Hlavné správy

bne IntelliNews – Pellegrini povedal, že v marci bude kandidovať na slovenského prezidenta

Predseda Slovenskej národnej rady (parlamentu) a líder vládnej stredoľavej strany Hlas Peter Pellegrini oznámil termín prezidentských volieb, prvé kolo je naplánované na 23. marca a ako dlho očakávané, aj potvrdil. bude kandidátom.

„Ak vedenie strany prijme moju kandidatúru a budú splnené všetky náležitosti, svoju kandidatúru oznámim 19. januára,“ povedal Pellegrini na tlačovej konferencii po oznámení termínu volieb. Reuters nahlásené.

Pellegriniho, bývalého premiéra, bude podporovať ľavicovo-populistický Smer premiéra Roberta Fica. Pellegrini bol členom Smara, kým sa po parlamentných voľbách v roku 2020 nerozišiel s Figom, ale po voľbách v septembri 2023 sa opäť spojil so svojím bývalým šéfom.

Ak sa Pellegrini stane prezidentom, analytici očakávajú, že Smar uplatní alebo znovu absorbuje ešte väčší vplyv na Hlasa, ktorý sa od neho oddelil v roku 2018 počas masových protestov proti poslednému kabinetu pod vedením Smara.

Pellegrini by ako prezident upevnil Figovu kontrolu nad slovenskou politikou a nahradil by liberálnu prezidentku Zuzanu Kaputovú, ktorá bola hlasnou kritikou, hoci sa líder Hlasu snažil prezentovať menej radikálnu tvár ako premiér a podporoval napríklad vojenskú pomoc. Ukrajina.

Hlavným Pellegriniho oponentom môže byť bývalý minister zahraničia a prozápadný diplomat Ivan Korgok potvrdil svoju kandidatúru Potom, čo na svoju nomináciu vyzbieral viac ako 15 000 podpisov. Ďalší bývalý minister zahraničných vecí John Kubiš získal dostatok podpisov na to, aby sa kvalifikoval na kandidátov mimoparlamentných krajín.

Pellegrini tiež povedal, že počas kandidatúry si ponechá post predsedu parlamentu. Pri svojom vyhlásení spomenul, že právomoci predsedu parlamentu nie sú v žiadnom prípade v rozpore s prezidentskými voľbami.

Tento krok ostro kritizovali opoziční politici. „Od [the] Voľby [in September] Pellegrini [has known] Bude kandidovať za prezidenta,“ povedal pre médiá šéf neoliberálnej SaS Richard Sulík s tým, že Pellegrini „umelo“ posúva termín volieb.

Slovenský zákon vyžaduje, aby sa prezidentské voľby konali najmenej 60 dní pred koncom súčasného prezidentského obdobia. Kaputovej sa skončí funkčné obdobie 15. júna a nebude sa uchádzať o znovuzvolenie.

„Vnímam to ako potvrdenie, že existuje [Pellegrini] stane prezidentom, potom bude slúžiť záujmom Roberta Figa,“ komentoval Pellegriniho vyjadrenie šéf silnej opozície Progresívne Slovensko Michal Cimeka.

Ak ani jeden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov, 6. apríla sa uskutoční druhé kolo.

Prieskumy naznačujú, že Pellegrini by sa mohol stretnúť s Korčákom v druhom kole po prvom kole. Prieskumy ukazujú, že Pellegrini je jasným favoritom v pomere 60 % – 40 %.

Pellegrini by mal oficiálne potvrdiť svoju kandidatúru 19. januára po summite stredoľavej strany Hlas, ktorú vedie v rodnej Banskej Bystrici na strednom Slovensku.

Slovenské médiá špekulujú, že Pellegrini sa zdráha potvrdiť svoju kandidatúru skôr, ako vládna koalícia dokončí revíziu súdnictva, aby sa predišlo kontroverznému zrušeniu špeciálnej prokuratúry a zmene trestného zákona ako téme kampane.

S týždennými protestmi v mestách a obciach na Slovensku a kritikou zo strany Európskej únie, parlamentnými obštrukciami odďaľujúcimi prechod zmien v justícii, aj keď Smer, sa však reforma súdnictva stane témou prezidentskej volebnej kampane. Vedená koalícia presadzuje zmeny do konca januára.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close