Technológie

Biden, Modi a ďalší lídri zakladajú Globálnu alianciu biopalív v rámci iniciatívy za čistú energiu

Indický premiér Narendra Modi oznámil novú iniciatívu v oblasti biopalív na sobotňajšom summite G-20 v Naí Dillí.

India bude viesť Globálnu alianciu pre biopalivá spolu s USA a Brazíliou, ktorej cieľom je urýchliť prechod na ciele s nulovými čistými emisiami podporovaním Biopalivá z rastlinného a živočíšneho odpadu.

„Koalícia sa sústreďuje na zabezpečenie dodávok biopalív, pričom zabezpečuje, aby tieto biopalivá boli cenovo dostupné a vyrábali sa trvalo udržateľným spôsobom,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Ako členovia sa k skupine pridali aj Argentína, Taliansko, Maurícius a Spojené arabské emiráty, pričom pozorovateľmi boli Bangladéš a Singapur.

„Prezident Biden zmenil príliv na jednu z hlavných priorít svojej administratívy: prechod na čistú energiu,“ uviedol Biely dom, „partnerstvo s cieľom podporiť náš spoločný záväzok k čistým a ekologickejším palivám na celom svete.“ Pomôžte nám dosiahnuť naše ciele v oblasti dekarbonizácie.“

Prvý deň summitu G-20 sa konal v sobotu v Naí Dillí. Modi vo svojom inauguračnom prejave oznámil, že skupina existuje s názvom Africká únia ako jej 21. stály člen.

Aj keď je technológia biopalív podporovaná mnohými vládami, je kontroverzná, pretože niektorí odborníci tvrdia, že nie je taká zelená, ako sa v reklame uvádza. Najmä v južnej a juhovýchodnej Ázii niektoré spoločnosti stále vyrábajú biopalivá procesmi, ktoré výrazne znečisťujú ovzdušie. Informovala o tom agentúra Associated Press.

„Ak sa pozriete na celý životný cyklus výroby biopalív, je mnohokrát menej čistý,“ povedala pre AP Lydia Powell, analytička energetickej politiky z Nadácie pre výskum pozorovateľov so sídlom v New Delhi.

„Ničia prirodzené lesy, aby vysádzali palmy, a vyrábate ropu, ktorú vyvážate do Európy. Keď ničíte lesy, ničíte obrovské zásobníky uhlíka,“ povedal.

India, ktorá je tretím najväčším spotrebiteľom ropy na svete, sa v posledných rokoch zaviazala drasticky rozšíriť produkciu biopalív v krajine a podporovať využívanie biopalív. India Vyhlásené v roku 2018 Krajina plánuje v najbližších rokoch postaviť 12 nových rafinérií na výrobu biopalív.

READ  Toto sú novinky, ktoré možno očakávať v novej veľkej aktualizácii systému Windows 10

India sa zaviazala stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2070 a stanovila si cieľ, že do roku 2025 sa bude 20 percent jej benzínu vyrábať z biopalív.

Najnovšie správy, počasie, šport a streamované video nájdete na The Hill.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close