Hlavné správy

V prezidentských voľbách na Slovensku budú kandidovať proukrajinský Gorkoč a bývalý premiér Pellegrini

V aprílových prezidentských voľbách sa proti sebe postavia bývalý minister zahraničných vecí SR Ivan Korčák a súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini, ukázali v sobotu predbežné výsledky.

Zverejnené dňa:

3 min

Štatistický úrad SR uviedol, že bývalý premiér Pellegrini mal 37,07 percenta hlasov pri sčítaní 99,9 percenta hlasov a liberálovi Gorčákovi 42,44 percenta.

Výsledok analytici očakávali, keďže Pellegrini (48) a Gorkoc (59) boli na čele prieskumov verejnej mienky pred hlasovaním poznačeným hlbokými rozpormi ohľadom vojny v susednej Ukrajine.

Korgok, podporovaný opozíciou, je rovnako proukrajinský ako odchádzajúca prezidentka Zuzana Kaputová, vládna kritička, ktorá sa neuchádza o druhé funkčné obdobie.

Bývalý premiér Pellegrini je súčasťou proruského vládnuceho bloku pod vedením premiéra Roberta Fica, ktorý spochybňuje suverenitu Ukrajiny a vyzýva na mier s Ruskom.

Hoci je úrad prevažne slávnostný, slovenský prezident prijíma medzinárodné zmluvy, vymenúva najvyšších sudcov a je vrchným veliteľom ozbrojených síl.

Šéf NATO a 5,4-miliónového členského parlamentu EÚ môžu vetovať zákony prijaté parlamentom.

„Záujmy Slovenska na prvom mieste“

Korčák, ktorý v prípade zvolenia čelí tvrdému odporu Ficovho tímu, povedal, že pred druhým kolom volieb 6. apríla „chce hovoriť so všetkými voličmi“.

„Chcem apelovať na voličov, ktorí nesúhlasia s tým, akým smerom sa táto vláda uberá Slovenskom… vrátane zahraničnej politiky.“

„Chcem byť prezidentom, ktorý reprezentuje krajinu v zahraničí aj doma a robí nezávislé rozhodnutia bez prijímania príkazov,“ dodal Korčák.

Pellegrini označil výsledok za „obrovské víťazstvo“, pričom poukázal na to, že medzi deviatimi prezidentskými kandidátmi si mnohí voliči vybrali nacionalistov.

„Výsledky ukazujú, že väčšina ľudí na Slovensku nechce liberálneho, progresívneho prezidenta,“ povedal.

Pellegrini dodal, že väčšina Slovákov „chce prezidenta, ktorý bude hájiť národné záujmy Slovenska, ktorý nebude zaťahovať Slovensko do vojny, ale bude hovoriť o mieri, ktorý bude klásť záujmy Slovenska na prvé miesto“.

READ  Humanitárni aktéri na Slovensku zdokonaľujú svoje znalosti o rode v humanitárnej činnosti

Pri skoršom sobotňajšom hlasovaní však trval na tom, že Slovensko po voľbách zakotví v EÚ a NATO.

'Pokojný a múdry'

Dôchodca Juraj Jankovič vo volebnej miestnosti v Bratislave povedal, že Pellegrini je „pokojný a inteligentný premiér, z ktorého by bol dobrý prezident“.

Grafická dizajnérka Zora Puskaková povedala, že Gorkoc „bude dôstojným reprezentantom Slovenska v zahraničí“.

Bratislavský analytik Pavol Baboš pre agentúru AFP povedal, že Pellegrini „bude s najväčšou pravdepodobnosťou pôsobiť ako spojenec vládnej koalície vedenej Robertom Figom“.

Obaja sú dlhoroční politickí spojenci a Fico Pellegriniho v priebehu rokov vymenoval do rôznych funkcií, vrátane predsedu parlamentu a ministra školstva.

Pellegrini sa stal aj predsedom vlády v roku 2018 po tom, čo bol Figo zosadený z postu premiéra.

Slovenský kabinet úradujúci od vlaňajšieho októbra, v ktorom sú Ficov Smer, Pellegriniho HLAS a krajne pravicové strany SNS, odmietol vojenskú pomoc Ukrajine od februára 2022 v boji proti ruskej invázii.

„protiváha“

Pellegrini v poslednej prezidentskej debate vyzval na „okamžité prímerie a začatie mierových rokovaní“ o Ukrajine.

Veľvyslanec Gorkoc, ktorý zastupoval Slovensko v USA, Nemecku a Švajčiarsku, namiesto toho vyzval Rusko, aby stiahlo svoje sily z Ukrajiny.

„Ruská federácia porušila medzinárodné právo… Nemyslím si, že by sa Ukrajina mala vzdať časti svojho územia, aby dosiahla mier,“ povedal pre agentúru AFP.

Gorčák „bude protiváhou vládnej koalície a bude… sa snažiť interne napraviť protidemokratické tendencie vlády,“ povedal Baboš.

Ficov kabinet sa nedávno dostal pod paľbu za prijatie kontroverznej reformy trestného práva vrátane zmiernenia trestov za korupciu a ekonomické trestné činy.

Hoci Gorčák kandiduje ako nezávislý, podporujú ho opozičné strany, ktoré dúfajú, že víťazstvo Pellegriniho pripraví pôdu pre prezidentské omilostenia vládnych spojencov uznaných vinnými z korupcie.

(AFP)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close