Ekonomika

Bombové útoky na Charkov po návšteve Zhelenského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij navštevuje vojakov na bojisku v severovýchodnej oblasti Charkova na Ukrajine, čo je jeho prvé oficiálne vystúpenie mimo oblasti Kyjeva od ruskej invázie z 24. februára.

„Riskujete svoj život za nás všetkých a za našu krajinu,“ citovala ho internetová stránka prezidentskej kancelárie s tým, že ponúka komplimenty a darčeky.

Generálny riaditeľ Gelenského Andrej Jermak v telegrame napísal, že prezident navštívil aj Charkov, druhé najväčšie mesto Ukrajiny.

Sledujte najnovšie správy na kanáli 7 alebo ich streamujte zadarmo 7 Doplnenie >>

V meste Charkov bolo v nedeľu po návšteve Želenského počuť niekoľko výbuchov.

Severovýchodne od centra mesta bolo vidieť stúpať veľký čierny dym.

Po niekoľkých týždňoch mlčania sa Charkov v posledných dňoch dostal pod ostreľovanie Rusmi.

Yermak povedal, že Zelenskyj prehliadol zničené obytné budovy a poznamenal, že ich náhrady by mali byť postavené s krytmi proti bombám.

Náčelník prezidentského štábu uviedol, že 31 percent Charkovskej oblasti je v súčasnosti okupovaných Ruskom a 5 percent predtým okupovala Ukrajina.

Medzitým EÚ v nedeľu nesúhlasila so zákazom ruskej ropy, ale veľvyslanci, ale aj predstavitelia uviedli, že sa ešte pred summitom od pondelka do utorka pokúsia vyňať dodávky ropovodov do vnútrozemských krajín strednej Európy.

Vysoký diplomat EÚ však povedal, že vedúci predstavitelia EÚ musia pred stretnutím v Bruseli v pondelok popoludní „vyriešiť viac podrobností“, aby verili v dohodu.

Navrhované sankcie na dovoz ropy ako súčasť šiesteho embarga EÚ voči Rusku v súvislosti s okupáciou Ukrajiny.

Balík zahŕňa odpojenie Sberbank, najväčšej ruskej banky, od spravodajskej organizácie SWIFT a zákaz vstupu ruských vysielateľov z EÚ a pridanie ďalších osôb na zoznam osôb, ktorých majetok je invalidný a ktorí nemôžu vstúpiť do EÚ.

READ  Orban na samite V4-Egypt: Posilnenie Egypta je dôležité

Maďarsko pozastavilo celý balík s tým, že ropné embargo by bolo fyzickým úderom pre jeho ekonomiku, pretože by nebolo ľahké získať ropu odinakiaľ.

Podobné obavy vyjadrilo aj Slovensko a Česká republika.

Rokovania o ropnom embargu prebiehajú už mesiac bez akéhokoľvek pokroku a lídri túžili po dosiahnutí dohody so svojím summitom, aby sa vyhli nesúhlasu s ich reakciou voči Rusku.

Na prekonanie patovej situácie Európska komisia navrhla, aby sa zákaz vzťahoval iba na ruskú ropu dovážanú do EÚ tankermi, zatiaľ čo Maďarsko, Slovensko a Česká republika budú nejaký čas pokračovať, kým budú alternatívne dodávky ruskej ropy dostávať cez ruský Trushpa. potrubie. Dá sa zariadiť.

Maďarsko tento plán podporuje, ale v nedeľu sa uskutočnili rozhovory o financovaní EÚ, keďže krajina chce zvýšiť kapacitu ropovodu z Chorvátska a previesť svoje rafinérie z ruskej ropy Ural na ropu Brent, uviedli úradníci.

V pondelok ráno o nej budú rokovať veľvyslanci EÚ s otázkou, ako zabezpečiť férovú súťaž vo vysokých cenách, ktorým v dôsledku sankcií čelia členské štáty, ktoré sa spoliehajú na exportovanú ropu Brent.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close