Svet

Benjamin Netanjahu odmieta výzvy USA na vytvorenie palestínskeho štátu po konflikte v Gaze | Svetové novinky

USA – blízky spojenec Izraela – vyhlásili, že medzinárodne uznaná Palestínska samospráva musí byť „revitalizovaná“, keďže bola z územia vyhnaná v roku 2007.


Piatok 19. januára 2024 01:57, Spojené kráľovstvo

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol výzvy USA na rozvoj palestínskeho štátu, keď sľúbil, že útoky na Gazu budú pokračovať mesiace.

Vo štvrtok na celoštátnej televíznej tlačovej konferencii p Netanjahu Izrael zasiahol vzdorovitým tónom a opakovane hovoril, že svoje útoky nezastaví, kým nedosiahne svoj cieľ zničiť Izrael. Hamas Priviesť domov militantnú skupinu a všetkých zostávajúcich rukojemníkov v Gaze.

„Neuspokojíme sa s ničím menším ako s úplným víťazstvom,“ povedal Netanjahu.

Spojené štáty, najbližší spojenec Izraela, vyzvali krajinu, aby spomalila svoju ničivú vojenskú ofenzívu, pri ktorej zahynulo takmer 25 000 ľudí. PalestínčanovTvrdí to ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom.

The nám Medzinárodne uznávaná Palestínska samospráva, ktorá spravuje určité oblasti Izraelom okupovaného Západného brehu Jordánu, uviedla, že v roku 2007 bola z územia vyhnaná a „revitalizovaná“ a vrátená do Gazy.

Scény 'Strikes' a 'Weapons Center' IDF

USA tiež vyzvali na kroky na vytvorenie palestínskeho štátu.

Hovoriac v stredu, Anthony BlinkenAmerický minister zahraničných vecí uviedol, že riešenie dvoch štátov je najlepším spôsobom, ako ochrániť Izrael, zjednotiť umiernené arabské štáty a izolovať úhlavného nepriateľa Izraela Irán.

Na Svetovom ekonomickom fóre vo Švajčiarsku povedal, že pre Izrael nebude „skutočná bezpečnosť“ bez „cesty k palestínskemu štátu“.

Na tej istej konferencii Saudskej Arábie Minister zahraničných vecí Faisal bin Farhan Al Saud povedal, že jeho krajina je pripravená nadviazať plné vzťahy s Izraelom ako súčasť politickej dohody, ale to sa môže stať iba „prostredníctvom mieru pre Palestínčanov, prostredníctvom palestínskeho štátu“.

READ  „Som smoliar,“ hovorí kandidát na britského premiéra Sunak

čítaj viac:
Povedie izraelská expanzia s Hizballáhom k širšej vojne?
Kto sú hlavní vodcovia Hamasu?
Rukojemníci videní vo videu Hamasu

Toto je limitovaná verzia príbehu, takže tento obsah bohužiaľ nie je k dispozícii.

Otvorte plnú verziu

Netanjahu v „akejkoľvek budúcej dohode“

Pán Netanjahu – šéf izraelskej krajne pravicovej vlády – sa opakovane postavil proti riešeniu dvoch štátov a povedal, že by to bolo odrazovým mostíkom pre útoky na jeho krajinu.

Namiesto toho vo štvrtok povedal, že Izrael by mal mať bezpečnostnú kontrolu nad celou oblasťou západne od rieky Jordán.

„Hovorím našim americkým priateľom túto skutočnosť a brzdím snahu nás prinútiť do reality, ktorá ohrozuje Izrael,“ dodal.

Jeho vyjadrenia okamžite pokarhal hovorca Bieleho domu John Kirby, ktorý sľúbil, že prezident Joe Biden „nikdy neprestane pracovať“ na riešení v podobe dvoch štátov.

„Pozeráme sa na to inak,“ povedal.

Kliknutím sa prihlásite na odber Sky News Daily, kdekoľvek dostanete svoje podcasty

Napriek rozdielom, podpora Izraela zo strany krajiny „zostáva obrnená“, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller.

„Nie je to otázka toho, že by na nich Amerika tlačila, aby niečo urobili. Ide o to, aby im Amerika dala príležitosť ich mať,“ povedal.

Pred útokom Hamasu zo 7. októbra boli izraelskí občania trpko rozdelení v otázke plánu pána Netanjahua na prepracovanie súdnictva, ale krajina sa postavila za vojnu.

Predpokladá sa, že v zajatí Hamasu je asi 130 rukojemníkov, tvrdí Izrael.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close