Ekonomika

OECD tvrdí, že Slovensko musí riešiť svoj dlhový problém

Organizácia zverejnila najnovší ekonomický prieskum Slovenska.

Podľa OECD, by sa mal ekonomický rast krajiny zrýchliť z 1,1 percenta v minulom roku na 2,1 percenta v tomto roku. Taktiež inflácia by sa mala postupne znižovať z 11 percent v roku 2023 na 3,4 percenta v tomto roku.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Podľa nového ekonomického prieskumu Slovenska zverejneného v pondelok by mala ekonomika v roku 2025 rásť o ďalších 2,6 percenta, pričom inflácia by sa mala spomaliť na 2,7 percenta.

„Riziká sú spojené najmä s potenciálnym nárastom cien energií a problémami v dodávateľských reťazcoch,“ vysvetlila OECD. Slovenská ekonomika sa počas energetickej krízy ukázala ako odolná a zlepšenie udržateľnosti verejných financií je kľúčovou výzvou, keďže čeliť výrazne starnutiu populácie si vyžaduje ambicióznu konsolidačnú stratégiu.

Organizácia odporúča Slovensku progresívnu konsolidáciu verejných zdrojov – do piatich rokov znížiť deficit na 5,5 percenta HDP. To by spolu s reformami v niekoľkých oblastiach malo zabezpečiť, že verejný dlh zostane do roku 2050 pod 40 percent HDP. Dennick N. Ak by ale štát ušetril len 4,5 percenta HDP, stačilo by to na stabilizáciu dlhu na dnešnej úrovni 60 percent HDP.

Podľa OECD by sa akékoľvek opatrenia na pomoc s rastúcimi životnými nákladmi mali zamerať na domácnosti, ktoré nie sú dostatočne chránené existujúcimi opatreniami; Zvýšenie zamestnanosti žien s malými deťmi pomôže znížiť mzdové rozdiely medzi mužmi a ženami na Slovensku, ako aj znížiť vplyv zmenšujúcej sa pracovnej sily. Pomôcť môže napríklad zlepšením predškolských zariadení.

READ  Aktualizácia 2 Maďarsko vystupuje z Ruskej Medzinárodnej investičnej banky po sankciách USA

„Vítame ekonomickú správu za rok 2024. Vláda je stále prakticky nová, takže odporúčania z OECD môžeme pretaviť do vlastnej politiky,“ povedal premiér Robert Fico (Smer) po stretnutí s generálnym tajomníkom OECD Matthiasom Gormanom.

Podpredseda vlády pre fondy a ozdravný program EÚ Peter Kmec (Hlas) v nadväznosti na vyjadrenie premiéra uviedol, že odporúčania OECD sú v súlade so systémom vlády SR.

Ministerstvo práce však návrh na zrušenie 13. dôchodku niektorým dôchodcom a zdanenie dôchodku zamietlo a označilo ho za rizikové a absolútne neprijateľné. Štátny tajomník ministerstva Branislav Ondruš ubezpečil verejnosť, že v pláne zavedenia riadneho a spravodlivého 13. dôchodku sa nič meniť nebude.

Video //www.youtube.com/embed/L1K8KmoYtXI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close