Veda

„Veľmi vysoké riziko“ zaniknutej ruskej družice a tela čínskej rakety sa dnes večer zrazí: správa

Odborníci sa domnievajú, že zanikli Rusky satelit a vyradené Čínština raketa mohla do seba naraziť vysoko nad zemou vo štvrtok, podľa správ.

Spoločnosť pre satelitné sledovanie LeoLabs v stredu uviedla, že zaniknuté objekty sa môžu dostať do vzdialenosti 39 stôp od seba a existuje 10% pravdepodobnosť, že by sa mohli zraziť ešte okolo 20:56 h východného času. Spoločnosť považovala potenciálnu nehodu za „veľmi vysoké riziko“.

„Táto udalosť je aj naďalej veľmi vysoko riziková a pravdepodobne to tak aj zostane v čase najbližšieho priblíženia,“ tweetoval LeoLabs.

NASA ASTRONAUT DOSÁHNE VESMÍRNEJ STANICE PO ‚RYCHLOSTNEJ‘ CESTE

Jonathan McDowell, astrofyzik z Harvard-Smithsonianovho centra pre astrofyziku, uviedol, že týmito dvoma objektmi boli zaniknutý sovietsky navigačný satelit s názvom Parus [Kosmos 2004] ktorá sa začala v roku 1989 a čínsky raketový stupeň.

Od utorka sa objekty – s hmotnosťou zhruba troch metrických ton – nachádzali na obežnej dráhe nízkej Zeme v nadmorskej výške okolo 615 míľ, uviedla LeoLabs.

SPACECRAFT MÔŽE TENTO TÝŽDEŇ LOVIŤ NA ŽIVOT, AKO TO LETÍ, MINULÉ VENUS

Pretože sú objekty umiestnené vysoko nad zemou, nepredstavujú pre nikoho na zemi riziko. Zrážka by však mohla spôsobiť, že okolo Zeme obíha viac trosiek, čo by mohlo zvýšiť riziko budúcich kolízií.

Trosky mohli tiež ohroziť astronautov.

„Ak sa to zmení na kolíziu, bude to pravdepodobne tisíce až desaťtisíce nových kúskov trosiek, ktoré spôsobia bolesti hlavy každému satelitu, ktorý sa dostane na hornú obežnú dráhu nízkej Zeme alebo dokonca ešte ďalej,“ uviedol Dan Ceperley. Generálny riaditeľ spoločnosti LeoLabs, podľa Business Insider. „Je to možno oveľa väčší problém, ako si mnoho ľudí uvedomuje.“

READ  Časový kryštál žil celých 40 minút

KLIKNUTÍM SEM ZÍSKATE APLIKÁCIU FOX NEWS

K februáru tohto roku sa na orbite nachádza 128 miliónov trosiek Európska vesmírna agentúra. Zhruba 34 000 z týchto objektov je väčších ako 10 cm.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close