Veda

Boli odhalené prvé obrázky AI extrahované z ľudského mozgu

Autor: Douglas Helm | publikovaný

Skupina výskumníkov v Japonsku našla ďalší zaujímavý spôsob využitia technológie AI. V nedávnom výskumnom projekte vedenom tímom z Národného inštitútu pre kvantovú vedu a technológiu (QST) a univerzity v Osake sa im podarilo preložiť aktivitu ľudského mozgu na zobrazenie mentálnych obrazov predmetov, zvierat a krajiny. Zverejnili fotografie z výskumu a výsledky sú celkom úžasné.

Jedným z obrázkov, ktoré technológia AI dokázala dekódovať z mozgovej aktivity, bolo živé zobrazenie leoparda s detailnými vlastnosťami, ako sú škvrny, uši a ďalšie. Ďalší obrázok zobrazuje lietadlo. Aj keď sme predtým mali technológiu, ktorá bola schopná obnoviť obrazy z mozgovej aktivity, toto je jedna z mála štúdií, ktorá dokázala tieto mentálne obrazy zviditeľniť.

V týchto predchádzajúcich štúdiách boli obrázky, ktoré bolo možné dekódovať, obmedzené na niekoľko kategórií, ako sú ľudské tváre, písmená a čísla. Zdá sa, že táto nová technológia AI na dekódovanie mozgu je schopná dekódovať široké spektrum obrázkov z ľudského mozgu. Ako výskumníci vysvetľujú v štúdii, „Vizualizácia mentálnych predstáv pre ľubovoľné prírodné obrazy je dôležitým míľnikom.“

Na vykonanie tejto fascinujúcej štúdie ľudského mozgu tím nechal účastníkov prezerať približne 1200 rôznych obrázkov a potom analyzovať ich mozgové signály vo vzťahu k scénam pomocou technológie zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie. AI ​​bude vyškolená na tomto mapovaní, čo jej nakoniec umožní dekódovať obrázky z mozgovej aktivity a vizuálne zobraziť výsledky. Výskumníci uviedli, že táto technológia má potenciálne využitie v oblasti medicíny.

Ďalším možným využitím tejto technológie zobrazovania AI je vytváranie komunikačných zariadení alebo študijných snov, čo je stále záhada mimo úplného vedeckého pochopenia. Ľudský mozog je zložitá a komplikovaná vec, o ktorej sa ešte musíme veľa učiť. Bude zaujímavé sledovať, ako môže táto technológia prispieť do oblasti kognitívneho a psychologického výskumu.

READ  Dráhy tieňov v blízkosti južného pólu Mesiaca

Účinnosť techniky dekódovania mozgu AI je tiež mimoriadne zaujímavá, pretože rámec vytvorený tímom ukázal, že pozorované a vizualizované obrázky boli presnejšie ako predchádzajúce metódy a náhodná presnosť. Štúdia ukázala, že nový rámec dokáže identifikovať pozorované obrázky s presnosťou 90,7% v porovnaní s predchádzajúcimi metódami s presnosťou 64,3% a 50% presnosťou. Toto percento sa môže v budúcnosti ešte zvýšiť, keď bude tréning AI pokračovať.

Zatiaľ čo AI je nepochybne kontroverznou témou v kreatívnych oblastiach, a to právom, v oblasti medicíny a vedeckého výskumu je určite menej kontroverzná. Školením AI na lekárskych a vedeckých údajoch môžu výskumníci vytvárať rámce a technológie, ako je táto AI na dekódovanie mozgu, aby zlepšili svoje príslušné oblasti a odhalili ďalšie vedecké tajomstvá nášho sveta. AI pomaly dokazuje svoju účinnosť v oblasti medicíny a bude zaujímavé sledovať, ako bude táto technológia v tejto oblasti ďalej rásť.

Zdroj: priamo veda


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close