Svet

Biden má pred Trumpom desaťpercentný náskok

Podľa agentúry Reuters ide o najvyšší Bidenov náskok, aký bol v predvolebných prieskumoch zaznamenaný.

Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden má 10-percentný náskok pred svojim republikánskym rivalom, americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Vyplýva to z nového prieskumu verejnej mienky agentúry Reuters / Ipsos, ktorý bol zverejnený v nedeľu, necelý mesiac pred americkými prezidentskými voľbami.

Podľa agentúry Reuters ide o najvyšší Bidenov náskok, aký bol v predvolebných prieskumoch zaznamenaný.

Väčšina Američanov (65%) v novom internetovom prieskume agentúry Reuters / Ipsos vyjadrila presvedčenie, že šéf Bieleho domu by sa na koronavírus nedostal, keby to nebral na ľahkú váhu.

Prieskum sa uskutočnil 2.-3. Októbra, potom, čo sa Trump priznal k svojej koronavírusovej infekcii. Asi 51 percent dospelých Američanov vyjadrilo podporu pre Bidena a 41 percent pre Trumpa. Podiel nerozhodnutých voličov bol 4 percentá, rovnaký počet chcel vo voľbách hlasovať za ďalších kandidátov.

10-percentný náskok spoločnosti Biden je o jeden až dva percentuálne body vyšší ako v predchádzajúcich prieskumoch z posledných týždňov. Nameraný nárast je však v rámci štatistickej odchýlky, ktorá v prieskume agentúry Reuters / Ipsos predstavuje päť percent.

Nový prieskum tiež ukazuje, že Trump nemusí byť schopný osloviť ostatných voličov viac ako jeho tradiční podporovatelia. Niektorí z nich ho prišli cez víkend podporiť aj pred vojenskú nemocnicu vo Washingtone, kde sa Trump lieči pre COVID-19.

Napriek tomu, že prieskumy verejnej mienky opakovane uprednostňujú Bidena, sú dvaja hlavní kandidáti na prezidenta rovnako populárni v takzvaných nerozhodnutých štátoch, čo bude pre volebné víťazstvo rozhodujúce.

Americké prezidentské voľby sa budú konať 3. novembra. Väčšina respondentov (67%) v novom prieskume uviedla, že z dôvodu šírenia koronavírusu by mali byť tradičné predvolebné zhromaždenia zrušené.

READ  Minister hospodárstva Altmeier bol prijatý na berlínsku kliniku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close