najstaršia DNA na svete sekvenovaná od miliónov rokov starých cicavcov. Správy o životnom prostredí

Podľa štúdie, ktorá bola v stredu zverejnená v zuboch cicavcov pochovaných v sibírskom permafroste už viac ako milión rokov, sa najstaršia DNA sekvenovala a do temnejšej minulosti zasvietila genetický reflektor.

Vedci tvrdia, že tri exempláre, staré zhruba 800 000 rokov a staré viac ako dva milióny rokov, poskytujú dôležitý pohľad na mamutie cicavce z doby ľadovej, vrátane starodávneho dedičstva vlnených mamutov.

Genóm presahuje najstaršiu predtým sekvenovanú DNA – koňa pred 780 000 až 560 000 rokmi.

„Táto DNA je neuveriteľne stará. Vzorky sú tisíckrát väčšie ako zvyšky Vikingov a dokonca predpovedajú existenciu ľudí a neandertálcov, “uviedla profesorka evolučnej genetiky Love Dallen z Centra paleogeneetiky v Štokholme a hlavná autorka štúdie publikovanej v časopise, ktorý publikoval. povedal. Príroda.

Mammat bol pôvodne objavený na Sibíri v 70. rokoch a držal sa na Ruskej akadémii vied v Moskve.

Vedci najskôr datovali vzorky geologicky, v porovnaní s inými druhmi, napríklad s malými hlodavcami, ktoré sa v konkrétnych časových obdobiach považovali za jedinečné a našli sa v podobných sedimentárnych vrstvách.

Predpokladalo sa, že prastarý cicavec týchto dvoch cicavcov bol starý viac ako milión rokov.

Najmladší mamut vlnený z týchto troch sa stále nachádza.

Dna videla

Vedci tiež extrahovali genetické údaje z malých vzoriek prášku z každého prsného zuba „v podstate ako štipku soli, ktorú by ste si dali na tanier,“ uviedol na tlačovom brífingu Daleen.

Kel vlnený mamut pochádza z Pamafrostu na ostrove Central Vrangel na severovýchode Sibíri. Analýzou zubov na zvieratách sa zistila najstaršia nájdená DNA [Love Dalén via AFP]

Aj keď to bolo zredukované na veľmi malé kúsky, vedci dokázali vyrobiť milióny párov chemických báz, ktoré tvoria reťazce DNA a odhadujú vek z genetickej informácie.

Naznačovalo to, že najstarší mamut menom Crestovka má asi 1,65 milióna rokov, zatiaľ čo druhý, Adika, je starý asi 1,34 milióna rokov a najmladšia Chukochia má 870 000 rokov.

Dalen uviedol, že nezrovnalosti u najstarších mamutov možno v procese datovania DNA podceniť, čo znamená, že organizmus bol starý asi 1,2 milióna rokov, čo naznačujú geologické dôkazy.

Ale povedal, že je možné, že exemplár bol skutočne starý a v jednom okamihu vyšiel z permafrostu a potom spadol do malej vrstvy sedimentu.

Kúsky DNA boli ako skladačka s miliónmi drobných úlomkov „mimochodom menšia ako moderná a kvalitná DNA, ktorú by ste našli“, hlavný autor Tom, vedecký pracovník, Life Laboratory, University of Uppsala Povedal Van der Valk. .

Použitím genómu od afrického slona, ​​moderného príbuzného mamutov, ako príkladu ich algoritmu, sa vedcom podarilo znovu vytvoriť časti genómu mamuta.

Štúdia zistila, že starí mamuti Crustovka predstavujú predtým identifikovanú genetickú líniu, ktorú vedci odhadovali, že pochádzajú z iných mamutov asi pred dvoma miliónmi rokov a boli predkami tých, ktorí kolonizovali Severnú Ameriku.

Štúdia sledovala rodovú líniu od milión rokov starých mamutov Adicha steppi po Chukocchiu a ďalšie nedávne mamuty vlnené.

V Arktíde sa našli varianty génov súvisiace so životom, ako napríklad textúra vlasov, termoregulácia, tukové usadeniny a tolerancia chladu v starších vzorkách, čo naznačuje, že mamuty boli dávno pred objavením sa vlčích mamutov.

Obri doby ľadovej

Sibír striedavo striedal suché a studené podmienky z doby ľadovej a teplé, vlhké obdobia.

Klimatické zmeny teraz topia permafrost a odhaľujú viac vzoriek, uviedla Dalenová, hoci zvýšené dažde znamenajú, že zvyšky môžu byť odplavené.

Dodal, že nové techniky môžu znamenať, že je možné sekvenovať DNA ešte staršiu ako zvyšky nájdené v Permfroste, ktoré sa datujú 2,6 milióna rokov dozadu.

Vedci túžia vidieť organizmy ako los, ustrice, vlky a predkovia citrónov, aby objasnili vývoj moderných druhov.

„Genomiku vtlačili veteráni doby ľadovej do hlbokých čias,“ uviedol v komentári uverejnenom v časopise Nature profesor na Katedre vied o zvieratách na University of Illinois Alfred Roca.

READ  Múzeum prírodných vied NC predstavuje prvý úplný T. rex na svete :: WRAL.com

„Cicavce roztočov, ktoré ich obklopili, môžu byť čoskoro tiež ich dňom.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close